Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Spadla klec, žaloba je odeslána! Rathovi hrozí až 12 let za mřížemi

23.04.2013
Spadla klec, žaloba je odeslána! Rathovi hrozí až 12 let za mřížemi

Autor: Profimedia.cz, MF Dnes, Dan Materna

Popisek: Poslanec David Rath, který byl vzat do vazby v květnu loňského roku, tvrdí, že je nevinný.

Perfektně fungující stroj na výrobu úplatků ovládaný ředitelkou kladenské nemocnice Kateřinou Pancovou a jejím partnerem Petrem Kottem, to vše za dohledu exhejtmana a poslance Davida Ratha. Tak měla podle obžaloby vypadat zločinecká symbióza ve Středočeském kraji směřující k jedinému cíli, kterým bylo manipulování se státními zakázkami.

Brzy tomu bude rok, co byl poslanec a bývalý hejtman Středočeského kraje, David Rath vzat do vazby. Podle obžaloby si vzal 7 milionů za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku, další úplatky měl dostat za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici.

V aféře v současné době figuruje jedenáct lidí, zločinecké jádro obžaloby podle serveru Lidovky.cz a Deníku Právo tvořili Pancová a Kott, kteří trestnou činnost řídili a koordinovali a Rath, který se měl starat především o „politické krytí“. „Ostatní se k této skupině přidávali podle toho, o jaké veřejné zakázky se jednalo, každý z nich měl dané úkoly tak, aby se zakázku podařilo úspěšně vyhrát a získat tak úplatek,“ popisuje v obžalobě státní zástupce Petr Jirát. 

Ovládací smlouva

Kladenská nemocnice se vůči ostatním krajským nemocnicím dostala do řídící pozice díky tzv. „ovládací smlouvě“, která její ředitelce a jejímu partnerovi umožnila získat nad zakázkami v krajských zdravotnických zařízeních téměř neomezenou kontrolu. Vyšetřovatelé uvádějí a zaměstnanci nemocnic jím to potvrdili, že veškeré materiály byly před předložením do Rady středočeského kraje předkládány právě Pancové, kterou pro její výsostné postavení poslouchali i členové představenstva kladenské nemocnice. Co se Petra Kota týče, ten měl ve všech pěti zdravotnických zařízeních částečný úvazek jako koordinátor pro vznik neziskových nemocnic. Nikdo z vyslechnutých osob ale prý nebyl schopen jasně vysvětlit, v čem spočívala jeho činnost.  Navenek prý vystupoval jako osoba s blízkou vazbou na hejtmana mající přehled o investičních akcích v „oblasti zdravotnických technologií středočeských nemocnic“.    

Načasování úplatků

Načasování úplatků trojice prý nemusela složitě koordinovat. Kott i Pancová přesně věděli, kdy se bude realizovat která akce. A jak vše fungovalo? Dvojice se podle obžaloby měla s exhejtmanem předem dohodnout, jaké firmě bude zakázka přidělena. Ta následně byla odkázána na další obviněnou, Lucii Novanskou, zastupující společnosti ML Compet nebo Erinyes, které měly tyto zakázky administrovat pro kraj. Novanská měla zajišťovat omezování zájemců losováním, aby byli vylosovaní předem vybraní zájemci, popřípadě vybrané firmě umožnila podílet se na tvorbě zadávací dokumentace tak, aby byla zcela vyhovující. Za to vše obvinění vyžadovali deset procent z konečné ceny zakázky. 

Státní zástupce Petr Jirát ve své žalobě, kterou soudu odeslal již 5. dubna, vedle Ratha žaluje i dalších deset spoluobviněných. Škoda, kterou Rath a jeho spoluobvinění způsobili, se podle žalobce pohybuje v desítkách milionů korun. Sám David Rath, kterému hrozí až 12 let za mřížemi, prostřednictvím Lidových novin požádal, aby mu policie dala na prostudování spisu dostatek času a aby u soudu svědčili i politici ČSSD. Státního zástupce kritizoval, že mu tím, že mu neposkytl dostatek času na prostudování spisu, znemožňuje obhajobu. Je také přesvědčen, že některé odposlechy, jejichž obsah se prý nehodil, obžaloba nepředložila. „Z torza odposlechů, které máme k dispozici, vyplývá, že se různé osoby včetně mě byví o shánění peněz na volby. Je důležité, aby se k tomu někteří měli možnost vyjádřit a říct, jak to bylo. Pomáhat vlastní straně je normální a není se za co stydět,“ uvedl poslanec v Lidových novinách.    

V souvislosti s kauzou Rath se objevilo další trestní oznámení, kterou tentokrát podal starosta Hostivice u Prahy, Jaroslav Kratochvíl. Neznámý pachatel podle něj zveřejnil informace o osobních údajích všech obviněných, které pak byly zveřejněny v médiích.  Podle zprávy ČTK slo třeba o adresy trvalých bydlišť nebo jejich rodná čísla. 

Jana Vlková

 

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace