Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejkrásnější Kleopatra byla celý život zamilovaná, vdávala se osmkrát a až do smrti si pletla život s filmovou romancí. Tajnosti Hollywoodu

02.08.2015
Nejkrásnější Kleopatra byla celý život zamilovaná, vdávala se osmkrát a až do smrti si pletla život s filmovou romancí. Tajnosti Hollywoodu

Foto: freetopone.com

Popisek: Legendární hvězda Elizabeth Taylor znala jen hollywoodské scénáře, a tak si s každodenním životem vůbec nevěděla rady

Její partnerský život patří ve světě showbyznysu k nejpestřejším. Své „ano“ řekla dokonce osmkrát. I v soukromí totiž prožívala milostná dramata ve stylu filmových hrdinek a o skutečném životě neměla ani páru. Poznala ho až ve stáří a tvrdě za to zaplatila.

Dlouho byla považována za jednu z nejkrásnějších žen světa a její oslnivě nádherné, fialkovo-modré oči jsou nezapomenutelné. Od dětství však žila ve zlaté kleci filmových studií, a tak i o fungování mezilidských vztahů věděla pouze to, co viděla na stříbrném plátně, a prožívala vše stejně dramaticky jako její filmové hrdinky. Zkrátka si myslela, že je to tak správné a normální. Po sérii skandálů a ztroskotaných partnerských vztahů až na stará kolena pochopila, že se reálný každodenní život od toho filmového významně liší, a za své prozření tvrdě zaplatila.

Nádherné Elizabeth s uhrančivým pohledem ležel svět u nohou

Nádherné Elizabeth s uhrančivým pohledem ležel svět u nohou

Do Hollywoodu přišla díky válce

Nezapomenutelná Liz Taylor, pokřtěná jako Elizabeth Rosemond, se narodila 27. února 1932 v londýnském Hampsteadu a měla o tři roky staršího bratra Howarda. Její rodiče byli Američané, žijící ve Velké Británii, a pocházeli z Arkansasu. Otec Francis Lenn Taylor byl obchodník s uměleckými předměty, matka Sary Viol Warmbrodt herečka, která vystupovala pod uměleckým jménem Sara Sothern. Sara odešla z jeviště, když se v roce 1926 v New Yorku za Francise provdala, a tak si své neuskutečněné herecké ambice a sen o hvězdné kariéře realizovala prostřednictvím dcery a malá Liz začala již v pouhých třech letech chodit do baletní školy.

S matkou Sarou a bratrem Howardem

S matkou Sarou a bratrem Howardem

Po vypuknutí druhé světové války se rodiče rozhodli k návratu do USA, protože se chtěli vyhnout nebezpečí náletů na Anglii. Nejprve odjela matka s dětmi, otec byl ještě nucen zůstat nějaký čas v Londýně, aby odeslal veškerá umělecká díla ze svého obchodu. Usadili se v Los Angeles, kde měla Sara rodinu, a tak to malá Liz měla do filmových ateliérů coby kamenem dohodil a poprvé se objevila ve filmu již v devíti letech. V roce 1943 za ni rodiče podepsali se společností Metro-Goldwyn-Mayer její první smlouvu na film Lassie se vrací a půvabná okatá dívenka okamžitě upoutala pozornost. Následovaly další filmy a v roce 1944 jí byla nabídnuta role ve snímku Národní samet, v němž si zahrála s další bývalou dětskou hvězdou Mickeyem Rooneyem. Film se stal velkým hitem a díky němu podepsala první dlouhodobou smlouvu.

Film Lassie se vrací znamenal celosvětový úspěch

Film Lassie se vrací znamenal celosvětový úspěch

Soukromá pohádka o slavné Popelce

Podpisem odstartoval život, který dostal malou Liz úplně mimo realitu. Dokonce i do školy chodila přímo v ateliérech společnosti Metro-Goldwyn-Mayer, pak ještě stihla odmaturovat na střední škole v Los Angeles. Vyrostla v umělém světě, v osmnácti letech už měla na kontě patnáct hlavních rolí, o reálném životě však nevěděla vůbec nic a představě lásky ze sladkobolných hollywoodských cajdáků odpovídalo i její první manželství.

Svatba s Conradem Hiltonem

Svatba s Conradem Hiltonem

Do krásné osmnáctileté herečky se zamiloval mladý Conrad Hilton, dědic největšího světového hotelového řetězce, a Liz rozehrála hlavní roli ve své soukromé pohádce o Popelce, kterou napjatě sledoval prostřednictvím médií celý svět. Velkolepá svatba se konala 6. května 1950, snoubenci však měli o budoucnosti zcela odlišné představy. Zatímco Conrad chápal slavnou manželku jako luxusní módní doplněk, Liz nedokázala svět filmu opustit, a tak si již 1. února 1951 založila do dokladů první rozvodový rozsudek. Naštěstí pro ni i diváky, protože v předmanželské smlouvě se zavázala vzdát se herecké kariéry ve prospěch manželství.

Čím slavnější, tím bezradnější

Nejistá kráska, která si nevěděla rady ani sama se sebou, podvědomě hledala oporu v náruči o dvacet let starší britské hvězdy Michaela Wildinga, kterého si po roce známosti vzala. Byla poprvé opravdu zamilovaná a porodila mu dva syny – v roce 1953 Michaela Howarda a o dva roky později Christophera Edwarda. Ani mateřství ji však nevrátilo z nadýchaného hollywoodského obláčku na pevnou zem. Manžel se sice v jejím lesku úplně ztratil, přesto ho studio MGM zaměstnalo, jen aby mohlo uzavřít další smlouvu s Liz. Po pětiletém manželství jí už seriózní partner středního věku poněkud zevšedněl, a tak stačilo jediné setkání s úspěšným producentem Michaelem Toddem, aby se znovu bezhlavě zamilovala.

S Michaelem Wildingem a syny

S Michaelem Wildingem a syny

Se svou novou láskou otěhotněla, a tak Wildinga opustila, aby se pouhé tři dny po rozvodu vdala potřetí a 6. srpna 1957 porodila Toddovi dceru Elizabeth Frances. Todd ji rozmazloval, naučil ji hýřit a jeho vydání často převyšovala příjmy. Liz začala žít před blesky fotoaparátů stejně jako její muž, který nade vše miloval obecenstvo. A konečně mohla uplatnit svoje předsevzetí: „Nic není moc drahé, když to chceš, a nestarej se o to, jak to zaplatíš.“ Její první velkou vášnivou romanci ukončilo o rok později letecké neštěstí, při němž Todd zahynul. Slavná manželka s ním tenkrát neletěla jen úplnou náhodou, protože byla nemocná.

Třetí svatba s Michaelem Toddem

Třetí svatba s Michaelem Toddem

Zoufalá Liz hledala útěchu v náruči Toddova nejlepšího přítele, zpěváka a moderátora Eddieho Fishera. Utěšoval ji tak pilně, až z toho byl skandál jako hrom. Eddie kvůli ní opustil manželku a dvě děti, aby se 12. května 1959 stal čtvrtým manželem slavné hvězdy. Jejich vztah skončil po pěti letech stejně jako začal – obrovským skandálem, protože Liz dostala hlavní roli v do té doby nejslavnějším a nejdražším velkofilmu Kleopatra, který kromě pohádkového honoráře přinesl do jejího života další vášnivou romanci.

Eddie Fisher doplatil na Kleopatru

Při svatebním obřadu s Eddie Fisherem se Liz jako čerstvá vdova vzdala tradiční bílé

Láska z filmového scénáře

Jenom Lizin honorář činil rovný milion dolarů plus deset procent ze zisku, jenže během natáčení prvního slavného amerického velkofilmu vzala herečka scénář doslova a stejně jako její hrdinka podlehla Marcu Antoniovi. A právě kvůli ní legendární projekt málem skončil ještě dřív, než začal. Sotva byla smlouva odepsána, Elizabeth onemocněla a natáčení bylo zastaveno. Pak se historie zopakovala, herečka natočila sotva dvanáct minut čistého času a opět byl projekt nadlouho zastaven. Šířila se zpráva, že Elizabeth umírá a některé noviny vytiskly dokonce i její nekrolog. Když se konečně doopravdy začalo točit, potkala Richarda Burtona a filmové studio Fox se otřáslo v základech. Nejmonumentálnější dílo v dějinách kinematografie bylo ohroženo a podrobnosti o hereččině románku se zbožňovaným představitelem filmových hrdinů sledoval napjatě celý svět.

Liz jako legendární Kleopatra

Liz jako legendární Kleopatra

Elizabeth se totiž po vzoru své hrdinky pokusila o sebevraždu, protože se Burton stále nějak nemohl rozhodnout, jestli kvůli ní opustí manželku. Nakonec tak přece jen učinil a i tentokrát se stalo hlavním důvodem ke svatbě Lizino těhotenství. Vzápětí však potkala slavný pár obrovská tragédie, když se dcera Maria narodila v roce 1964 s rozštěpem patra a zemřela v kojeneckém věku. Nejslavnější manželství vydrželo téměř jedenáct let, přestože bylo založeno pouze na fyzické přitažlivosti. Populární manželé plnili stránky novin, pracovali a utráceli, oba byli závislí na alkoholu, sexu, lásce a obdivu. Až jejich skandály přerostly únosnou míru a Liz a Richard se v červnu 1974 rozešli. Vzápětí však znovu zafungovala chemie, slavní exmanželé znovu podlehli vášni a v říjnu 1975 se vzali podruhé. Vzplály však i staré neshody, z nichž Liz hledala únik opět v jiné náruči.

Richarda Burtona si vzala dokonce dvakrát

Richarda Burtona si vzala dokonce dvakrát

Od politika k alkoholikovi

Tentokrát jí padl do oka vysoký důstojník americké armády John W. Warner a exministr námořnictva ve vládě amerického prezidenta Richarda Nixona, který byl poté až do roku 2008 senátorem státu Virginia. Lizina sláva podpořila jeho vzestup v politice, pro roli manželky významného politika však nejspíš neměla herečka to pravé nadání. Po jeho boku tak nakynula, že byla pomalu širší než vyšší, což obézní Američanky kvitovaly s povděkem – konečně vypadaly jako zbožňovaná hvězda. Po šesti letech spadly Warnerovi růžové brýle definitivně a sedmé Lizino manželství skončilo v listopadu 1982 rozvodem.

Se senátorem Johnem W. Warnerem - život manželky politika ji brzy omrzel

Se senátorem Johnem W. Warnerem – život manželky politika ji brzy omrzel

V té době už začala slavná hvězda utápět žal v alkoholu tak vydatně, až skončila v roce 1991 v léčebně. A jakmile se trochu oklepala ze závislosti, znovu se navrátila do svého světa romantických představ a zase se zamilovala. Měla pocit, že se jí v lásce neustále nedaří, nepřestávala však po ní toužit. A tak si tentokrát nasadila pořádně růžové brýle, přes které jí padl do oka o dvacet let mladší stavební dělník Larry Fortensky. Liz byla okouzlena tím, že nejen nevěděl, že je herečka, ale dokonce o ní ani nikdy neslyšel. Společnou měli jen lásku k alkoholu a drogám. Slavnou hvězdu ani ve snu nenapadlo, že by mu mohlo snad jít o něco jiného než především o ni, jenže Larry toužil především po jejích penězích a herečce trvalo dalších pět let, než to pochopila. Prozření bylo tak kruté, že dokonce chtěla spáchat sebevraždu. Už zase. Teprve ve čtyřiašedesáti letech díky Larrymu konečně pochopila, že manželství není jen sladkobolná hollywoodská romance.

Larry Fortensky, pozdní láska z protialkoholní léčebny

Larry Fortensky, pozdní láska z protialkoholní léčebny

Boj s vlastním tělem

Po celý život herečka bojovala s vážnými zdravotními problémy. V nemocnicích celkem strávila neuvěřitelné čtyři roky a podstoupila více než čtyřicet operací. Několikrát přežila svou smrt, dokonce měla vytištěný i nekrolog. Milovala děti, šperky a zvířata, byla pověstná svou nedochvilností a tím, že nedokáže cestovat nalehko. V posledních letech života se z kin a hlavních rolí vytratila, občas se objevila jenom v menších rolích v televizi nebo v seriálech. Hlavně se ale od roku 1985 věnovala kampani na podporu obětí AIDS a stala se velkou obhájkyní a přítelkyní Michaela Jacksona.

V posledních letech byla Liz upoutána na invalidní vozík

V posledních letech byla Liz upoutána na invalidní vozík

V roce 2004 prodělala několik mozkových příhod, selhání srdce a podrobila se operaci kvůli rakovině kůže. Po většinu dní pak už byla upoutána na invalidní vozík. Tvrdila, že ze všech svých manželů měla nejraději Richarda Burtona. Zemřela 23. března 2011 v Los Angeles na selhání srdce a její ruce i nohy jsou zvěčněny na Hollywood Boulevard na Chodníku slávy.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace