Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hejtman Řihák: Táta dělal na uranu, i máma vždy tvrdě pracovala

04.05.2013
Hejtman Řihák: Táta dělal  na uranu, i máma vždy tvrdě pracovala

Foto: archiv Středočeského kraje

Popisek: Jsem přesvědčen, že největším štěstím pro každého člověka je žít klidný a spokojený život v rodině, říká hejtman Středočeského kraje, MVDr. Josef Řihák

DOTAZNÍK Hejtman Středočeského kraje, MVDr. Josef Řihák do politiky vstoupil v roce 1998, kdy se stal členem České strany sociálně demokratické. Před tím nikdy nebyl v žádné politické straně, ani jeho rodiče. Co jej vlastně přimělo začít se v politice angažovat?

Do roku 1998 jsem sice nebyl v žádné politické straně, ale to neznamená, že bych se o politiku nezajímal. A vzhledem k tomu, že jsem nebyl s naší politikou příliš spokojen, tak jsem se v době, kdy už jsem měl rodinu a byl jsem relativně dobře zajištěn, začal v politice aktivně angažovat. A protože se mi líbilo, co dělá ČSSD pro občany, stal jsem se členem právě sociální demokracie.


Čím vás tato strana oslovila?
Pocházím z rodiny, kde se vždy vše točilo kolem tvrdé, poctivé práce. Můj otec těžce pracoval v uranových dolech. Umřel mi v poměrně mladém věku. Maminka rovněž celý život tvrdě pracovala. Proto, i vzhledem k prostředí, ve kterém jsem vyrůstal, je mi program ČSSD nejbližší. Myslí totiž na normální, běžné občany. A současně se zastává těch nejslabších, ke kterým je potřeba, abychom byli solidární.


Co je podle vás politika?
Výklad slova politika může mít v češtině několik ekvivalentů. Osobně nejbližší je mi termín politika = správa věcí veřejných.


Jak by měl vypadat dobrý politik?
Dobrý politik by měl být skromný, pracovitý, ochotný. Připravený pomoci podle svých možností lidem v nouzi. Tomuto ideálu se snažím přiblížit.


Nedávno česká středočeská rada oslavila stovku (sto dní) od svého zvolení. Jak je zpětně vidíte?
Prvních sto dnů bylo pro mě osobně i pro celou radu hodně hektických. Po minulém vedení jsme zdědili mnoho problémů, které musíme řešit. Na řadu věcí bohužel stále ještě hledáme společnou řeč. Mimochodem, když hovoříte o sto dnech, je zajímavé, že proti zvyklostem jsme jako rada nedostali od médií ani den jindy obvyklého hájení.


Lišily se hodně představy, když jste na funkci hejtmana kandidoval a následná realita, když jste své představy začal uvádět v praxi?
Představy a realita jsou pokaždé jiné. Například jsem očekával, že ekonomická situace kraje bude lepší. Chmurná realita ale předčila mé očekávání. I proto letos bohužel nemůžeme přispívat malým obcím a městečkům na užitečné projekty z oblíbeného Fondu rozvoje měst a obcí. Ale situace naštěstí ještě není tak zlá, abychom nemohli plnit další sliby, které jsme svým voličům dali. Nadále tak proplácíme zdravotnické poplatky těm, kteří si o to požádají, a dětem a studentům jízdné za dopravu ve vlacích a autobusech.


Bylo těžké přejímat úřad poskvrněný působením trestně stíhaného Davida Ratha?
Samozřejmě. A je to těžké i nadále.


Myslíte si, že dobrá pověst středočeského hejtmanství už byla očištěna?
Myslím si, že na váš dotaz dali jasnou odpověď voliči ve středních Čechách. Ti svým hlasováním řekli, že selhání jednotlivce nemůže překrýt pozitivní věci, které ČSSD ve Středočeském kraji pro občany udělala. Dostali jsme opět důvěru pokračovat ve vedení kraje. Ovšem už ne takovou, abychom byli schopni pokračovat v jednobarevné vládě sociální demokracie. Abychom byli i nadále schopni plnit volební program ČSSD, museli jsme, chtě nechtě, vstoupit do koalice. Volební výsledek budiž pro nás varováním, abychom pracovali mnohem lépe, než v minulém období a hlavně, aby se už takový exces v žádném případě neopakoval. Obávám se, že podruhé by nám to už naši voliči neodpustili.


V radě Středočeského kraje ale stále najdeme lidi, kteří byli radními za Davida Ratha. Je to správné?
Proč ne. Jsem proti tomu, abychom na případ selhání jednotlivce uplatňovali princip kolektivní viny.


Je bezpochyby několik kroků, za které si krajská rada zaslouží pochvalu. Mezi ně bezpochyby patří přeobsazení dozorčích rad v nemocnicích, schválená realizace některých velkých investičních projektů, ať již se jedná o rekonstrukci zámku v Panenských Břežanech, dostavbu domova pro seniory v Uhlířských Janovicích, rekonstrukci a dostavbu Regionálního muzea v Kolíně a dostavbu areálu Muzea lidových staveb v Kouřimi. Na co vy osobně jste nejvíce pyšný?
Kromě akcí, které jste jmenovala, si myslím, že se podařilo zcela zprůhlednit hospodaření kraje. Veškeré zakázky, dotace, investice, vypsané zakázky, zásobník projektů – to vše je nyní zveřejněno na internetových stránkách Středočeského kraje. Myslím si, že postupnými kroky se snažíme obnovit důvěru lidí ve vedení kraje.


Co se vám zatím nepovedlo?
Nejsem si vědom ničeho, co by se mi nepovedlo.


Co podle vás Středočeský kraj v současné době nejvíce trápí? Jaký problém je dnes nejpalčivější?
Problémů v celé České republice je celá řada. Ať už je to rostoucí nezaměstnanost, nedostatek peněz na opravy a údržbu silnic, na sociální péči, na školství i do jiných oblastí. Za nejdůležitější prioritu ve Středočeském kraji považuji konsolidovat hospodaření, hledat úspory a nevytvářet již žádné další dluhy.


Jak to vypadá s buštěhradským zámkem? Bude zakonzervovaný či vrácen obci?
Rada Středočeského kraje se rozhodla, že realizaci rekonstrukce buštěhradského zámku v současné době nepodpoří, protože se kraj nachází ve složité finanční situaci. Nechceme tudíž dále zvyšovat zadlužení kraje. Oprava buštěhradského zámku by byla velice nákladná, nemluvě o každoročních nákladech na provoz.
Máme nyní tři varianty, jaká bude budoucnost buštěhradského zámku. Buďto by bylo možné zámek zakonzervovat a provést jen nejnutnější opravy. Podle odhadů by se jednalo o investici ve výši 20 milionů korun. Druhou variantou je provedení minimálních oprav a pořízení nejnutnějšího vybavení k základnímu provozu. Cena je v tomto případě odhadována na 90 milionů korun. A posledním možným řešením je dokončení původního záměru při snížení nákladů úsporou v rozsahu a kvalitě interiérů a snížení rozsahu některý stavebních úprav. To by stálo přibližně 180 milionů korun. O tom, co bude s buštěhradským zámkem, budeme teprve jednat na Radě kraje.


Podařilo se vám zachovat 11 vlakových spojů, o které měl kraj díky díře v rozpočtu ve výši 75 milionů korun přijít. Nejenom oponenti se stále ptají, odkud tyto peníze vezmete?
Domnívám se, že na zajištění základní dopravní obslužnosti s prioritou vlakových spojů by se v krajském rozpočtu měly peníze najít pokaždé. Určitě je tato podpora ze strany kraje důležitější, než realizace některých problematických projektů, jako je například letecké muzeum v Mladé Boleslavi. Jsem přesvědčen, že dobrým hospodařením se nám podaří snižovat provozní náklady a že peníze na zmíněné vlakové spoje v rozpočtu kraje najdeme.


Podařilo se vám prosadit proplácení žákovského jízdného. Je vhodné v době škrtů posílat peníze právě na takové projekty?
Jistě. Díky Nečasově a Kalouskově vládě a jejich tak zvaným reformám, které obyčejným lidem vytahují z kapes čím dál více peněz, došlo k tomu, že celá řada rodin je schopná platit už jen náklady spojené s bydlením a jídlo. Zejména pro lidi na venkově, na které nejvíce dopadají drastické škrty a růst přímých i nepřímých daní, je každá koruna dobrá. Myslím si, že děti by neměly doplácet na to, že žijí v odlehlé obci. Měly by mít stejnou šanci na vzdělání, jako děti z velkých měst.


Máte nějaké životní krédo?
Na základě získaných životních zkušeností jsem přesvědčen, že největším štěstím pro každého člověka je žít klidný a spokojený život v rodině. Mezi lidmi, kteří se mají navzájem rádi.


Máte nějaký dlouhodobý cíl?
Prožít právě takový život. Zdánlivě obyčejný, ale o to více šťastný.


A krátkodobý?
Krátkodobých plánů mám několik. Ale nechci je předem nahlas vyslovovat, aby se mi splnily.


Jste velmi vytížený politik, najdete si vůbec čas na rodinu a vnoučata?
Bohužel příliš času na soukromý život nemám. Mrzí mě to, zvláště svým vnoučatům bych se měl více věnovat.

 

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Galerie

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace