Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Myslí jenom na smrt a zabíjení, berou drogy a každému se chtějí mstít. Jak to chodí na iráckém trhu se sexuálními otrokyněmi, který řídí Islámský stát

06.09.2015
Myslí jenom na smrt a zabíjení, berou drogy a každému se chtějí mstít. Jak to chodí na iráckém trhu se sexuálními otrokyněmi, který řídí Islámský stát

Autor: osacr.cz

Popisek: Islámský stát

Jsou unesené, zbité, prodané a znásilněné. Hnutí Islámský stát (IS) řídí v Iráku mezinárodní trh, na kterém jsou křesťanské ženy a ženy pocházející z náboženské sekty jezídů prodávány jako sexuální otrokyně. V rozhovoru s agenturou AFP to uvedla osmnáctiletá jezídka Džinán, které se podařilo ze zajetí uprchnout.

Ozbrojenci Džinán zajali již počátkem roku 2014, utéct se jí podařilo až po třech měsících. O svém utrpení napsala knihu, která v pátek vyšla ve Francii. Nejprve ji na severu Iráku zajali islamističtí radikálové, pak ji koupili dva muži, bývalý policista a imám.

Nutili nás pít vodu, ve které byla mrtvá myš

Dívka ve svém vyprávění popsala, jak vypadal život jezídů v zajetí. „Mučili nás, násilím se nás snažili přimět, abychom přestoupili na islám. Když jsme odmítali, mlátili nás, nechali nás spoutané venku na slunci, nutili nás pít vodu, ve které byla mrtvá myš. Někdy nám hrozili mučením s použitím elektřiny,“ uvedla Džinán. „Tito muži nejsou lidmi. Dokážou myslet jen na smrt a zabíjení. Neustále berou drogy. Každému se chtějí mstít. Říkají, že jednou bude Islámský stát vládnout celém světu,“ dodala.

V knize dívka líčí, jak ji jednou v iráckém městě Mosul přivedli do obrovského sálu s velkými sloupy, kde byly i desítky jiných žen. „Bojovníci mezi námi chodili a smáli se, přitom nás štípali do zadků,“ píše Džinán v knize nazvané Otrok DAIŠ. DAIŠ je zkratka, kterou pro radikály z IS používá arabský svět. Jeden z mužů si prý stěžoval a říkal: „Ta má příliš velká prsa. Chci jezídku s modrýma očima a světlou pletí. Ty jsou nejlepší. Jsem ochoten si za to zaplatit,“ dodal. Na knize s Džinán spolupracoval francouzský novinář Thierry Oberle.

Osmnáctiletá žena tvrdí, že na trzích s otroky zahlédla obchodníky z několika zemí – Iráčany, Syřany, ale i obyvatele západních států, jejichž národnost nedokázala určit. Nejlépe vypadající dívky byly prý určeny pro velitele nebo bohaté klienty ze zemí Perského zálivu.

Brunetka za 3600 Kč

Když Džinán prodali, v domě, kde byla uvězněna s dalšími ženami, musela neustále přijímat pánské návštěvy. Bojovníci platili v předsálí, kde se rovněž pohybovali obchodníci či majitelé otroků. „Vyměním tuto brunetku za vaši pistoli Beretta,“ uvedl prý jednou jeden z obchodníků. „Jestliže dáváte přednost platbě v hotovosti, je to 150 dolarů (3600 korun). Můžete platit rovněž v iráckých dinárech,“ dodal.

Protože si mysleli, že neumí arabsky, hovořili před ní její dva majitelé naprosto otevřeně. Jednou v noci tak zaslechla debatu, odhalující fungování obchodu s otroky. „Muž si nemůže koupit více než tři ženy, ledaže by byl ze Sýrie, Turecka či země Perského zálivu,“ uvedl tehdy jeden z majitelů. „Je to dobré pro obchod,“ odpověděl mu druhý. „Kupec ze Saúdské Arábie si může dovolit zaplatit jídlo a dopravu, na což člen Islámského státu nemá,“ dodal s tím, že Islámský stát „tak vydělává, aby měl peníze pro své bojovníky, a naši zahraniční bratři jsou spokojení“.

Po třech měsících se Džinán podařilo ukrást majitelům klíče a z domu uprchnout. Dostala se zpátky ke svému manželovi a nyní žije v uprchlickém táboře v iráckém Kurdistánu. „Když se vrátíme zpátky domů, budou proti nám páchány další genocidy. Jediným řešením je, abychom měli nějakou oblast jen sami pro sebe, pod mezinárodní ochranou,“ uvedla jezídská dívka.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace