Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Všude v EU převažuje odmítání uprchlíků, ale ne každý se to odváží říci. Úlohou Západu není spasit svět, říká známý politolog. A psychická porucha multikulturalismu…

04.09.2015
Všude v EU převažuje odmítání uprchlíků, ale ne každý se to odváží říci. Úlohou Západu není spasit svět, říká známý politolog. A psychická porucha multikulturalismu…

Autor: Wikipedie / Luděk Kovář

Popisek: Politolog Petr Robejšek

Hamburský ekonom a politolog Petr Robejšek v poslední době poskytl českým médiím několik rozhovorů, v nichž kriticky reaguje na řadu aktuálních problémů Evropské unie. On sám jako emigrant, který odešel v roce 1975 do Německa, připomíná, že migrační vlny nejsou nic nového. Podle něj vždy dříve či později odezní. Odhaduje, že již koncem roku se západní země přílivu imigrantů začnou konečně bránit.

Robejšek si ale především myslí, že řešit problémy uprchlíků není povinností Západu. Navíc podle něj západoevropské vlády  neřeší současnou masovou migraci správně. Zdůrazňuje také zásadní fakt, že utečenci ze Sýrie nebo Eritrey přicházejí z jiného kulturního okruhu. Jejich náboženství jim přikazuje, aby svoje okolí upravovali ve prospěch tohoto náboženství. „Rozhodující je dát uprchlíkům najevo, že jsou vítání, pouze pokud  budou dodržovat pravidla,“ řekl nedávno v rozhovoru pro Radiožurnál.  V souvislosti s tím také vyjádřil přesvědčení, že Západ není povinen přijímat utečence. Na vině je podle Robejška selhání elit v zemích, z nichž utečenci pocházejí, a my nejsme povinni za toto jejich selhání zaplatit tím, že budeme fungovat jako záchranná stanice.   „Tím spíše, že nám ze všech stran jasně dáváno najevo, ať si své hodnoty necháme,“ zdůrazňuje.

Začnou se konečně bránit

Je přesvědčen, že dříve či později se západní země prý konečně budou bránit. Odhaduje, že by to mohlo nastat již koncem tohoto roku. Kdy  přesně, záleží na občanech nejvíce postižených zemí a na tom, jak budou tlačit na své politiky, aby  respektovali přání většiny národa. „Dříve či později se  vlády začnou chovat podstatně restriktivněji než dosud,“  odhaduje Robejšek. Bude to prý pro ně sice nepohodlné, mnozí je budou kárat, čehož jsme ostatně svědky již nyní, ale nakonec se vlády  budou muset starat o své národní zájmy, jinak je vlastní veřejnost smete.

Mravnostní policie?

Robejšek je kritický i vůči  tzv. „mravnostní policii“, tedy lidem, kteří bdí nad tím, jestli se naše společnost chová morálně či ne, přestože k tomu nemají mandát a nikdo je o to nežádal. „Oni to však považují za své poslání,“ uvedl v rozsáhlém rozhovoru pro Českou pozici. Nepřímo tak podpořil  názory prezidenta republiky Miloše Zemana.  Uvádí také, že k této mravnostní policii patří zejména část novinářů, ale i někteří akademici.

Ambice islámu

Renomovaný politolog vyjádřil rovněž  svůj názor na islám. Obavy, že by islámský kulturní  okruh mohl ohrozit ten  náš, zcela chápe, protože mají racionální jádro.  Podle něj totiž islám není opotřebované náboženství, jako ta západní. Islám má silnou ambici upravovat své okolí, ve kterém věřící žijí. „K tomu stačí zmínit pojem šaría,“ uvádí konkrétní příklad.  V souvislosti s ohrožením tradičních evropských hodnot  připomněl, že v minulosti některé západní společnosti propadly psychické poruše multikulturalismu. Všichni už prý zjistili, že to tak dále nejde, ale nevyvodili z toho odpovídající důsledky.  A právě proto existuje  potenciál, aby se převážení muslimského kulturního okruhu stalo reálným.  Pro imigranty to znamená, aby nepřijímali jen západní blahobyt, nýbrž i větší část jeho hodnot. „To neznamená zbavit se své víry, ale respektovat, že v této společnosti je většinová hodnotová orientace úplně jiná,“ zdůrazňuje Petr Robejšek.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace