Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Válečný konflikt NATO s Ruskem, který nejspíš smete i nás, je prý na spadnutí. Co vede některé experty k podobným tvrzením?

17.08.2015
Válečný konflikt NATO s Ruskem, který nejspíš smete i nás, je prý na spadnutí. Co vede některé experty k podobným tvrzením?

Autor: NATO.org

Popisek: Voják NATO, ilustrační foto

Server Svobodné fórum přinesl nemilou informaci, podle níž vyplývá z poslední analýzy londýnského think-tanku European Leadership Network, který se věnuje bezpečnostním otázkám, že je válka NATO s Ruskem nevyhnutelná. Co vede některé experty k podobným tvrzením?

Analytici ne až tak překvapivě prý vycházejí z toho, že napětí mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí vzrůstá od loňské ruské březnové okupace Krymu. Trvá tedy přes rok a půl a je prý vůbec největší za posledních dvacet let. Ruské stíhačky se tak například jenom v tomto roce údajně v několika stovkách případů nebezpečně přiblížily k hranicím členských států aliance, přičemž může samozřejmě jít pouze o provokaci či test bdělosti, ale v každém případě to narušuje vzájemné vztahy.

„Rusko se připravuje ve velkém měřítku na válku s NATO,“ cituje Svobodné fórum zprávu think-tanku European Leadership Network, podle které proto západní země činí nejrůznější vojenská opatření, jejichž důkazem jsou cvičení v Pobaltí a na dalších místech střední Evropy či volání polského prezidenta Dudy, že jeho země požaduje na svém území velké americké vojenské základny.

Samotné NATO ale podle bezpečnostních expertů odmítá jakékoli řinčení zbraněmi proti Rusku, ale zároveň nemůže nechat bez odezvy agresivitu, kterou se prý Kreml s Vladimírem Putinem v čele prezentují. Ruská propaganda údajně navíc chrlí pro své občany i svět informace, jak výhružně a agresivně si naopak počínají Spojené státy.

Soupeření jako za starých časů i ve vesmíru

„Rusko se připravuje na konflikt s NATO a NATO se připravuje na případnou konfrontaci s Ruskem,“ tvrdí European Leadership Network, který vychází i z toho, že se podle bezpečnostních odborníků mění charakter vojenských cvičení obou stran, a dokonce některá ruská cvičení nejsou oznamována dopředu, jak bylo praxí předtím. „To posiluje napětí,“ uvádí analytici.

NATO podle nich logicky tvrdí, že jeho cvičení mají mít zcela opačný účinek. „Mají Rusku ukázat, že válka je nesmyslný postup a že členské státy aliance jsou dostatečně silné a připravené na obranu. Moskva odpovídá tím, že i příprava na obranu je vlastně plánováním agrese,“ píše se v analýze ELN.

K růstu napětí prý přispívá i to, že levicoví aktivisté a někteří vědci rozhodně tvrdí, že svět v současnosti stojí jen pár kroků od jaderné konfrontace a viníkem všeho je údajná zločinecká politika Spojených států. „Sílící antiamerikanismus je pak zřetelný také v českém prostoru,“ podotýká server Pavla Šafra.

K vojenskému soupeření ale mezitím dochází i ve vesmíru, kde se USA, Rusko i Čína snaží vyvinout různé systémy, které dokážou zničit satelity rivalů, o čemž nedávno informoval vědecký americký časopis Scientific American. Konfrontace ve vesmíru by prý přitom mohla mít katastrofální následky pro fungování mnoha států, protože mnohé nejmodernější technologie pracují právě pomocí satelitů. „Realisticky nelze se třetí světovou válkou počítat, ale to si většina lidí a politiků myslela i před tou druhou…,“ upozorňuje Svobodné fórum.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace