Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Toto není léto, to je demoverze krematoria! Facebook žertuje, větráky jsou beznadějně vyprodané, lidé z pekelného vedra kolabují a předpověď? Nic moc

13.08.2015
Toto není léto, to je demoverze krematoria! Facebook žertuje, větráky jsou beznadějně vyprodané, lidé z pekelného vedra kolabují a předpověď?  Nic moc

Foto: Pixabay.com

Popisek: Ilustrační foto

Tropická vedra, známá spíše z letního Středomoří, sužují Česko už hezkých pár dnů. Česká televize dokonce přinesla zprávu, že větráky a klimatizace jsou kompletně vyprodané lautr všude, včetně internetu. A média se předhánějí v radách, jak příšerné vedro jakž takž přežít. Kdy to peklo skončí?

Český hydrometeorologický ústav sdělil: „Nad střední Evropou se bude v nevýrazném tlakovém poli udržovat velmi teplý vzduch. Později během pátku začne ovlivňovat západ našeho území z Německa postupující studená fronta, která se bude o víkendu a zpočátku příštího týdne nad střední Evropou vlnit. V závěru období počasí u nás začne ovlivňovat oblast vysokého tlaku vzduchu se středem nad severovýchodní Evropou.“

Předpověď na čtvrtek

Jasno až polojasno. Během dne při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty 20 až 16 °C. Nejvyšší denní teploty 32 až 36 °C. Mírný severovýchodní až východní vítr 2 až 5 m/s.

Předpověď na pátek

Jasno až polojasno, během dne při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle, na západě Čech večer místy přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty 21 až 17 °C. Nejvyšší denní teploty 34 až 38 °C, na západě Čech kolem 32°C. Mírný východní až jihovýchodní vítr 2 až 6 m/s, se bude večer na západě Čech měnit na severozápadní a v bouřkách přechodně zesílí.

Předpověď na sobotu

V Čechách oblačno, od západu místy s bouřkami a přeháňkami. Na Moravě a ve Slezsku polojasno, odpoledne až oblačno a bouřky a přeháňky jen ojediněle. Ojediněle intenzivní bouřky. Nejnižší noční teploty 23 až 19 °C, na západě Čech kolem 17°C. Nejvyšší denní teploty 28 až 32 °C, na Moravě a ve Slezsku 32 až 36 °C, na západě Čech kolem 24 °C. Mírný severozápadní až severní vítr 3 až 7 m/s, zpočátku na východě území mírný jihovýchodní až jižní vítr 2 až 5 m/s, v bouřkách přechodně zesílí.

Předpověď na neděli

Oblačno až zataženo s bouřkami a přeháňkami, na Moravě a ve Slezsku přeháňky a bouřky jen místy. Ojediněle intenzivní bouřky. Nejnižší noční teploty 20 až 16 °C. Nejvyšší denní teploty 28 až 32 °C, na východě území 32 až 36 °C, na západě Čech kolem 25 °C. Slabý severovýchodní vítr do 4 m/s, v bouřkách přechodně zesílí.

Vyhlídka počasí od pondělí do středy

Oblačno, místy bouřky a přeháňky, postupně ubývání oblačnosti a ustávání srážek. Nejnižší noční teploty 19 až 14 °C. Nejvyšší denní teploty 25 až 30 °C, zpočátku na východě území až 33 °C.

Dlouhodobá předpověď

„Období od 10. srpna do 6. září 2015 jako celek očekáváme teplotně nadprůměrné, srážkově průměrné až podprůměrné. První týden (od 10. do 16. 8.) bude pokračovat počasí teplotně extrémně nadprůměrné. V dalších třech týdnech budou teploty vzduchu v průměru postupně klesat, přesto mohou být z větší části nad dlouhodobým průměrem druhé poloviny srpna a začátku září. Srážkově očekáváme první týden podprůměrný. V dalších třech týdnech by se srážky měly pohybovat kolem dlouhodobého průměru, avšak jejich rozložení na území ČR může být vzhledem k ročnímu období v důsledku srážek z velké části bouřkového charakteru nerovnoměrné s velkými lokálními rozdíly. Výrazný stav sucha a vysokého nebezpečí požárů bude v důsledku pokračujícího horkého a suchého počasí pokračovat minimálně ještě týden, bude docházet k dalšímu zasychání vegetace a k dalším poklesům neregulovaných vodních toků. Tomu je třeba přizpůsobit své chování v podobě dodržování pitného režimu, omezení pobytu na přímém slunci, vyvarování se používání otevřeného ohně a dalších rizikových činností pro vznik požárů, omezení nadbytečné spotřeby vody aj.,“ nabádá ČHMÚ.

Vložil: Anička Vančová