Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Válečný konflikt NATO s Ruskem, který nejspíš smete i nás, je prý na spadnutí. Co vede některé experty k podobným tvrzením?

17.08.2015
Válečný konflikt NATO s Ruskem, který nejspíš smete i nás, je prý na spadnutí. Co vede některé experty k podobným tvrzením?

Foto: NATO.org

Popisek: Voják NATO, ilustrační foto

Server Svobodné fórum přinesl nemilou informaci, podle níž vyplývá z poslední analýzy londýnského think-tanku European Leadership Network, který se věnuje bezpečnostním otázkám, že je válka NATO s Ruskem nevyhnutelná. Co vede některé experty k podobným tvrzením?

Analytici ne až tak překvapivě prý vycházejí z toho, že napětí mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí vzrůstá od loňské ruské březnové okupace Krymu. Trvá tedy přes rok a půl a je prý vůbec největší za posledních dvacet let. Ruské stíhačky se tak například jenom v tomto roce údajně v několika stovkách případů nebezpečně přiblížily k hranicím členských států aliance, přičemž může samozřejmě jít pouze o provokaci či test bdělosti, ale v každém případě to narušuje vzájemné vztahy.

„Rusko se připravuje ve velkém měřítku na válku s NATO,“ cituje Svobodné fórum zprávu think-tanku European Leadership Network, podle které proto západní země činí nejrůznější vojenská opatření, jejichž důkazem jsou cvičení v Pobaltí a na dalších místech střední Evropy či volání polského prezidenta Dudy, že jeho země požaduje na svém území velké americké vojenské základny.

Samotné NATO ale podle bezpečnostních expertů odmítá jakékoli řinčení zbraněmi proti Rusku, ale zároveň nemůže nechat bez odezvy agresivitu, kterou se prý Kreml s Vladimírem Putinem v čele prezentují. Ruská propaganda údajně navíc chrlí pro své občany i svět informace, jak výhružně a agresivně si naopak počínají Spojené státy.

Soupeření jako za starých časů i ve vesmíru

„Rusko se připravuje na konflikt s NATO a NATO se připravuje na případnou konfrontaci s Ruskem,“ tvrdí European Leadership Network, který vychází i z toho, že se podle bezpečnostních odborníků mění charakter vojenských cvičení obou stran, a dokonce některá ruská cvičení nejsou oznamována dopředu, jak bylo praxí předtím. „To posiluje napětí,“ uvádí analytici.

NATO podle nich logicky tvrdí, že jeho cvičení mají mít zcela opačný účinek. „Mají Rusku ukázat, že válka je nesmyslný postup a že členské státy aliance jsou dostatečně silné a připravené na obranu. Moskva odpovídá tím, že i příprava na obranu je vlastně plánováním agrese,“ píše se v analýze ELN.

K růstu napětí prý přispívá i to, že levicoví aktivisté a někteří vědci rozhodně tvrdí, že svět v současnosti stojí jen pár kroků od jaderné konfrontace a viníkem všeho je údajná zločinecká politika Spojených států. „Sílící antiamerikanismus je pak zřetelný také v českém prostoru,“ podotýká server Pavla Šafra.

K vojenskému soupeření ale mezitím dochází i ve vesmíru, kde se USA, Rusko i Čína snaží vyvinout různé systémy, které dokážou zničit satelity rivalů, o čemž nedávno informoval vědecký americký časopis Scientific American. Konfrontace ve vesmíru by prý přitom mohla mít katastrofální následky pro fungování mnoha států, protože mnohé nejmodernější technologie pracují právě pomocí satelitů. „Realisticky nelze se třetí světovou válkou počítat, ale to si většina lidí a politiků myslela i před tou druhou…,“ upozorňuje Svobodné fórum.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace