Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dva zamilované páry zpívaly ty nejbáječnější hity 70. let. Nikdo netušil, jaká dramata se odehrávají v jejich soukromí. Tajnosti slavných

16.09.2015
Dva zamilované páry zpívaly ty nejbáječnější hity 70. let. Nikdo netušil, jaká dramata se odehrávají v jejich soukromí. Tajnosti slavných

Foto: Youtube, repro

Popisek: Legendární skupina ABBA v době své největší slávy (zleva): Benny Andersson, Frida Lyngstad, Agnetha Fältskog, a Björn Ulvaeus

Na to, aby se stali nejslavnější skupinou světa, jim stačilo deset let a osm alb. Bez jejich muziky a cirkusových kostýmů by ani dnešní diskotéky nebyly tím, čím jsou. Nápad oblékat se poněkud bizarně ale vznikl z ryze praktických důvodů – ve Švédsku totiž existoval zákon, který umožňoval náklady na oblečení, použité na jevišti, odepsat z daní.

Před čtyřiceti lety zvítězila švédská popová skupina ABBA v televizní soutěži Eurovision Song Contest. Stalo se to v britském Brightonu, kde přesvědčila diváky písničkou Waterloo. Manažer Stig Anderson zvažoval pro kapelu svých svěřenců i názvy jako Baba či Alibaba. Nakonec zvítězil název, kvůli němuž se s nimi ale soudil stejnojmenný švédský výrobce rybích konzerv – společnost Abba.

Název skupiny vznikl jako akronym spojením počátečních písmen křestních jmen jejích členů Agnetha, Björn, Benny a Anni-Frid. Její následující kariéra nabrala strmý vzestup a ABBA se stala jednou z nejslavnějších popových skupin hudební historie. Dva zamilované páry, které našly společnou muzikantkou řeč, do roku 2010 prodala ABBA více než 375 400 miliónů alb a i v současnosti koupí jejich fanoušci ročně více než tři milióny dalších. V celé historii populární hudby je předčili pouze král rock’n’rollu Elvis Presley a legendární Beatles.

Skupina ABBA se stala nejúspěšnějším švédským vývozním artiklem všech dob

Skupina ABBA se stala nejúspěšnějším švédským vývozním artiklem všech dob

Samostatně je nikdo nechtěl

Všichni členové kapely byli v hudební branži úspěšní už předtím, než skupina vznikla. Björn byl kytarista a zpěvák folkové kapely Hootenanny Singers, Benny byl klávesistou kapely The Hep Stars (švédská obdoba Beatles), blonďatá Agnetha svůj první hit nazpívala už v sedmnácti letech a Anni-Frid zase zvítězila v talentové soutěži New Faces. Přesto se jim o takové slávě, jakou jim ABBA nakonec přinesla, ani nesnilo. Slavný hitmaker Benny Andersson vyzkoušel zpočátku kdeco. Prodával pračky, pracoval jako geometr. Pak začal studovat na univerzitě ve Stockholmu, kde poznal budoucího parťáka Björna Ulvaeuse. V roce 1966 spolu začali psát písničky. Nikdo o ně nestál, a tak hráli sami jako duo Benny & Björn. Jenže potřebovali vokály, a tak Benny řekl své snoubence Anni-Frid Lyngstad a Björn své ženě Agnethě Fältskog. „Znělo to úplně skvěle! Dali jsme dohromady takový kabaretní repertoár, říkali jsme si Festfolket,“ vzpomíná Benny. A pak řekli manažerovi Stigu Anderssonovi, že by chtěli nahrát popovou desku v angličtině.

Zrodila se legenda. ABBA prožívala mánii, byla úplně všude. Tíha popularity spočívala na ženách – chlapi psali písničky, ony prodávaly. „Někdy bylo těžké to ustát,“ přiznává Benny. V roce 1971 se Agnetha a Björn vzali. S druhým párem to bylo složitější. Benny měl se snoubenkou Christinou dvě děti, kvůli kariéře ji ale opustil. Do svatby se nehrnula ani Frida, která měla za sebou nevydařené manželství s hudebníkem Ragnarem Frederikssonem, s nímž měla dvě děti.

Chlapi muziku skládali, ženy ji prodávaly svým sex-appealem

Chlapi muziku skládali, ženy ji prodávaly svým sex-appealem

Zrodila se světová senzace

Chrlili jeden hit za druhým, navenek byli stále usměvavým čtyřlístkem, plným romantiky. V soukromí to ale začalo skřípat. Björn a Agnetha, jimž se mezitím narodily dvě děti, požádali v roce 1978 o rozvod, ve stejnou dobu, kdy se Benny a Frida vzali. Rozvodové řízení se táhlo téměř dva roky a vzápětí se Björn znovu oženil s Lenou Källersjö. Manželství druhého páru vydrželo pouhé tři roky a Benny se znovu ženil pouhý týden po rozvodu. Měl naspěch, jeho nová partnerka Mona Nörklit byla těhotná a pár týdnů po svatbě mu porodila syna Ludviga.

Vztahy v kapele byly na bodu mrazu a projevilo se to i na její tvorbě. ABBA natočila album The Visitors, prodávalo se ale mizerně. Přesto čtveřice začala pracovat na dalším s názvem Opus 10. Zůstalo však nedokončené a v roce 1983 ohlásila ABBA rozchod. „Najednou jsme měli všeho po krk. Když máte v kapele tak diametrálně odlišné nálady, jako je zatrpklost a euforie, vzniká napětí. Navíc s Bennym jsme měli pocit, že jsme už po hudební stránce všechno řekli,“ vzpomíná Björn. Naposledy skupina veřejně vystoupila 16. ledna 1986 v televizní show.

Zatímco veřejnosti nabízeli hity plné lásky a romantiky, v jejich soukromí to pořádně vřelo

Zatímco veřejnosti nabízeli hity plné lásky a romantiky, v jejich soukromí to pořádně vřelo

Chlapi to nakonec zvládli

Mužská část ABBY se nakonec dala znovu dohromady, největší úspěch sklidil jejich muzikál The Chess. Zatímco Benny se nedávno stal členem Švédské královské hudební akademie, Björn bohužel ztrácí paměť. Dokonce ani neví, že byl členem nejpopulárnější skupiny na světě. Křehká plavovláska Agnetha natočila tři sólová alba, díru do světa však s nimi neudělala. Pár měsíců po rozpadu skupiny měla ošklivou nehodu, při níž proletěla oknem autobusu. Krátce nato její matka spáchala sebevraždu a Agnetha začala trpět množstvím fóbií, z nichž se pak léčila dlouhé roky. Není divu, že se stáhla do ústraní a nejraději tráví čas s vnoučaty, které zatím její někdejší sláva nezajímá.

Nejpohnutější osud měla Anni-Frid, která se narodila v rámci nacistického programu Lebensborn. Když se její otec, německý okupační voják, vrátil po válce domů, utekla s ní raději matka před nenávistí okolí do Švédska. Jenže zemřela, když byly Anni-Frid dva roky, a od té doby ji vychovávala babička. Se svým otcem se poprvé setkala až v roce 1977, poté co ho v Německu vypátral časopis Bravo. Frida rozjela poměrně úspěšnou sólovou kariéru, skončila však v roce 1997, když její dcera Liselotte zahynula při automobilové nehodě. O dva roky později zemřel její třetí manžel na rakovinu. V roce 2002 se znovu pokusila o comeback, zázrak se však nekonal.

ABBA dnes – navíc je Bennyho druhá manželka Mona (druhá zleva)

ABBA dnes – navíc je Bennyho druhá manželka Mona (druhá zprava)

Nevystoupili ani za miliardu

V roce 1982 se hvězdná čtveřice rozhodla svou činnost definitivně ukončit a od té doby ji nikdo nepřesvědčil, aby se na scénu vrátila. Nezlákala je ani fantastická nabídka miliardy dolarů za společné turné. Ve své diskografii má ABBA osm studiových alb. U příležitosti čtyřicátého výročí památného soutěžního triumfu vyšlo živé album Live at Wembley Arena, na kterém je záznam koncertu z Londýna v listopadu 1979. Předtím se ještě objevila na trhu kompilace hitů Gold a reedice alba Waterloo.

Po více než dvaceti letech se členové legendární čtveřice znovu objevili na veřejnosti až loni počátkem července 2008 na premiéře muzikálu Mamma Mia! Nápad, stojící a padající s písničkami skupiny ABBA, se zrodil v hlavě producentky Judy Craymer. Trvalo jí však déle než deset let, než získala souhlas s jejich využitím – podmínkou byl muzikál, který se skupinou nebude mít nic společného, ‘pouze‘ využije její songy. Divadelní muzikálovou show vidělo v osmi různých jazykových verzích více než 30 milionů lidí. Získání povolení k natočení celovečerního filmu už bylo o poznání snazší, zvlášť když se muži z ABBA, Benny Andersson a Björn Ulvaeus, stali jeho spoluproducenty. Opět ale měli podmínku – odmítli propůjčit filmu staré nahrávky, všechny hity museli nazpívat herci. A tak všichni nakonec dřeli v nahrávacím studiu, dokonce i pěvecký antitalent Pierce Brosnan. Příběh z filmového plátna či muzikálové scény tak ožil v nové originální verzi, žádný velký hit z produkce ABBA nezůstal ležet ladem. Legenda naplno ožila, nesmrtelné hity skupiny ABBA se znovu valí ze všech stran a zbožňuje je další generace. Jenom původní ABBA už se na pódia nikdy nevrátí.

Čtěte také:

Helena Vondráčková a Jiří Langmajer! Dvojka, kterou byste nečekali… A to kvůli jediné milované písničce, jak prozradila slavice

Osud jí hodil k nohám velkou výzvu. Dokáže ji Ivana Chýlková zvednout se ctí a elegancí?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace