Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Střídání stráží v Úřadu pro ochranu osobních údajů. Jak hodnotí deset let svého působení odcházející ředitel

27.08.2015
Střídání stráží v Úřadu pro ochranu osobních údajů. Jak hodnotí deset let svého působení odcházející ředitel

Autor: uoou.cz

Popisek: Igor Němec, ředitel ÚOOU

Deset let je dlouhá doba v osobním životě a určitě zásadní v životě nějaké instituce. V případě Úřadu pro ochranu osobních údajů jde o rovné dvě třetiny jeho existence. Za pár dní završím desítku let jako předseda tohoto úřadu a předám pomyslnou štafetu svému nástupci, a tak mi dovolte krátce se ohlédnout a bilancovat, co uplynulá dekáda přinesla tomuto úřadu a čím on přispěl naší společnosti, svobodě a demokracii.

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) procházel snad největšími změnami ze všech orgánů státu. Jenom zákon, který nás zřizuje, byl více než pětadvacetkrát novelizován.

Předně došlo k velkému posunu v uplatňování nových technologií, které mají silný vliv na soukromí. V době, kdy jsem nastoupil na úřad, neexistovaly např. sociální sítě, na mobilech nebyly fotoaparáty, nebyla známa slova jako např. privacy by design, privacy by default, cookies, BigData, Google-Street Wiew, v české republice elektronická krádež identity apod.

Vznikla nová témata, jako je snaha o zajištění bezpečnosti přenosů osobních údajů do zemí, které nezajišťují dostatečnou ochranu osobních údajů, což se stává přímo bezpečnostním problémem celostátního a evropského dopadu. Jsem si jist, že tento problém, spojený například s cloud computingem či profilováním, bude naléhavě řešit úřad ještě dlouho poté, kdy z pozice jeho předsedy odejdu. Do funkce jsem nastupoval po 11. září, které mělo přímo fatální dopad na ochranu soukromí v euroatlantském prostoru.

Spokojeností mě naplňuje řada počinů, které se úřadu v průběhu uplynulých deseti let podařilo realizovat:

-          zvládnutí velmi rozsáhlé agendy spojené s postihem nevyžádaných obchodních sdělení;

-           úspěšné plnění dozorových povinností spojených s provozem Schengenského informačního systému, a to i v rámci mezinárodní participace zaměstnanců úřadu, kterému předcházela pozitivní mezinárodní evaluace úřadu před přistoupením České republiky do Schengenu;

-          zajištění speciální součásti základních registrů, páteře elektronizace státní správy, která znamenala pro úřad vybudování zcela nového bezpečnostně náročného pracoviště;

-          bezproblémové plnění povinností v období českého předsednictví Evropské unii;

-          úspěšná spolupráce s Ministerstvem průmyslu a obchodu na konferenci o digitálních výzvách v roce 2014, což už je aktivita, která směřuje k jisté budoucnosti;

-          zlepšení ochrany osobních údajů v katastru nemovitostí a v živnostenském rejstříku, i když to byla dlouhá cesta;

-          získání pověsti jako demokratického, nezávislého a kompetentního úřadu mezi obdobnými institucemi v rámci EU.

Opomenout nemohu ani mezinárodní ocenění v Madridu, kterého se roku 2007 dostalo úřadu za nejlepší projekt v oblasti vzdělávání v ochraně osobních údajů, který byl na tři roky rovněž akreditován Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Doposud úřad pořádá každoročně soutěž pro děti a mládež „Moje soukromí! Nekoukat, nešťourat!“, která byla součástí oceněného projektu a má stále širší podporu ve školách, ale i v médiích, a rozšiřuje svou partnerskou spolupráci. V roce 2008 byly webové stránky úřadu vybrány a zařazeny mezi elektronické informační zdroje, které jsou pro budoucnost uchovávány jako národní dědictví.

V neposlední řadě ovšem musím ocenit spolupráci se zaměstnanci úřadu, v nichž jsem našel mimořádně kooperativní a profesionálně i morálně zdatný tým. Ocenil jsem velmi, že práce nových inspektorů, kteří přicházeli do úřadu v roce 2011, organicky navazovala na práci těch, jimž vypršel mandát, a v souladu s tím, jak přicházely nové problémy, se rozvíjela i kontrolní činnost a spolupráce kolegia inspektorů.

Účast externích odborníků v práci rozkladové komise, která je mým poradním orgánem, byla přínosná i z hlediska vyváženosti právních názorů, jimiž úřad prosazuje v České republice jedno ze základních lidských práv. Přál bych si, aby skutečně vyvážený přístup k ochraně osobních údajů byl posilován, což konstatuji s vědomím toho, že ochrana osobních údajů byla v poslední době velmi oktrojována především zdůrazňováním práva na přístup k informacím.

Stejně tak bych si přál, aby úřad v letošním roce dokázal bez otřesů integrovat zákon o státní službě ve prospěch naplňování smyslu zákona o ochraně osobních údajů, jímž je služba občanům demokratického státu.

RNDr. Igor Němec, předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů

Partner článku:

úooú

Psali jsme:

Kritika médií připomíná novodobé pranýře, říká odcházející ředitel Úřadu na ochranu osobních údajů

O krádeži identity mezi dveřmi, v kuchyni, po telefonu a na internetu. Úskalí registru dlužníků a lukrativní prodej databází klientů. Na co si dát pozor?

Případ ztracené dokumentace u ženy, která porodila mrtvé dítě. Právo na ochranu soukromí oslabuje, potvrzuje Úřad na ochranu osobních údajů

Vložil: Redaktor KL

Tagy
ÚOOÚ,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace