Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sluníčkoví komentátoři jsou na suchu, že by jim došly nápady? Zeman promluvil anglicky a bez taháku v OSN. Co na něj ze dna vyhrábli kritici?

30.09.2015
Sluníčkoví komentátoři jsou na suchu, že by jim došly nápady? Zeman promluvil anglicky a bez taháku v OSN. Co na něj ze dna vyhrábli kritici?

Foto: OSN

Popisek: Miloš Zeman v OSN

Prezident Miloš Zeman dnes (podle našeho času) vystoupil na Valném shromáždění OSN. Přesto, že byl jeho proslov krátký, zároveň byl i velmi úderný a věcný. Navíc česká hlava státu na rozdíl od mnohých jiných řečníků pronesla projev v angličtině a spatra. A také se věnoval pouze jednomu tématu, kterým je boj proti terorismu. Zeman zkritizoval dosavadní způsob boje proti terorismu a přišel s vlastním návrhem. Dosud se objevily jen dva hodnotící komentáře z médií, která obvykle nenechávají na prezidentovi nit suchou…

V úvodu svého projevu si Zeman dovolil popíchnutí k ostatním předřečníkům. „Vážení prezidenti, dámy a pánové, pokud se ve svých proslovech věnujete mnoha tématům, nevěnujete se ve skutečnosti žádnému. Pokud máte mnoho priorit, znamená to, že žádné nemáte,“ řekl Zeman a jal se mluvit o mezinárodním terorismu.

Video najdete ZDE.

„Terorismus je potupou lidské civilizace a zároveň i jejím hlavním nebezpečím. Prakticky všechny země Evropy nyní čelí velké migrační vlně, kterou vyprovokovaly akce teroristů na Blízkém Východě a v Africe,“ sdělil Zeman a dodal, že „je opravdu úžasné kritizovat terorismus“, pořádat proti němu demonstrace a sepisovat petice a že se Al-Baghdadi zajisté zasměje, až je bude číst.

Nejen Islámský stát

Následně mluvil o iluzích o terorismu, rozšířených v současném světě. Tou první je podle českého prezidenta myšlenka, že se jedná o „historickou fluktuaci“ a že terorismus vymizí. „Naopak, teroristická hnutí bují jako rakovina,“ řekl Zeman a dodal, že vzrůstá počet vražd, atentátů a krutostí, kterých se teroristé dopouštějí, včetně „vyhlazování kultur, tak jako v případě památek v Palmýře“. A to je proces, který podle něj nelze popřít.

Druhá obecná mýlka spočívá v tom, že všechny teroristické organizace schováváme za název Islámský stát, přesto však existují mnohé další, jako Taliban, Fronta al-Nusra či Boko Haram. Existuje tedy síť teroristických organizací, které nelze zredukovat na Islámský stát.

Nové cesty boje

Třetí a poslední iluzí je skutečnost, že proti terorismu lze bojovat konvenčními postupy. Zeman navrhuje, „abychom hledali nové cesty boje“ a vystříhali se okupace cizího území „jako v případě Iráku“, která podle něj není účinná. „Co navrhuji, je koordinovaná akce pod záštitou OSN. Všech pět stálých členů Rady bezpečnosti má rozdílné zájmy, ale společného nepřítele. Nic však nesjednotí lépe, než společný nepřítel, terorismus,“ řekl Zeman a vyjmenoval několik největších teroristických útoků poslední doby, ať už se jednalo o 11. září 2001 či útoky ve Volgogradu, v Kodani, Londýně či například v Bombaji.

Podle Zemana však již existuje precedens, jelikož Rada bezpečnosti jednohlasně přijala opatření a společnou akci proti somálským pirátům. „Opravdu si myslíte, že jsou piráti nebezpečnější než teroristi?“ ptal se Zeman a začal vysvětlovat, že v Chartě OSN jsou nevyužité články, tzv. „spící struktury“, které umožňují podniknout vojenskou akci. Zeman dále apeloval na vytvoření malých bojových jednotek vyzbrojených drony, helikoptérami a informacemi tajných služeb, „komanda či rangery, pokud chcete“. Ty by podle něj sloužili přímo k eliminaci vůdců teroristických organizací. „A ne okupovat území,“ ještě jednou připomněl.

„Pevně doufám, že někteří ze stálých členů Rady bezpečnosti mohou navrhnout takovéto rozhodnutí a pokud k tomu nedojde, tak jako historický optimista přidám jednu věc. Každý nápad projde třemi fázemi. V první fázi jej všichni berou jako holý nesmysl. Ve druhé fázi je sporný a ve třetí fázi je to již fakt, jako když se Země točí kolem Slunce. Tudíž až přijdu příští rok, hluboko v srdci věřím, že můj návrh bude sporný a až příjdu v roce 2017, budu doufat, že můj návrh bude přijatelný,“ uzavřel svůj proslov Zeman.

Jiří Pehe argumenty moc nepotřebuje

Přezdívku Speedy Gonzáles obdržel dnes politolog Jiří Pehe, který na Novinkách.cz v komentáři s názvem ´Kdo mluvil za Česko v New Yorku?´vyčetl Miloši Zemanovi, že ČR reprezentovali na akcích spojených s Valným shromážděním OSN hned dva nejvyšší ústavní činitelé, prezident a premiér, což je prý na tak malou zemi dost velký luxus. 

K prezidentově projevu jen dodal: „Není přitom známo, že by mu jeho poměrně radikální a v podstatě nerealizovatelný návrh schválila vláda, která je odpovědná za zahraniční politiku, i když prezident tvrdí, že projev konzultoval s ministrem zahraniční Lubomírem Zaorálkem,“ čili ho obvinil bez dalších argumentů z toho, že jeho návrh je radikální a nerealizovatelný.

Vládně prezidentská schizofrenie?

Napsal také: „Srovnáme-li Zemanův návrh s pohledem Sobotky, je zřejmé, že premiér je o poznání opatrnější a drží se současné linie našich spojenců: tedy pokračování leteckých náletů na IS a vyzbrojování iráckých a kurdských jednotek. Můžeme se utěšovat tím, že této české schizofrenii nevěnoval v New Yorku, kde vše zastínilo setkání Obamy s Vladimirem Putinem, nikdo pozornost. Přesto zase jednou zůstává z českého zahraničně-politického konání podivná pachuť. A to nejen kvůli různým postojům Zemana a Sobotky, ale i kvůli tomu, že v přítomnosti premiéra, který nakonec absolvoval řadu důležitých bilaterálních setkání, působil prezident se svým výstředním projevem a poměrně chudým zbytkem programu, jehož vrcholem se zdála být projížďka na lodi s hrstkou krajanů, trochu jako kůl v plotě.“

K tomu lze jen poznamenat, že se Zeman na rozdíl od Sobotky setkal s Obamou (kůl v plotě s americkým prezidentem je vidět na fotografii), plus je možné porovnat s jeho projevem jako obvykle nic neříkající a nudné prohlášení premiéra. Co jsme se z něj dozvěděli?  „Viceprezident Biden ocenil aktivní přístup České republiky v boji proti terorismu, především dodávky munice, které posíláme do regionu a která je velmi potřebná v současné fázi boje s Islámským státem. Debatovali jsme také o situaci v Sýrii. Zdůraznil jsem, že pro ČR i celou Evropskou unii je důležité, aby došlo k dohodě a podařilo se ukončit tamní občanskou válku. Viceprezidenta Bidena jsem rovněž ubezpečil, že ČR je připravena pokračovat v aktivní spolupráci v boji proti Islámskému státu," uvedl po setkání s neselhávajícím šarmem premiér. Jediné, o co se vede spor, zda Bašára Asada podržet, anebo donutit k demisi, k tomu se samozřejmě nevyjádřil...

A jeden přeřek…

Web ECHO24, k Zemanovi tradičně kritický, se omezil na popis hlavních tezí projevu, jen s mírnou zlomyslností poznamenal: „V jinak odhodlaném projevu ale Zeman v jednom místě tápal – to když nedokázal správně vyslovit název západoafrické teroristické organizace Boko Haram. Český prezident se nicméně při vyslovovaní názvu organizace Boko Haram terorizující Nigérii a okolní země dopustil chyby, když vyslovil cosi na pomezí Boko Hamam a Hamar. To vyvolalo pobavení na sociálních sítích.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Tagy
Zeman,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace