Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Všude v EU převažuje odmítání uprchlíků, ale ne každý se to odváží říci. Úlohou Západu není spasit svět, říká známý politolog. A psychická porucha multikulturalismu…

04.09.2015
Všude v EU převažuje odmítání uprchlíků, ale ne každý se to odváží říci. Úlohou Západu není spasit svět, říká známý politolog. A psychická porucha multikulturalismu…

Foto: Wikipedie / Luděk Kovář

Popisek: Politolog Petr Robejšek

Hamburský ekonom a politolog Petr Robejšek v poslední době poskytl českým médiím několik rozhovorů, v nichž kriticky reaguje na řadu aktuálních problémů Evropské unie. On sám jako emigrant, který odešel v roce 1975 do Německa, připomíná, že migrační vlny nejsou nic nového. Podle něj vždy dříve či později odezní. Odhaduje, že již koncem roku se západní země přílivu imigrantů začnou konečně bránit.

Robejšek si ale především myslí, že řešit problémy uprchlíků není povinností Západu. Navíc podle něj západoevropské vlády  neřeší současnou masovou migraci správně. Zdůrazňuje také zásadní fakt, že utečenci ze Sýrie nebo Eritrey přicházejí z jiného kulturního okruhu. Jejich náboženství jim přikazuje, aby svoje okolí upravovali ve prospěch tohoto náboženství. „Rozhodující je dát uprchlíkům najevo, že jsou vítání, pouze pokud  budou dodržovat pravidla,“ řekl nedávno v rozhovoru pro Radiožurnál.  V souvislosti s tím také vyjádřil přesvědčení, že Západ není povinen přijímat utečence. Na vině je podle Robejška selhání elit v zemích, z nichž utečenci pocházejí, a my nejsme povinni za toto jejich selhání zaplatit tím, že budeme fungovat jako záchranná stanice.   „Tím spíše, že nám ze všech stran jasně dáváno najevo, ať si své hodnoty necháme,“ zdůrazňuje.

Začnou se konečně bránit

Je přesvědčen, že dříve či později se západní země prý konečně budou bránit. Odhaduje, že by to mohlo nastat již koncem tohoto roku. Kdy  přesně, záleží na občanech nejvíce postižených zemí a na tom, jak budou tlačit na své politiky, aby  respektovali přání většiny národa. „Dříve či později se  vlády začnou chovat podstatně restriktivněji než dosud,“  odhaduje Robejšek. Bude to prý pro ně sice nepohodlné, mnozí je budou kárat, čehož jsme ostatně svědky již nyní, ale nakonec se vlády  budou muset starat o své národní zájmy, jinak je vlastní veřejnost smete.

Mravnostní policie?

Robejšek je kritický i vůči  tzv. „mravnostní policii“, tedy lidem, kteří bdí nad tím, jestli se naše společnost chová morálně či ne, přestože k tomu nemají mandát a nikdo je o to nežádal. „Oni to však považují za své poslání,“ uvedl v rozsáhlém rozhovoru pro Českou pozici. Nepřímo tak podpořil  názory prezidenta republiky Miloše Zemana.  Uvádí také, že k této mravnostní policii patří zejména část novinářů, ale i někteří akademici.

Ambice islámu

Renomovaný politolog vyjádřil rovněž  svůj názor na islám. Obavy, že by islámský kulturní  okruh mohl ohrozit ten  náš, zcela chápe, protože mají racionální jádro.  Podle něj totiž islám není opotřebované náboženství, jako ta západní. Islám má silnou ambici upravovat své okolí, ve kterém věřící žijí. „K tomu stačí zmínit pojem šaría,“ uvádí konkrétní příklad.  V souvislosti s ohrožením tradičních evropských hodnot  připomněl, že v minulosti některé západní společnosti propadly psychické poruše multikulturalismu. Všichni už prý zjistili, že to tak dále nejde, ale nevyvodili z toho odpovídající důsledky.  A právě proto existuje  potenciál, aby se převážení muslimského kulturního okruhu stalo reálným.  Pro imigranty to znamená, aby nepřijímali jen západní blahobyt, nýbrž i větší část jeho hodnot. „To neznamená zbavit se své víry, ale respektovat, že v této společnosti je většinová hodnotová orientace úplně jiná,“ zdůrazňuje Petr Robejšek.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace