Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Slováci mají „vše v jednom“. Jejich sex symbol se třikrát oženil, zmáknul řadu funkcí a chtěl být i prezidentem. Co zavinilo jeho těžké dětství a proč Milana Kňažka opustila krásná Francouzka? Tajnosti slavných

31.08.2015
Slováci mají „vše v jednom“. Jejich sex symbol se třikrát oženil, zmáknul řadu funkcí a chtěl být i prezidentem. Co zavinilo jeho těžké dětství a proč Milana Kňažka opustila krásná Francouzka? Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Slovenský herec Milan Kňažko je mužem mnoha profesí, od pohádkového prince přes vraha až po prezidentského kandidáta

Populární slovenský herec už toho v životě tolik stihl, že působí jako nadčlověk. Nebo přinejmenším jakoby se v něm spojila hned celá řada populárních osobností českého showbyznysu.

Býval zbožňovaným princem jako u nás Pavel Trávníček, je nenapravitelným kuřákem jako Jiří Bartoška, oženil se s Francouzkou jako Bolek Polívka a vyšplhal až do nejvyšších sfér domácí politiky stejně jako Vítězslav Jandák či Martin Stropnický, o němž se jako o možném budoucím prezidentovi teprve začíná spekulovat, zatímco Milan Kňažko již ve volbách nejvyšší hlavy státu kandidoval. Jeden ze zakladatelů hnutí Veřejnost proti násilí byl ale i generálním ředitelem televize JOJ, ministrem kultury, prezidentem Mezinárodního filmového festivalu v Bratislavě, místopředsedou slovenské vlády a ministrem zahraničních věcí. A k tomu ještě stihl téměř sto čtyřicet filmových a televizních rolí. Vzpomínky přesto nemá rád. „Nevracím se do minulosti, nerad se živím vzpomínkami. Myslím, že člověk žije současností. Nemusí se ohlížet a rozebírat, co bylo,“ říká herec, který v pátek 28. srpna oslavil sedmdesátiny.

Hádejte, co má společného s Jiřím Bartoškou

Hádejte, co má společného s Jiřím Bartoškou

Jako Oliver Twist

Narodil se 28. srpna 1945 v obci Horné Plachtince v hornatém banskobystrickém kraji, dětství však rozhodně neměl lehké. Jeho přítel Ján Štrasser, jenž ho vyzpovídal před lety ve své knize rozhovorů, o něm prohlásil, že by se dal přirovnat k Oliveru Twistovi. Když mu bylo pouhých pět let, stal se jeho otec obětí politických procesů 50. let minulého století. Maminka ho pak vychovávala sama a protloukali se životem velmi obtížně. „Člověk má jenom jedno dětství, ale dítě vydrží hodně. Zůstanou jenom hezké vzpomínky, to ostatní už život vygumuje,“ prohlásil Milan Kňažko v rozhovoru pro server Korzár.sk. Prožité trable mu život vynahradil až v dospělosti, na úspěch, uznání a dostatek peněz si ale musel trošku počkat.

Sex symbol 70. a 80. let

Sex symbol 70. a 80. let

Na vysokou školu se dostal až na druhý pokus, protože poprvé nebyla komise spokojená s jeho artikulací. Nakonec ale vystudoval bratislavskou VŠMU v ročníku Andreje Bagara a Martiny Huby, a poté strávil ještě další dva roky postgraduálním studiem ve francouzském Nancy. „Když jsem se vrátil ze studií ve Francii, dostal jsem plat tisíc šest korun a první čtyři roky jsem si peníze půjčoval. Později se mi už dařilo lépe,“ zavzpomínal na nepříliš růžové časy, které jsou dnes již dávnou minulostí.

S Magdou Vášáryovou v roce 1977 v Rusalce

S Magdou Vášáryovou v roce 1977 v Rusalce

Chudý, ale přesto velmi bohatý

Odmalička se naučil, že štěstí samo z nebe nepadá, a tak když něco chtěl, cílevědomě si za tím také šel. „Když jsem dělal kulisáka v národním divadle, mou největší touhou bylo koupit si magnetofon. Měl jsem malý plat, a tak jsem šel dělat do dolů. Dřel jsem, ale magnetofon jsem si koupil. Chtěl jsem jít do Chorvatska, a tak jsem nejdřív sedm týdnů kácel stromy na Roháčích. Nepřipadal jsem si chudý, i když jsem chudý byl. Neměl jsem auto, ale kolo, v jednopokojovém bytě nás bydlelo pět. Učil jsem se v koupelně, která byla současně i kuchyní, prozradil Kňažko.

S třetí manželkou Eugénií

S třetí manželkou Eugénií

Sice si už užívá zasloužené penze, rozhodně to ale neznamená, že by dna trávil doma v ušáku. Stále hraje v divadle a rád by co nejdéle vydržel, dokud bude na to mít dost sil a nebudou ho trápit zdravotní potíže. „Prostě se mi do toho chce. Nepatřím mezi lidi, kteří dělí život na dvě části – aktivní a pak už jen dožívání v důchodu. Myslím, že dokud slouží zdraví, měl by si člověk užívat života i ve vyšším věku. Někdo říkává, že požehnaném. Co je to za nesmysl? Taková třicítka může být požehnaný věk, ale co už já mám v mém věku požehnat?“ dodal.

S Emílií Vášáryovou v listopadu 1989

S Emílií Vášáryovou v listopadu 1989

Od princů až po vrahy

Navzdory mírnému skepticismu se Milanu Kňažkovi stále daří. Jako herec začínal v populárním bratislavském divadle korzo. V roce 1985 pak získal angažmá ve Slovenském národním divadle, v jehož činoherním souboru zůstal až do roku 1990. Navíc ztvárnil velké množství filmových a televizních postav. Měl i vlastní televizní talk show a dokonce si zahrál v nejednom seriálu, i když je zpočátku striktně odmítal. „Pro mě jako herce je důležité, aby to bylo různorodé. Nikoli černobílé, ale co nejbohatší. Proto jsem od pozitivních hrdinů a milovníků přešel ke konstruktivnějším postavám, masovým vrahům a podobně. Když je to vyvážené, cítíte svobodu,“ prozradil své pocity.

Prezidentský kandidát

Prezidentský kandidát

Práce zabíjela vztahy

Velké pracovní nasazení se podílelo i na turbulencích v jeho milostném životě. S první manželkou, kadeřnicí Marcelou, s níž má syny Michala a Martina, se oženil ve dvaceti letech a nad detaily jejich svatby by si dnes leckdo poťukal na čelo. „Znali jsme se týden,“ přiznal herec. „Natáčel jsem tenkrát svůj první film. Trochu jsem se obával, že co film, to svatba, ale chválabohu jsem to zvládl.“ Zlomovým se pro něj stal rok 1968, kdy jen pár dnů po okupaci odjel do Francie a strávil tam dva roky. Naučil se francouzštinu, dál se věnoval herectví, a když přijel v listopadu domů na návštěvu, dozvěděl se, že jeho bratři emigrovali – Jano do Kanady a Vlado do Austrálie. Dnes jsou již oba po smrti a Kňažkovi na ně zbyly jenom vzpomínky.

S Milanem Lasicou v představení Štúdia L+S Bratislava Na fašírky mi nesiahaj

S Milanem Lasicou v představení Štúdia L+S Bratislava Na fašírky mi nesiahaj

Na druhou stranu mu ale pobyt ve Francii přinesl i další porcičku štěstí, i když jen krátkodobou. Seznámil se tam se svou druhou manželkou, herečkou Michele Montantin, která za ním přijela v září 1970 do Československa. „Nezvykla si na konsolidaci socialistického zřízení. Když se vrátila do Francie, delší dobu jsme nebyli spolu, čímž se vytvořil prostor pro vznik nového vztahu. Nečekal jsem to,“ komentoval druhý rozvod. Partnery byli sice sedm let, ale po většinu času pouze na papíře. Všechno zlé ale zpravidla bývá pro něco dobré, a tak do třetice se už nad ním osud slitoval. Se třetí manželkou, bývalou baletkou Eugénií, už žije téměř čtyřicet let a mají spolu syna Roberta. A jeho největšími radostmi jsou rodina v čele s vnoučaty, golf a dobré jídlo, kterému jen těžko odolá.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace