Všude v EU převažuje odmítání uprchlíků, ale ne každý se to odváží říci. Úlohou Západu není spasit svět, říká známý politolog. A psychická porucha multikulturalismu…
04.09.2015
Foto: Wikipedie / Luděk Kovář
Popisek: Politolog Petr Robejšek
Hamburský ekonom a politolog Petr Robejšek v poslední době poskytl českým médiím několik rozhovorů, v nichž kriticky reaguje na řadu aktuálních problémů Evropské unie. On sám jako emigrant, který odešel v roce 1975 do Německa, připomíná, že migrační vlny nejsou nic nového. Podle něj vždy dříve či později odezní. Odhaduje, že již koncem roku se západní země přílivu imigrantů začnou konečně bránit.
Robejšek si ale především myslí, že řešit problémy uprchlíků není povinností Západu. Navíc podle něj západoevropské vlády neřeší současnou masovou migraci správně. Zdůrazňuje také zásadní fakt, že utečenci ze Sýrie nebo Eritrey přicházejí z jiného kulturního okruhu. Jejich náboženství jim přikazuje, aby svoje okolí upravovali ve prospěch tohoto náboženství. „Rozhodující je dát uprchlíkům najevo, že jsou vítání, pouze pokud budou dodržovat pravidla,“ řekl nedávno v rozhovoru pro Radiožurnál. V souvislosti s tím také vyjádřil přesvědčení, že Západ není povinen přijímat utečence. Na vině je podle Robejška selhání elit v zemích, z nichž utečenci pocházejí, a my nejsme povinni za toto jejich selhání zaplatit tím, že budeme fungovat jako záchranná stanice. „Tím spíše, že nám ze všech stran jasně dáváno najevo, ať si své hodnoty necháme,“ zdůrazňuje.
Začnou se konečně bránit
Je přesvědčen, že dříve či později se západní země prý konečně budou bránit. Odhaduje, že by to mohlo nastat již koncem tohoto roku. Kdy přesně, záleží na občanech nejvíce postižených zemí a na tom, jak budou tlačit na své politiky, aby respektovali přání většiny národa. „Dříve či později se vlády začnou chovat podstatně restriktivněji než dosud,“ odhaduje Robejšek. Bude to prý pro ně sice nepohodlné, mnozí je budou kárat, čehož jsme ostatně svědky již nyní, ale nakonec se vlády budou muset starat o své národní zájmy, jinak je vlastní veřejnost smete.
Mravnostní policie?
Robejšek je kritický i vůči tzv. „mravnostní policii“, tedy lidem, kteří bdí nad tím, jestli se naše společnost chová morálně či ne, přestože k tomu nemají mandát a nikdo je o to nežádal. „Oni to však považují za své poslání,“ uvedl v rozsáhlém rozhovoru pro Českou pozici. Nepřímo tak podpořil názory prezidenta republiky Miloše Zemana. Uvádí také, že k této mravnostní policii patří zejména část novinářů, ale i někteří akademici.
Ambice islámu
Renomovaný politolog vyjádřil rovněž svůj názor na islám. Obavy, že by islámský kulturní okruh mohl ohrozit ten náš, zcela chápe, protože mají racionální jádro. Podle něj totiž islám není opotřebované náboženství, jako ta západní. Islám má silnou ambici upravovat své okolí, ve kterém věřící žijí. „K tomu stačí zmínit pojem šaría,“ uvádí konkrétní příklad. V souvislosti s ohrožením tradičních evropských hodnot připomněl, že v minulosti některé západní společnosti propadly psychické poruše multikulturalismu. Všichni už prý zjistili, že to tak dále nejde, ale nevyvodili z toho odpovídající důsledky. A právě proto existuje potenciál, aby se převážení muslimského kulturního okruhu stalo reálným. Pro imigranty to znamená, aby nepřijímali jen západní blahobyt, nýbrž i větší část jeho hodnot. „To neznamená zbavit se své víry, ale respektovat, že v této společnosti je většinová hodnotová orientace úplně jiná,“ zdůrazňuje Petr Robejšek.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adéla Hofmanová