Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Válečný konflikt NATO s Ruskem, který nejspíš smete i nás, je prý na spadnutí. Co vede některé experty k podobným tvrzením?

17.08.2015
Válečný konflikt NATO s Ruskem, který nejspíš smete i nás, je prý na spadnutí. Co vede některé experty k podobným tvrzením?

Autor: NATO.org

Popisek: Voják NATO, ilustrační foto

Server Svobodné fórum přinesl nemilou informaci, podle níž vyplývá z poslední analýzy londýnského think-tanku European Leadership Network, který se věnuje bezpečnostním otázkám, že je válka NATO s Ruskem nevyhnutelná. Co vede některé experty k podobným tvrzením?

Analytici ne až tak překvapivě prý vycházejí z toho, že napětí mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí vzrůstá od loňské ruské březnové okupace Krymu. Trvá tedy přes rok a půl a je prý vůbec největší za posledních dvacet let. Ruské stíhačky se tak například jenom v tomto roce údajně v několika stovkách případů nebezpečně přiblížily k hranicím členských států aliance, přičemž může samozřejmě jít pouze o provokaci či test bdělosti, ale v každém případě to narušuje vzájemné vztahy.

„Rusko se připravuje ve velkém měřítku na válku s NATO,“ cituje Svobodné fórum zprávu think-tanku European Leadership Network, podle které proto západní země činí nejrůznější vojenská opatření, jejichž důkazem jsou cvičení v Pobaltí a na dalších místech střední Evropy či volání polského prezidenta Dudy, že jeho země požaduje na svém území velké americké vojenské základny.

Samotné NATO ale podle bezpečnostních expertů odmítá jakékoli řinčení zbraněmi proti Rusku, ale zároveň nemůže nechat bez odezvy agresivitu, kterou se prý Kreml s Vladimírem Putinem v čele prezentují. Ruská propaganda údajně navíc chrlí pro své občany i svět informace, jak výhružně a agresivně si naopak počínají Spojené státy.

Soupeření jako za starých časů i ve vesmíru

„Rusko se připravuje na konflikt s NATO a NATO se připravuje na případnou konfrontaci s Ruskem,“ tvrdí European Leadership Network, který vychází i z toho, že se podle bezpečnostních odborníků mění charakter vojenských cvičení obou stran, a dokonce některá ruská cvičení nejsou oznamována dopředu, jak bylo praxí předtím. „To posiluje napětí,“ uvádí analytici.

NATO podle nich logicky tvrdí, že jeho cvičení mají mít zcela opačný účinek. „Mají Rusku ukázat, že válka je nesmyslný postup a že členské státy aliance jsou dostatečně silné a připravené na obranu. Moskva odpovídá tím, že i příprava na obranu je vlastně plánováním agrese,“ píše se v analýze ELN.

K růstu napětí prý přispívá i to, že levicoví aktivisté a někteří vědci rozhodně tvrdí, že svět v současnosti stojí jen pár kroků od jaderné konfrontace a viníkem všeho je údajná zločinecká politika Spojených států. „Sílící antiamerikanismus je pak zřetelný také v českém prostoru,“ podotýká server Pavla Šafra.

K vojenskému soupeření ale mezitím dochází i ve vesmíru, kde se USA, Rusko i Čína snaží vyvinout různé systémy, které dokážou zničit satelity rivalů, o čemž nedávno informoval vědecký americký časopis Scientific American. Konfrontace ve vesmíru by prý přitom mohla mít katastrofální následky pro fungování mnoha států, protože mnohé nejmodernější technologie pracují právě pomocí satelitů. „Realisticky nelze se třetí světovou válkou počítat, ale to si většina lidí a politiků myslela i před tou druhou…,“ upozorňuje Svobodné fórum.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace