Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Myslí jenom na smrt a zabíjení, berou drogy a každému se chtějí mstít. Jak to chodí na iráckém trhu se sexuálními otrokyněmi, který řídí Islámský stát

06.09.2015
Myslí jenom na smrt a zabíjení, berou drogy a každému se chtějí mstít. Jak to chodí na iráckém trhu se sexuálními otrokyněmi, který řídí Islámský stát

Foto: osacr.cz

Popisek: Islámský stát

Jsou unesené, zbité, prodané a znásilněné. Hnutí Islámský stát (IS) řídí v Iráku mezinárodní trh, na kterém jsou křesťanské ženy a ženy pocházející z náboženské sekty jezídů prodávány jako sexuální otrokyně. V rozhovoru s agenturou AFP to uvedla osmnáctiletá jezídka Džinán, které se podařilo ze zajetí uprchnout.

Ozbrojenci Džinán zajali již počátkem roku 2014, utéct se jí podařilo až po třech měsících. O svém utrpení napsala knihu, která v pátek vyšla ve Francii. Nejprve ji na severu Iráku zajali islamističtí radikálové, pak ji koupili dva muži, bývalý policista a imám.

Nutili nás pít vodu, ve které byla mrtvá myš

Dívka ve svém vyprávění popsala, jak vypadal život jezídů v zajetí. „Mučili nás, násilím se nás snažili přimět, abychom přestoupili na islám. Když jsme odmítali, mlátili nás, nechali nás spoutané venku na slunci, nutili nás pít vodu, ve které byla mrtvá myš. Někdy nám hrozili mučením s použitím elektřiny,“ uvedla Džinán. „Tito muži nejsou lidmi. Dokážou myslet jen na smrt a zabíjení. Neustále berou drogy. Každému se chtějí mstít. Říkají, že jednou bude Islámský stát vládnout celém světu,“ dodala.

V knize dívka líčí, jak ji jednou v iráckém městě Mosul přivedli do obrovského sálu s velkými sloupy, kde byly i desítky jiných žen. „Bojovníci mezi námi chodili a smáli se, přitom nás štípali do zadků,“ píše Džinán v knize nazvané Otrok DAIŠ. DAIŠ je zkratka, kterou pro radikály z IS používá arabský svět. Jeden z mužů si prý stěžoval a říkal: „Ta má příliš velká prsa. Chci jezídku s modrýma očima a světlou pletí. Ty jsou nejlepší. Jsem ochoten si za to zaplatit,“ dodal. Na knize s Džinán spolupracoval francouzský novinář Thierry Oberle.

Osmnáctiletá žena tvrdí, že na trzích s otroky zahlédla obchodníky z několika zemí – Iráčany, Syřany, ale i obyvatele západních států, jejichž národnost nedokázala určit. Nejlépe vypadající dívky byly prý určeny pro velitele nebo bohaté klienty ze zemí Perského zálivu.

Brunetka za 3600 Kč

Když Džinán prodali, v domě, kde byla uvězněna s dalšími ženami, musela neustále přijímat pánské návštěvy. Bojovníci platili v předsálí, kde se rovněž pohybovali obchodníci či majitelé otroků. „Vyměním tuto brunetku za vaši pistoli Beretta,“ uvedl prý jednou jeden z obchodníků. „Jestliže dáváte přednost platbě v hotovosti, je to 150 dolarů (3600 korun). Můžete platit rovněž v iráckých dinárech,“ dodal.

Protože si mysleli, že neumí arabsky, hovořili před ní její dva majitelé naprosto otevřeně. Jednou v noci tak zaslechla debatu, odhalující fungování obchodu s otroky. „Muž si nemůže koupit více než tři ženy, ledaže by byl ze Sýrie, Turecka či země Perského zálivu,“ uvedl tehdy jeden z majitelů. „Je to dobré pro obchod,“ odpověděl mu druhý. „Kupec ze Saúdské Arábie si může dovolit zaplatit jídlo a dopravu, na což člen Islámského státu nemá,“ dodal s tím, že Islámský stát „tak vydělává, aby měl peníze pro své bojovníky, a naši zahraniční bratři jsou spokojení“.

Po třech měsících se Džinán podařilo ukrást majitelům klíče a z domu uprchnout. Dostala se zpátky ke svému manželovi a nyní žije v uprchlickém táboře v iráckém Kurdistánu. „Když se vrátíme zpátky domů, budou proti nám páchány další genocidy. Jediným řešením je, abychom měli nějakou oblast jen sami pro sebe, pod mezinárodní ochranou,“ uvedla jezídská dívka.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace