Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sexuální skandál století: Slavný režisér vyměnil partnerku za její šestnáctiletou dceru. Tajnosti Hollywoodu

12.08.2015
Sexuální skandál století: Slavný režisér vyměnil partnerku za její šestnáctiletou dceru. Tajnosti Hollywoodu

Foto: Youtube, repro

Popisek: Stíhání kvůli poměru s nezletilou se Woody Allen vyhnul svatbou

Původně byli otec a dcera, i když jen adoptivní. Legendární dramatik a režisér Woody Allen však nedokázal odolat půvabům patnáctileté adoptivní dcery Soon-Yi, kvůli níž opustil slavnou Miu Farrow. Zasloužili se tak o největší sexuální skandál 20. století.

Newyorský rodák Woody Allen je jedním z mála amerických filmařů, jenž se dokázal prosadit především jako tvůrce autorských filmů. Allen je nejen režisér, ale také herec, spisovatel, scenárista a v neposlední řadě i jazzman a skvělý hráč na klarinet. V roce 2005 se stal v britské anketě The Comedian’s Comedian třetím z padesáti nejlepších komiků a bavičů všech dob, což potvrzuje jeho mimořádnou oblíbenost u diváků. Jediným člověkem, který mu zřejmě nikdy neodpustí, je jeho bývalá partnerka, slavná hollywoodská hvězda Mia Farrow. Podvedl ji totiž s tehdy sotva patnáctiletou adoptivní dcerou Soon-Yi.

Allen s adoptivní dcerou Soon-Yi v době, kdy s ní podváděl Miu Farrow

Allen s adoptivní dcerou Soon-Yi v době, kdy s ní podváděl Miu Farrow

Nejslavnější neurotik a hypochondr

Allen Stewart Konigsberg se narodil 1. prosince 1935 v newyorském Bronxu a dětství prožil v Brooklynu. Vyrostl ve velmi skromných poměrech, v rodině chudých židovských živnostníků, rodiče ale spolu nevycházeli dobře a obzvlášť s přísnou temperamentní matkou měl Woody vyhrocený vztah. V dětství mluvil jidiš a osm let navštěvoval židovskou školu. Byl slabý, neduživý a v kolektivu vrstevníků outsider, ve škole se mu moc nedařilo, a tak raději chodil do kina nebo cvičil na klarinet. Teprve pak odešel na Public School 99 a na Midwood High School. Kvůli barvě vlasů mu spolužáci přezdívali Zrzek, udělal na ně dojem svým neobyčejným talentem v kouzelnických a karetních tricích. Třebaže se ve svých filmech často stylizuje jako nešika a společensky neoblíbený tvor, ve skutečnosti byl oblíbený student i obratný hráč basketbalu a baseballu.

Jako teenager byl velmi oblíbený, přestože rád tvrdí opak

Jako teenager byl velmi oblíbený, přestože rád tvrdí opak

Psaním si začal přivydělávat už na střední škole. Odmaturoval však ‘s odřenýma ušima‘ a z univerzity ho vyloučili pro nedostatečný prospěch. Jeho první prací bylo vymýšlení gagů a skečů do programů v hollywoodských nočních klubech. Dlouho tam však nevydržel. Už v roce 1956 se vrátil do New Yorku, kde začal vystupovat v klubech a televizních show. První velkou scenáristickou příležitost mu nabídl v roce 1965 producent Charles K. Feldman a díky němu se zrodila Allenova první komedie Co novýho,kotě?. Jako režisér debutoval v roce 1969 kriminální groteskou Seber prachy a zmiz. V naprosté většině svých filmů vytvořil i hlavní role.

Musel mít svou múzu

Allenovu tvorbu vždy ovlivňovaly jeho životní partnerky. V roce 1954 se poprvé oženil se spolužačkou, studentkou filozofie Harlene Rosen. Po návratu do New Yorku však jejich vztah začal skomírat a v roce 1959 se definitivně rozešli. V roce 1966 řekl podruhé „ano“ herečce Louise Lasser. Potkali se na natáčení seriálu The Doctors a Woody jí nabídl roli právě ve své první komedii. Louise se stala jeho první velkou tvůrčí inspirací a pravidelně se objevovala v jeho dílech až do roku 1971.

S první manželkou, spolužačkou Harlene Rosen

V roce 1954 s první manželkou, spolužačkou Harlene Rosen

Allenovou osudovou komedií se stala Zahraj to znovu, Same, v níž ztvárnila postavu jeho partnerky Diane Keaton. Stali se partnery a společně pak natočili ještě dalších sedm filmů. Přesně po deseti letech se ale historie opakovala. S hlavní ženskou rolí v komedii Sex noci svatojánské převzala ústřední postavení i v Allenově životě Mia Farrow. Zahrála si ještě v jeho dalších dvanácti filmech a porodila mu syna Satchela. Jejich láska skončila opět po deseti letech, tentokrát ale obrovským skandálem. Vyšlo totiž najevo, že Allen udržuje milostný vztah s Miinou adoptivní dcerou Soon-Yi už od jejích patnácti let.

Nezodpovědný blázen

Korejka Soon Yi Previn do rodiny Miy Farrow jako páté dítě přibyla během jejího manželství se slavným skladatelem německého původu André Previnem. Po hereččině rozvodu samozřejmě zůstala v její početné rodině a krátce nato přibyl do jejího života jeden z nejslavnějších velikánů současné kinematografie Woody Allen. Dívčin dětský obdiv ke slavnému muži postupně přerostl v první lásku a ani důsledná katolická výchova jí nezabránila dát objektu své touhy najevo své city. A Allen, kterému po celý život dodávaly sílu a inspiraci právě ženy, nedokázal odolat. Zhrzená Mia ho opustila a po jeho boku ji vystřídala Soon-Yi. Slavný režisér měl z ostudy kabát, celý svět ho považoval za nezodpovědného blázna. Rozvířené emoce trochu zklidnila až svatba, která se konala 22. prosince 1997. O rok později Woody adoptoval se Soon-Yi dceru Bechet Dumaine, o dva roky později k ní přibyla další holčička. Manželé ji adoptovali bezprostředně po narození a dostala jméno Manzie po bubeníkovi slavného jazzového orchestru Sidneyho Becheta.

Druhá manželka Louise Lasser se stala jeho první velkou inspirací

Druhá manželka Louise Lasser se stala jeho první velkou inspirací

Že se vlastně oženil s dcerou, tím se Allen nikdy ani trochu netajil. O svém současném manželství říká: „V mém srdci vůči ní převládají otcovské city. Miluji pocit, že ji dělám šťastnou, a ona ráda dělá šťastného mě.“ Všechny jeho dřívější partnerky byly ze stejné generace. Teprve po boku Soon-Yi přestal mít konečně pocit, že zůstane navždy tím druhým v pozadí. O mnoho let mladší partnerka mu stále dopřává pocit, že má navrch. „Fakt, že jsem mnohem starší a zkušenější, vylučuje předem jakýkoli vážný konflikt," tvrdí Woody.

Ať žije asijská poslušnost

Na manželské harmonii s krásnou Korejkou má velký podíl především její asijská povaha. Mírností a obrovským talentem k partnerské diplomacii, mistrně ukrytým za okázalou oddaností a poslušností, jsou Asiatky proslulé. Už dokázal zázraky i s mnoha jinými muži v čele s hercem Nicolasem Cagem. S ostatními dětmi ze vztahu s Miou se Allen vůbec nestýká. Zkrátka ho nechtějí vidět. A světoznámý dramatik stále dokola opakuje, že nechápe proč. Základní pravidla mezilidských vztahů mu asi zůstanou navždy utajena.

S další múzou Diane Keaton

S další múzou Diane Keaton

Allen žije ve svém mikrosvětě, který jeho okolí zpravidla nechápe. Král inteligentního humoru je velkým vyznavačem tradic a rituálů, jimiž si dodává sebejistotu. Tak například už déle než půl století snídá pomerančový džus a cereálie s mlékem a banánem. Ten ale musí být nakrájený přesně na sedm kousků. Na to je pověrčivý. Bojí se, aby mu změna jídelníčku nepřivodila nějaké neštěstí.

Pokoře se nenaučil

V hollywoodských studiích je Woody odjakživa považován za ignoranta. Tvůrčí svobodu si dlouho uhájil jen díky tomu, že jeho projekty nebyly nákladné. Přesto se pokoře nikdy nenaučil. „Nejsou kvalifikovaní, aby mohli do všeho mluvit. Nedokážou rozlišit dobrý scénář od špatného a neumějí obsadit film,“ nechal se slyšet. Každý filmař ale potřebuje peníze, a tak Woody zanevřel na Ameriku a v roce 2005 začal natáčet ve Velké Británii, kde mu produkční společnosti ochotně nabídly zázemí. „Skvělí angličtí herci se necítí poníženi byť jen třířádkovou rolí. Díky tomu mohu natočit nízkorozpočtový film, plný hvězd,“ liboval si Allen.

Taková to byla krásná rodina (zleva): Woody, hereččin syn Fletcher, Mia v náručí s malým Dylanem, Moses a Soon-Yi

Taková to byla krásná rodina (zleva): Woody, hereččin syn Fletcher, Mia v náručí s malým Dylanem,
Moses a Soon-Yi

Díky úspěšnosti britských projektů si Allen po pár letech vybojoval návrat do amerických ateliérů. Navíc na kdysi vyhlášeného bouřliváka, který letos oslaví osmdesátiny, přece jen začínají doléhat přibývající léta, a tak dnes už prý nejraději sedí s plechovkou piva u televize a kouká na basketbal. A jeho třetí oficiální manželství stále patří ve světě showbyznysu k nejvyrovnanějším.

Třetí Allenovo manželství se Soon-Yi patří v Hollywoodu k nejstabilnějším

Třetí Allenovo manželství se Soon-Yi patří v Hollywoodu k nejstabilnějším

Psali jsme:

Nejkrásnější Kleopatra byla celý život zamilovaná, vdávala se osmkrát a až do smrti si pletla život s filmovou romancí. Tajnosti Hollywoodu

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace