Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Olympiáda v Koreji

Olympiáda v Koreji

Přibývají medaile, odehrávají se tu dramata,a to nejen sportovní.

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

USA a Evropa nemají právo dávat Rusku lekce, protože hrbí hřbet před saúdskoarabským režimem, který financuje islámský terorismus. Na co všechno upozorňuje renomovaný švýcarský novinář

02.08.2015
USA a Evropa nemají právo dávat Rusku lekce, protože hrbí hřbet před saúdskoarabským režimem, který financuje islámský terorismus. Na co všechno upozorňuje renomovaný švýcarský novinář

Autor: aTeo

Popisek: Takto Putina vidí grafik aTeo

Švýcarský novinář a politik s ruským občanstvím Guy Mettan sepsal pro francouzský deník Libération komentář, ve kterém argumentuje, že vykreslovat Rusko jako nepřítele a Vladimira Putina nazývat autokratem a korupčníkem je značně pokrytecké. V páchání nepravostí prý totiž Rusko nesahá Západu ani po kotníky.

Mettan v komentáři, jehož český překlad publikoval levicový server Altpress, uvádí, že politici i média hlavního proudu na Západě opakují protiruskou mantru již dvě století. Původy moderní rusofobie podle švýcarského novináře nalezneme ve Francii u Napoleona, který nechal vyrobit a kolportovat falešnou „Závěť Petra Velikého“, v níž zakladatel ruské mocnosti přikazoval svým následníkům ovládnout Evropu až po Londýn. „Byl to stejný podvod jako falešné zbraně hromadného ničení Saddáma Husajna, a přesto po celé devatenácté století sloužil k ospravedlnění agresí a invazí, které Evropané a dnes Američané vedli a stále vedou proti Rusku,“ říká Mettan.

Rusko bylo jedinou říší, která se kdy rozhodla k sebedestrukci bez krveprolití

Takovéto vykreslování Ruska je však podle švýcarského novináře a politika neospravedlnitelné. Rusko totiž údajně pomohlo osvobodit Evropu od napoleonské tyranie a nacistického jha za cenu desítek milionů mrtvých. A po roce 1990 prý bylo sovětské Rusko jedinou říší, která se kdy rozhodla k sebedestrukci bez krveprolití. „Která koloniální mocnost to udělala lépe?“ táže se Mettan, podle nějž bychom neměli zapomenout ani na to, že Rusko hostí Edwarda Snowdena – „odvážného odhalitele totalitních sklonů americké špionáže, muže, kterého by všichni obránci lidských práv měli podporovat a který si zaslouží Nobelovu cenu míru víc než lehkovážně vyvolený prezident Obama“.

Pokud jde o demokracii, Spojené státy a Evropa podle něj nemají právo dávat Rusku lekce, neboť hrbí svůj euroamerický hřbet před saúdskoarabským režimem, jenž zotročuje ženy, stíná homosexuály a financuje islámský terorismus.

Zatlačit Rusko do Asie je chyba

Mettan ve svém komentáři poukazuje také na to, že ohniskem konfliktu mezi Západem a Ruskem je v současné době Ukrajina, kterou prý američtí geopolitičtí stratégové pokládají za poslední kótu, jejíž dobytí zlikviduje ruský vliv v Evropě. To by ale byla podle švýcarského novináře obrovská chyba. „Je načase si uvědomit, že ostrakizováním Ruska a jeho zatlačováním do Asie přispívá Francie k amputaci významné části evropské historie a kultury a destabilizuje konstrukci Evropy tím, že příliš posiluje význam Německa, východní Evropy a Spojených států. Jaký smysl by měla stavba Evropy, kdyby se zbavila nesmírné a neobyčejně evropské ruské kultury od časů Petra Velikého, který v Evropě ukotvil Rusko velkou transformací? Zatlačit Rusko do Asie na základě prostoduché nedůvěry, není pouhý omyl, je to chyba. Vážná chyba!“ důrazně prohlašuje Mettan.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace