Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Slavného „Brouka“ McCartneryho lovila marně, o velkou lásku ji připravila rakovina. Od té doby jenom dře, aby uživila rodinu. Tajnosti Hollywoodu

09.09.2015
Slavného „Brouka“ McCartneryho lovila marně, o velkou lásku ji připravila rakovina. Od té doby jenom dře, aby uživila rodinu. Tajnosti Hollywoodu

Foto: Wallpapers

Popisek: V množství získaných ocenění Meryl Streep sotva někdy někdo překoná a jenom za loňským rok si připsala na konto osm milionů dolarů

Vdala se, aby zapomněla na největší životní ztrátu. Na vášnivé city navždy rezignovala a od té doby je jen seriózní matkou a manželkou. Kdo v rodině slavné hollywoodské hvězdy ve skutečnosti „nosí kalhoty“?

Zřejmě opravdu neexistuje role, kterou by nedokázala dokonale zvládnout. Suverénně to předvedla jako Donna ve filmovém zpracování slavného muzikálu švédské skupiny ABBA Mamma Mia! a stejně tvrdě útočí na emoce diváků jako zkrachovalá rockerka Ricki v dalším hudebním projektu, komedii Nikdy není pozdě (Ricki and the Flash), v němž si dokonce zahrála se svou vlastní dcerou a jen mimochodem – ve svých šestašedesáti letech vypadá lépe než dvaatřicetiletá Mary Willa, přezdívaná Mamie. Kvůli prvnímu projektu strávila nekonečné hodiny studiem zpěvu, kvůli druhému se naučila hrát na kytaru.

Meryl Streep opět září i v kinech, pro změnu jako zkrachovalá rockerka ve filmu Nikdy není pozdě (Ricki and the Flash)

Meryl Streep opět září i v kinech, pro změnu jako zkrachovalá rockerka ve filmu Nikdy není pozdě

Uznávaná hvězda Meryl Streep nikdy nezapadla do velkého proudu líbivých tvářiček, které sice zaujmou, ale obrovský rozruch zpravidla nezpůsobí. Jedna z mála pravých blondýnek na hollywoodském nebi je již od počátku kariéry tak výrazná osobnost, že ji buď máte rádi, nebo vám naopak není sympatická vůbec. A stejné je to v jejím životě i s muži.

S Paulem měla smůlu

Mary Louise Streep se narodila 22. června 1949 v Summitu v americkém státě New Jersey jako jediná dcera ze tří dětí úředníka farmaceutické firmy a reklamní výtvarnice. Od dětství ji nezajímalo téměř nic jiného než opera, chtěla se stát zpěvačkou a talent měla opravdu po kom zdědit. Maminka totiž dobře a ráda zpívala, tatínek hrál na klavír a skládal písničky. Už na střední škole v Bernardsville se Meryl začala věnovat divadlu, vystupovala v řadě muzikálů a dokonce se málem rozhodla studovat na univerzitě hudbu. Nakonec ale zvítězilo herectví. Během studia angličtiny a dramatického umění na prestižní Vassar College v Poughkeepsie na sebe upozornila v inscenaci Strindbergovy Slečny Julie a o letních prázdninách vystupovala se zájezdovým divadelním souborem Green Mountain Guild z Vermontu.

Do "Brouka" Paula McCartneyhio byla bláznivě zamilovaná, jenže na jeho ženu Lindu žádná jiná neměla

Do „Brouka" Paula McCartneyhio byla bláznivě zamilovaná, jenže na jeho ženu Lindu žádná jiná neměla

V 60. letech i Meryl podlehla vlně beatlemánie a po uši se zamilovala do Paula McCartneyho. Již tenkrát ale nechtěla zůstat jen jednou z davu fanynek, a tak se v roce 1965 při koncertě Beatles na stadionu Shea postarala, aby si jí všiml. Na ruku jí šel i fakt, že měl Paul odjakživa slabost pro blondýnky. Přesto však měla smůlu, protože byl čerstvě ženatý a svou ženu Lindu vroucně miloval. První teenagerská láska časem přerostla v pevný přátelský vztah, na pódiu se ale Meryl s Paulem ocitli poprvé společně až po pětadvaceti letech, když uváděli slavnostní předávání cen Grammy.

Proslavila ji Kramerová

Hereckou průpravu absolvovala v letech 1970 až 1973 na Yale Drama School a vzápětí ji Joseph Papp angažoval do newyorského Public Theatre. Od poloviny 70. let vystupovala na významných newyorských scénách a na Broadwayi se poprvé představila v roce 1977 v muzikálu Happy End. Do širšího diváckého povědomí vstoupila díky televiznímu seriálu Holocaust, kde za úlohu mladé německé ženy, která dobrovolně následuje židovského manžela do koncentračního tábora, obdržela v roce 1978 cenu Emmy.

S legendárním Christopherem Lloydem v muzikálu Happy End

S legendárním Christopherem Lloydem v muzikálu Happy End

Velmi slibně odstartovala i před kamerou, první nominaci na Oscara získala již o rok později za roli Lindy ve společensko-psychologickém dramatu Lovec jelenů. Opravdu populární hvězdu a laureátku Oscara a Zlatého glóbu z ní učinila v roce 1979 rázem postava emancipované Joanny v melodramatu Kramerová versus Kramer, v němž si zahrála po boku Dustina Hoffmana.

S Dustinem Hoffmanem při předávání Oscarů

S Dustinem Hoffmanem při slavnostním předávání Oscarů

Vášnivou lásku zabila tragédie

Během studií ji svedl osud dohromady se slavným Christopherem Lloydem, s nímž se setkala na jevišti univerzitní scény. O jedenáct let starší charismatický krasavec byl sice v té době již několik let ženatý se svou první ženou Catherine Boyd, proč by si však nedopřál románek s něžnou plavovláskou? Merylin milostný život je poznamenán příslovím, že se protivy přitahují, a tak není divu, že černé vlasy, uhrančivé oči a jižní temperament měl i její další partner, Italoameričan John Cazale. Vrstevník Gene Hackmana a Harrisona Forda, kterému celý svět předpovídal skvělou kariéru, se s Meryl setkal na ‘place‘ v roce 1977 při natáčení Lovce jelenů a byla z toho láska jako trám.

Johna Cazale jí vzala zákeřná nemoc

Johna Cazale jí vzala zákeřná nemoc

Během natáčení však John postupně ztrácel kondici, bylo mu stále hůř a producenti Universal Pictures se o svůj projekt začali doslova třást strachy. Byla to právě Meryl, kdo Johna nakonec přesvědčil, aby šel k lékaři. A diagnóza, kterou vyřkli, jí obrátila život naruby. S rakovinou kostní dřeně, navíc v pokročilém stadiu, již lékaři nemohli nic dělat a 12. března 1978 John zemřel. Jeho poslední film se nakonec podařilo přece jen dokončit, Meryl však byla úplně mimo. V nejtěžších chvílích jí pomohl z nejhoršího známý americký sochař Don Gummer. Meryl sice v jeho náruči nenašla vášnivou lásku, ale zato úctu, něhu a pochopení. A tak mu po velmi krátké známosti řekla ještě v témže roce „ano“ a po hlavě se vrhla do práce, aby zapomněla na největší žal, který jí osud uchystal.

Nepřibrzdilo ji ani těhotenství

S Johnovou smrtí jakoby z Meryl vyprchala divoká vášeň a její partnerský život zajel do poklidných manželských kolejí. Prvorozeného Henryho Wolfa, kterému doma nikdo neřekne jinak než Hank, právě čekala, když natáčela snímek Kramerová versus Kramer, její těhotenství se ale tenkrát podařilo díky šikovným kostymérkám a skvělé kameře skrýt. Dcera Mary Willa alias Mamie byla pro změnu už ‘na cestě‘, když herečka přebírala svého druhého Oscara za Sophiinu volbu.S manželem Donem Gummerem

S manželem Donem Gummerem

Jak se hraje s tmavovlasou, a navíc těhotnou Meryl, to si vyzkoušel v roce 1986 i jedinečný Jack Nicholson, jenž ztvárnil jejího partnera v romantické komedii Hořkost. Hereččino třetí těhotenství se vzhledem k ději příběhu nakonec producentům hodilo a ve snímku dostala první dětskou roli i tehdy tříletá Mamie. Krátce nato porodila Meryl druhou dceru Grace Jane, navzdory trojnásobnému mateřství však nehodlala v práci polevit a dál natáčela minimálně jeden film ročně. Když její nejmladší dceři Louise Jacobson byly tři roky, přidala do svého repertoáru i televizní seriály. Nejprve jen propůjčovala hlas animovaným postavičkám, v roce 2003 se v sérii Freedom: A History of Us konečně postavila i před kameru.

Výjimečně tmavovlasá Meryl v komedii Hořkost s Jackem Nicholsonem

Výjimečně tmavovlasá Meryl s Jackem Nicholsonem v komedii Hořkost

Recept na spokojené manželství

Zůstat s dětmi doma, o tom si mohla jenom nechat zdát. Umělecká tvora jejího muže sice byla uznávána, pravidelný příjem ale neměl, a tak se o přísun financí musela postarat Meryl. „Někdy to bylo hodně složité,“ přiznává. „Musíte vydělávat peníze a přitom zachovat rodinu. Tenhle problém ale mají všichni pracující rodiče, nemůžu si stěžovat.“

Během bohaté kariéry dokázala ještě vychovat čtyři děti

Během bohaté kariéry dokázala ještě vychovat čtyři děti

S Donem žije již neuvěřitelných sedmatřicet let a za tu dobu prý neměli vážnější konflikt. „Klíčem k úspěšnému manželství je konverzace,“ říká Meryl. „Musíte mluvit o problémech, naslouchat, respektovat návrhy a rady partnera. A občas se smířit s tím, že ne vždy máte pravdu,“ prozradila svůj recept na spokojené manželství. Díky této moudrosti se nejen udržela celý život na výsluní, ale současně dokázala i pěstovat partnerský vztah, vybudovat fungující rodinu a vychovat čtyři děti. Stále stejně krásná a jemná čtyřnásobná matka sice vášnivou lásku ze svého života již dávno vyškrtla, přesto však má i pro své fanoušky vždy vlídný úsměv.

Nestárnoucí Meryl v úspěšném muzikálu Mamma Mia!

Nestárnoucí Meryl v úspěšném muzikálu Mamma Mia!

Sotva ji někdy někdo překoná

Meryl Streep figuruje na seznamu největších filmových hrdinek 20. století, který sestavil Americký filmový institut. Kromě celé řady jiných ocenění má ve sbírce patnáct oscarových nominací, což je rekord, který zatím nikdo nepřekonal a asi jen těžko překoná. Proto je téměř až neuvěřitelné, že v nejcennější hereckou trofej nakonec ‘proměnila‘ pouze dvě, v roce 1979 za drama Kramerová versus Kramer a v roce 1985 za Sophiinu volbu. V loňském žebříčku nejlépe placených hollywoodských hvězd se s osmi miliony dolarů dělí o třináctou až patnáctou příčku s Amandou Seyfried a Sandrou Bullock, její honoráře tudíž činily v přepočtu zhruba 192 milionů korun. Sotva lze tedy uvěřit, že při první návštěvě Londýna neměla ani na hotel a musela přespat v parku.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace