Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Ministerstvo chce zřídit nový národní park. Středočeši se bouří

07.05.2013
Ministerstvo chce zřídit nový národní park. Středočeši se bouří

Autor: Radek Cihla, MAFRA, Profimedia.cz

Popisek: Návrh na zřízení Národního parku Křivoklátsko by mohl jít za několik měsíců do vlády.

Ochrana přírody, zatraktivnění regionu a zvýšení zájmu ze strany turistů. To jsou hlavní argumenty Ministerstva životního prostředí na zřízení Národního parku (NP) Křivoklátsko. Záměr se ovšem setkává se značnou nevolí. Nesouhlasí s ním České lesnická společnost, Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů, ani hejtman Středočeského kraje MVDr. Josef Řihák (ČSSD).

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů však záměr považuje za „problematické a neuvážené“. Podle České lesnické společnosti park bude jen zátěží pro rozpočet.

Vláda by se měla věnovat zásadním problémům, zdůrazňuje hejtman

„Ročně půjde o 60 až 100 milionů korun, sdělil novinářům předseda společnosti Pavel Draštík s odvoláním na údaje Ústavu lesnické a dřevařské ekonomiky a politiky Mendelovy univerzity v Brně. Se záměrem nesouhlasí ani hejtman Středočeského kraje Josef Řihák (ČSSD) a jeho náměstek pro oblast ochrany životního prostředí Marek Semerád (ČSSD), kteří se domnívají, že současný stupeň ochrany přírody je pro tuto část Středočeského kraje plně dostačující.

Křivoklátsko je podle něj vedle chráněné krajinné oblasti (CHKO) i biosférickou rezervací UNESCO a ptačí oblastí evropské soustavy Natura 2000. V nejcennějších částech v CHKO Křivoklátsko je přírodní bohatství chráněno soustavou maloplošných chráněných území.

„Nesouhlasím proto s názorem Ministerstva životního prostředí ČR, že je nutno na Křivoklátsku zvýšit ochranu území a zřídit zde národní park. Domnívám se, že vláda by se v současné době měla věnovat zcela jiným problémům, které trápí občany naší vlasti. Například by se měla zabývat, jak zastavit růst nezaměstnanosti, či přestat lidem zvyšovat daně a nejrůznější poplatky. Podle mých informací  je současný stav území regionu Křivoklátska v nejlepším stavu za celou dobu trvání CHKO,“ říká hejtman.

Národní park prý bude brzdou pro turistiku

Podobný názor má i náměstek Semerád. „Nejsem přesvědčen, že toto území je natolik ohroženo profesionální prací lesníků, že by se muselo zde vytvořit území pouze pro pár vyvolených. Jsem volený zástupce středočeských občanů a mojí povinností je hájit jejich zájmy a snažit se jim zajistit práci a sociální jistoty. V současné době první zóny CHKO velmi striktně omezují volný vstup do lesa. Pokud bude vyhlášen NP, tak se omezí volný vstup do lesa na daleko větším území, než doposud. To přinese nemalé problémy nejen místním obyvatelům, ale i rozvoji turistiky a podnikatelským aktivitám. Jako velmi silný argument vnímám petici proti vyhlášení NP Křivoklátsko, pod kterou se podepsalo přibližně 14 tisíc občanů,“ konstatoval Marek Semerád.

4 miliony ročně na národní parky

Provozy národních parků v ČR jsou každoročně dotovány částkami ve výši stovek milionů korun ze státního rozpočtu. Na území České republiky jsou čtyři národní parky – Krkonoše, Šumava, České Švýcarsko a Podyjí. Vedle Křivoklátska se uvažuje také o zřízení nového národního parku v Jeseníkách.

„Případným vyhlášením nových národních parků nepochybně dojde k dalšímu zatížení státní pokladny na vrub všech daňových poplatníků. Jsem přesvědčen, že už bychom nyní neměli ekonomický deficit hospodaření našeho státu dále prohlubovat vyhlašováním nových národních parků. Zejména, když ochrana přírody v uvažovaných oblastech je plně zajištěna. Současný lesnický management na Křivoklátsku je ziskový, přičemž splňuje veškeré požadavky kladené na trvale udržitelné hospodaření v krajině a současně naplňuje i další aspekty lesního hospodářství a ochrany přírody,“ doplnil středočeský hejtman Josef Řihák.

Ministerstvo záměr hájí

S tímto názorem souhlasí i náměstek Marek Semerád. „Současná ochrana lesů na Křivoklátě je dostatečná a orgán ochrany přírody má dostatečné nástroje k zajištění biodiverzity předmětného území. Stejně, jako úporná snaha vlády vyhlásit na Křivoklátsku národní park mi připadá nestandardní postup pana ministra zemědělství Bendla (ODS), kdy nechal provést kontrolu v lesích na Křivoklátsku, aniž by s tímto záměrem seznámil správce lesa. Protože mi připadá celý postup jak kontrol, tak i rychlost předložení zákona na vyhlášení NP přinejmenším podivný, navštívíme spolu s hejtmanem Křivoklátsko v dohledné době,“ sdělil Marek Semerád.

Ministerstvo životního prostředí i přes tyto výhrady vznik NP obhajuje. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) nedávno připustil, že se u národního parku musí počítat s většími provozními výdaji, než které jsou u nynější chráněné krajinné oblasti. Na druhou stranu podle něj má národní park na rozdíl od chráněné oblasti určité příjmy, například z lesnického hospodaření. Záměr na zřízení NP Křivoklátsko ministerstvo životního prostředí schválilo v září 2008, a to současně se záměrem národního parku Jeseníky. Návrh na zřízení Národního parku Křivoklátsko by mohl jít za několik měsíců do vlády.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace