Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jedno procento vlastní půlku všeho majetku. A dokáže 50 procentům lidí vylhat díru do hlavy, aby ho volili, demokracie je tu iluzorní! Analytik o současné EU

30.07.2015
Jedno procento vlastní půlku všeho majetku. A dokáže 50 procentům lidí vylhat díru do hlavy, aby ho volili, demokracie je tu iluzorní! Analytik o současné EU

Autor: eeas.europa.eu

Popisek: Vlajka EU, ilustrační foto

Na serveru Literarky.cz se objevil trefný komentář ohledně selhání EU. Autor Oleg Rybnikář se zamýšlí nad tím, zda totální selhání Unie je pokrytectvím, neumětelstvím nebo záměrem. Podle něj jde o fatální kombinaci všech uvedených faktorů.

Rybnikář ve svém komentáři konstatuje, že i když ještě nedávno byl zaníceným eurofederalistou, nyní musí konstatovat, že instituce Evropské unie je zmetkem, který koná v hrubém rozporu s reálnými potřebami půlmiliardy obyvatel evropského kontinentu. 

Pozastavuje se například nad megatunelem v objemu stovek miliard eur z kapes daňových poplatníků do kapes soukromých majitelů a topmanažerů zejména německých a francouzských bank, který byl nazýván crazykomediálně „pomoc Řecku“, či nad podporou svobody, demokracie, hospodářské prosperity a občanské společnosti na Ukrajině. 

„A jaký je výsledek této ušlechtilé snahy? Cca 10 000 postřílených civilistů (německá BND dokonce tvrdí, že 50 000), přes milion zahraničních utečenců do různých světových stran, další milion a půl tzv. vnitřních utečenců, několik měst rozbombardovaných, a to pravidelnou armádou své vlastní vlády, inflace 46 %, prudký propad HDP, nárůst státního dluhu na 100 % HDP, očekává se brzký státní bankrot,“ píše Rybnikář.

Evropský parlament má v podstatě nulové pravomoci

Chybu vnímá především jako špatnou strukturu orgánů Unie, včetně rozložení jejich pravomocí a s tím souvisejícím chybným personálním obsazením. „Jediným orgánem EU s řekněme demokratickým mandátem je Evropský parlament; má však v podstatě nulové pravomoci. Členové Evropských rad, ministři a premiéři členských států, mají sice (snad) demokratický mandát, ale nikoliv pro řízení celoevropských záležitostí,“ konstatuje.

„Mezi již uvedené důvody selhání EU můžeme ještě přidat nacionální šovinismus až chorobnou nenávist a dále chamtivost, a to vše ve vzájemných kombinacích. Ti, kteří se v projektu EU v roce 2015 angažují, aniž by byli vybavení potřebnými znalostmi a relevantní zkušeností, jsou vedeni neumětelstvím. Ti, kteří vědí, ale jen se vezou bez zájmu o nápravu, jsou vedeni pokrytectvím. A ti, kteří z tohoto ubohého stavu tyjí, parazitujíc přitom na původní ušlechtilé myšlence, jsou vedeni chamtivostí a záměrem. A nejedná se přitom pouze o konkrétní, nemravně přeplácené topmanažery a držitele akcií, ale o celý soukromokapitalistický systém jako takový,“ pokračuje dál v kritice Rybnikář s tím, že soukromokapitalistický systém je takový, v němž nejen objem, ale hlavně vliv kapitálu, vlastněného soukromými osobami, převyšuje vliv kapitálu, který je ve vlastnictví státu, obcí a jiných veřejnoprávních subjektů.

Vliv soukromého kapitálu překročil kritickou hranici

Podle Rybnikáře není však protivníkem kapitalistický systém jako takový, ale ta jeho fáze, kdy vliv soukromého kapitálu překročil kritickou hranici. „Je to protivník extrémně nebezpečný, neboť se neštítí ničeho, ani zabíjení, podvádění a lhaní, neboť, jak známo z celé historie lidstva, motivace majetkového zisku je pro mnohé osoby zcela dostatečným důvodem pro zabíjení, podvádění a lhaní. Lhaní je ostatně pro protagonisty soukromokapitalistického systému formou existence. Je to po generace vypiplaná forma politického boje, dovedená k dokonalosti, počínajíc texty v učebnicích škol všech stupňů. Ostatně jak jinak by bylo možné, aby politické subjekty, hájící zájmy pouhého 1 % lidí, vlastnící však přes 50 % veškerého majetku, dokázaly vylhat díru do hlavy min. 50 % voličům, aby volili je, v příkrém rozporu se svými vlastními zájmy? Mimochodem, dokud trvá tento stav, je představa demokracie jako vlády lidu zcela iluzorní,“ popsal Rybnikář a zároveň uvedl, že dlouhodobou strategií by mělo být výrazné posilování objemu státního a jiného veřejného kapitálu v ekonomice.

„Není třeba znárodňovat, stačí prostě zadávat státní zakázky státním a jiným veřejnokapitalistickým podnikům, a to klidně v režimu soutěže. Mantra o tom, že stát je zásadně špatný hospodář, je jednou z řady lží, kterou protivník důmyslně již zabudoval do učebnic a sborníků ‚vědeckých‘ konferencí,“ uzavřel.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace