Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč si o britské královně všichni myslí, že je studený čumák? Kdepak, má vášnivou duši. Tohle o ní totiž nikdo neví... Tajnosti slavných

15.08.2015
Proč si o britské královně všichni myslí, že je studený čumák? Kdepak, má vášnivou duši. Tohle o ní totiž nikdo neví...  Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Britská panovnice Alžběta II. vždy důsledně zachovávala na veřejnosti pravidla dvorní etikety. Za zavřenými dveřmi však svůj temperament a emoce nekrotí.

Životního partnera si vybrala sama a svou volbou vzbudila velkou nevoli. Přesto zvolila dobře - manželství Její Výsosti Alžběty II. s ‘nevzdělaným neotesancem‘, princem Philipem, trvá už téměř sedmdesát let. Po celou dobu však svůj vášnivý vztah pečlivě skrývají v duchu dvorní etikety před zraky svých poddaných.

Mezi smrtelníky i ‘pomazanými hlavami‘ patří rozhodně k unikátům. Britská panovnice, Její Veličenstvo královna Alžběta II., z milosti Boží královna Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a Jejích dalších říší a území, Hlava Commonwealthu a Ochránkyně Víry, oslaví letos již 68. výročí sňatku s princem Philipem – svatební zvony historické katedrály ve Westminsteru se rozezněly na jejich počest 20. listopadu 1947 a od toho dne se manželé od sebe nehnuli téměř ani na krok. Na rozdíl od většiny panovníků současných evropských monarchií si ale do výběru životního partnera nenechala Alžběta mluvit, což ovšem paradoxně nebyla později příliš ochotná dopřát svým potomkům.

Alžběta II. ke konci 2. světové války v uniformě ženských sborů Britské armády

Alžběta II. ke konci 2. světové války v uniformě ženských sborů Britské armády

Před svatbou hodně zlobili

Philippose Andreou von Schleswig-Holstein-Sonderberg-Glücksburg, prince řeckého a dánského, potkala Její královská výsost princezna Elizabeth Alexandra Mary z Yorku poprvé v roce 1939 při návštěvě námořní akademie. Vzápětí zpečetili přátelství limonádou a zázvorovými sušenkami na tenisovém kurtu a pak jí Philip předvedl svou skvělou fyzickou kondici skákáním přes síť. Následnický pár býval před svatbou tak rozverný, že by to do nich dnes sotva někdo řekl. Tak například když spolu ještě randili, měli rádi píseň Lidé řeknou, že jsme zamilovaní ze slavného muzikálu Richarda Rodgese a Oscara Hammersteina Oklahoma. Na schůzkách s přáteli hrávali salonní hru na vraha, a když zhasla světla, končívali v tmavých zákoutích. A jednou se dokonce vypravili na maškarní bál, převlečení za číšníka a služku.

Svatba s princem Philipem

Svatba s princem Philipem

Skopčáka do rodiny nechtěli

Philip se sice narodil jako řecký princ, má ale dánské, ruské, německé a anglické předky, takže to při ucházení o ruku následnice britského trůnu neměl jednoduché. Svatbu s Alžbětou mu jako cizinci povolily zkostnatělé londýnské úřady až po třech letech pobytu ve Velké Británii. Nejdřív se ale musel zříci dědičného královského titulu a přijmout po svém strýci, prapravnukovi královny Victorie, jméno Mountbatten. Alžbětina volba životního partnera nevyvolala vlnu nadšení ani v Buckinghamském paláci. Tajemník jejího otce Jiřího VI. mluvil veřejně o Philipovi jako o nevzdělaném neotesanci, který nedokáže být věrný. Královna matka mu kvůli německým předkům neřekla nikdy jinak než skopčák. A Philipovy sestry se nemohly ani zúčastnit svatby, protože byly provdány za německé důstojníky. Otřesné zážitky z druhé světové války byly tehdy ještě příliš čerstvé, než aby Britové dokázali přítomnost poražených nepřátel akceptovat.

Rok po svatbě se narodil následník trůnu princ Charles

Rok po svatbě se narodil následník trůnu princ Charles

Philip se praštil přes kapsu

Alžběta nikdy neprozradila, kdy a jak ji Philip požádal o ruku. Zásnubní prsten ale navrhl sám a na jeho výrobu věnoval diamanty, které zdědil po své matce Alici. V době svatebních příprav platil ještě v Británii válečný přídělový systém, a tak si Alžběta musela na svatební šaty nastřádat ‘body‘. Model od slavného módního návrháře Normana Hartnella ji přišel v přepočtu na 48 000 korun. Kvůli přídělům nastal problém i se čtyřpatrovým svatebním dortem, nakonec ale dostali vznešení snoubenci většinu ingrediencí jako dar od australských skautek. V den obřadu ztratil komorník kytici nevěsty, čelenka jí praskla přímo na hlavě a princ Philip prohlásil: „Nevím, jestli jsem tak statečný, nebo tak bláznivý.“ Jako svatební darvěnoval své novomanželce stříbrnou pudřenku, kterou královna nosí ve své taštičce dodnes, a na jejínátlak skoncoval v den svatby definitivně s kouřením.

Nová britská panovnice v roce 1952

Nová britská panovnice v roce 1952

Na svatební cestu jel i pes

Novomanželé dostali zhruba dva a půl tisíce svatebních darů. Našlo se mezi nimi leccos, mimo jiné i 131 párů nylonových punčoch, které byly tehdy nedostatkovým zbožím, či 500 plechovek ananasu. Zatímco ženich si sbalil na líbánky pouze dva kufry, nevěsta jich měla patnáct. Navíc ještě vezla s sebou i svého čtyřnohého miláčka plemene welsh corgi, fenku Susan. Konec konců tuhle psí rasu miluje Alžběta doposud a během života jí prošlo náručí kolem šedesáti pejsků. V současnosti jich chová devět, každý má vlastní postýlku a královna je každé ráno rozmazluje zbytky toustů s marmeládou. Každý den úderem páté hodiny odpolední (ani o minutu později!) jim služebnictvo servíruje vybrané steaky a lahodná kuřecí prsíčka. Mají nejen vlastního kuchaře, ale i sluhu, který jim masíčko polévá omáčkou, aby jim chutnalo. Corgi jsou pracovní psi, a tak v královském paláci občas zlobí. Je zdokumentováno, že během let pokousali dva granátníky, jednoho irského gardistu, jednoho policistu a královského natahovače hodin. V roce 1991 dokonce chňapli po samotné královně, když se pokoušela zarazit jejich rvačku. Na rozdíl od poddaných, kteří by za podobný incident tvrdě pykali, jim to ale prošlo.

Korunovace se konala až šestnáct měsíclů poté, co převzala vládu

Korunovace se konala až šestnáct měsíců poté, co převzala vládu

Do paláce se jim nechtělo

Když zemřel král Jiří VI., převzala Alžběta v den jeho smrti, 6. února 1952, oficiálně vládu.Přesto se manželé zprvu odmítli přestěhovat do Buckinghamského paláce a donutil je k tomu až premiér Winston Churchill. Po Alžbětině korunovaci 2. června 1953 byl Philip prvním poddaným, který jí obřadně slíbil věrnost, a navždy mu byla přisouzena role královnina manžela. Po přestěhovánísi nechal princ zapojit přímou telefonní linku, aby nemusel své ženě volat přes spojovatelku. Dodnes ji důvěrně oslovuje „ty můj párečku“ a každý týden jí dává květiny. Na jejím stole má zase stálé čestné místo jeho fotografie v uniformě. Královnin bývalý důvěrník lord Charteris o princi kdysi prohlásil: „Je jediným člověkem na světě, který se chová ke královně jako k lidské bytosti.“ Do panování sice Philip nezasahuje, královna s ním ale všechna důležitá rozhodnutí předem konzultuje. Princ se také často podílí na řešení rodinných problémů, a že jich není zrovna málo. Britská panovnice má totiž dodnes právo zakázat členu rodiny například ‘nevhodný‘ sňatek a rozhoduje o stylu výchovy všech dětí v královském paláci.

Královská rodina v druhé polovině 60. let

Královská rodina v druhé polovině 60. let

Buckinghamský folklór

Rok po svatbě, 14. listopadu 1948,senarodil následník trůnu, princ Charles Philip Arthur George, 15. srpna 1950 Alžběta porodila jedinou dceru, princeznu Anne Elizabeth Alice Louise. Život své ‘záloze‘, druhorozenému synu Andrewu Albertovi Christianu Edwardovi, dala panovnice až 19. února 1960 a 10. března 1964 se narodil se ‘benjamínek‘ královské rodiny, Edward Anthony Richard Louis. Kořením života královských manželů jsou po celý život velmi ostré hádky a nezřídka Alžběta Philipovi řekne, ať „drží klapačku“. A když se chce hádat, začne na něj mluvit v hádankách. Tím ho prý naprosto spolehlivě vyprovokuje. Na druhou stranu si princ jen tak nenechá něco líbit. Například když ho jednou manželka zkritizovala za rychlou jízdu, řekl jí: „Ještě jednou, a půjdeš domů pěšky!“ Možná právě proto dodnes Alžběta řídí svůj oblíbený jaguár sama, protože z něj ji sotva někdo vysadí na půl cesty. Vážně však tyto spory nebere ani jeden z nich, spíš se během let soužití proměnily v jakýsi buckinghamský folklór.

Čtěte také:

Zpráva o narození anglické princezny vyvolala nenávist: Šlechta je prý zdegenerovaná, matka zlatokopka a chleba kvůli tomu levnější nebude

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace