Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Okouzlující drsňák, kterému neodolaly zástupy žen, se sám systematicky ničil: Osudové problémy (a ženy) nezapomenutelného Jiřího Valy. Tajnosti slavných

25.09.2015
Okouzlující drsňák, kterému neodolaly zástupy žen, se sám systematicky ničil: Osudové problémy (a ženy) nezapomenutelného Jiřího Valy. Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Byl hrdinou 50. a 60. let. Představitele charismatických drsňáků Jiřího Valu ženy zbožňovaly a ani přibývající léta mu na šarmu neubrala.

Charismatický představitel drsných a energických chlapíků s dobrým srdcem lámal jedno srdce za druhým. S přibývajícími lety zdrsněl ještě víc, což mu ale na šarmu neubralo. Málokdo tušil, že mu vládne démon, který měl nakonec lví podíl na jeho odchodu z tohoto světa.

Byl idolem dívčích srdcí, hvězdou stříbrného plátna 50. a 60. let. Mladý hrdina, milovník, zapálený svazák, později komunista – to byly jeho filmové role. Mnohé však mají co říci i dnes stejně jako filmy Vyšší princip, Král Šumavy, Žižkovská romance či Touha. Dlouholetý člen několika pražských divadel utkvěl v paměti diváků především energickým ztvárněním charakterových postav, které v sobě snoubily city i mužnou nesmlouvavost. Vitální výkony však nezabránily těžké rakovině, aby ukončila život Jiřího Valy jen pár dní před 77. narozeninami.

Se Zdeňkem Buchvaldkem (vpravo) ve svém prvním filmu Zítra se bude tančit všude

Se Zdeňkem Buchvaldkem (vpravo) ve svém prvním filmu Zítra se bude tančit všude

Začínal jako kulisák

Syn důstojníka z povolání se narodil 27. listopadu 1926 ve slovenském Popradu a kvůli otcově profesi se rodina často stěhovala. Již během studií tíhl k divadlu a statoval v pražském divadle Uranie. Původně začal studovat reálné gymnázium, již v kvintě však školu opustil a přešel jako začínající herec a stavěč kulis do Divadla pražských předměstí. V roce 1943 se mu splnil sen – byl přijat na pražskou konzervatoř. Absolvoval v roce 1947 a poté vystřídal během své kariéry řadu rozličných angažmá.

Po škole nejprve nastoupil do Realistického divadla Zdeňka Nejedlého, pak krátce působil ve Státním divadle v Ostravě. Základní vojenskou službu odsloužil v Armádním uměleckém souboru, z nějž se pak vrátil v roce 1951 do Prahy, do tehdejšího Divadla československé armády, pozdějšího Divadla na Vinohradech. Na jeho jevišti působil patnáct let, o nichž později říkával, že byly nejkrásnějším obdobím jeho divadelního života. Po čtyřech letech u E. F. Buriana byl angažován do Národního divadla, na jehož prknech stál až do roku 1999. V letech 1972 až 1986 vyučoval herectví na Pražské konzervatoři.

V Králi Šumavy s Jiřinou Švorcovou, s níž prožil osm let

V Králi Šumavy s Jiřinou Švorcovou, s níž prožil osm let

Hrdina jako z románu

Ve filmu se poprvé objevil v roce 1952 jako Mirek v budovatelské hudební komedii Zítra se bude tančit všude a během 50. a 60. let pak vytvářel role mladých hrdinů. Jeho nejslavnější a nejvýznamnější rolí tohoto období, která se stala i jeho životní, byla postava neohroženého pohraničníka, strážmistra Karla Zemana, v Kachyňově dramatu Král Šumavy. V pokročilém věku se objevoval na stříbrném plátně již jen sporadicky v rolích různých tatíků a starších pánů, naposledy v roce 1989 jako doktor Brousek ve Šteindlerově černé komedii Vrať se do hrobu!.

O to bohatší byla v té době jeho spolupráce s televizí. Hrál v desítkách inscenací a nechyběl ani v řadě více či méně úspěšných seriálů. Jeho dvěma největšími rolemi byly v roce 1968 postava tvrdého Martina Nedobyla ve Sňatcích z rozumu, které natočil podle slavné literární předlohy Vladimíra Neffa režisér František Filip, a svérázného avantgardního malíře Dlaska v dalším Filipově úspěšném seriálu Byl jednou jeden dům. Svůj hlas skvěle uplatňoval i v rozhlase.

Jako Martin Nedobyl v seriálu Sňatky z rozumu

Jako Martin Nedobyl v seriálu Sňatky z rozumu

Krásky se o něj praly

Jiří Vala byl velkým fotbalovým fanouškem pražských Bohemians, a když byl v roce 1965 založen Klokanklub, stal se jeho prvním předsedou. Především ale byl milovníkem krásných žen. Při natáčení slavného filmu Král Šumavy zlomil srdce Jiřině Švorcové. Štáb si prý tenkrát šuškal, že ho nemiluje jenom podle scénáře, ale doopravdy. Nakonec se herečka kvůli němu rozvedla a Vala byl jejím partnerem celých osm let. „Odešla jsem od svého muže, abych si prožila několik dramatických let hlubokého citového vztahu s mužem, s nímž jsem se střídavě scházela a rozcházela a nakonec si ho nikdy nevzala,“ prohlásila o něm v jednom rozhovoru.

Zamilovala se do něj i Jiřina Jirásková, která ho dokonce svedla a pokusila se přimět ho ke svatbě těhotenstvím, přestože jeho tehdejší partnerka Švorcová byla její kamarádkou. Vala ale řekl rázné NE. Žhavý románek prožil s krásnou Consuelou Morávkovou, která později emigrovala, a chválu na něj dodnes pěje i Jaroslava Obermaierová. „Byl to nesmírně milý a příjemný muž, velice přitažlivý. Poznala jsem ho v šestnácti letech, když jsem v divadle hrála mloka. Jednou mi k narozeninám věnoval kytičku,“ prozradila serveru ahaonline.cz.

V seriálu Dobrodružství kriminalistiky

V seriálu Dobrodružství kriminalistiky

Bolesti utápěl v alkoholu

Idol ženských srdcí měl jednu velkou slabost, odjakživa byl jeho blízkým přítelem alkohol. Když pak onemocněl rakovinou, začal prý pít přímo nezřízeně, a navíc svůj zdravotní stav systematicky zhoršoval ‘koňskými‘ dávkami utišujících léků. Žádné domluvy nepomáhaly, a tak nad ním přátelé postupně zlomili hůl a zemřel úplně opuštěný 15. listopadu 2003, pouhých dvanáct dnů před svými sedmasedmdesátými narozeninami.

Psali jsme:

Jejím náručím prošel zástup slavných mužů, dvakrát svedla partnera své kamarádky. Jak to bylo se třemi potraty Jiřiny Jiráskové a jejím divným vztahem s režisérem Podskalským? Tajnosti slavných

Porodila nemanželské dítě, provdala se za muže, který se znelíbil režimu… Nahlédnutí do přísně střeženého soukromí Werichovy „katastrofické přítelkyně“ Jaroslavy Adamové. Tajnosti slavných

Celý život zpíval anglicky a beztrestně. Ústupky režimu? Nikdo po mně žádné nikdy nechtěl, tvrdil největší gentleman českého rock’n’rollu a country Pavel Bobek, s nímž se přesto osud nemazlil. Tajnosti slavných

Král komiků byl třikrát souzen jako zrádce národa. Údajné viny a trpké konce legendárního Vlasty Buriana... Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská