Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jedno procento vlastní půlku všeho majetku. A dokáže 50 procentům lidí vylhat díru do hlavy, aby ho volili, demokracie je tu iluzorní! Analytik o současné EU

30.07.2015
Jedno procento vlastní půlku všeho majetku. A dokáže 50 procentům lidí vylhat díru do hlavy, aby ho volili, demokracie je tu iluzorní! Analytik o současné EU

Foto: eeas.europa.eu

Popisek: Vlajka EU, ilustrační foto

Na serveru Literarky.cz se objevil trefný komentář ohledně selhání EU. Autor Oleg Rybnikář se zamýšlí nad tím, zda totální selhání Unie je pokrytectvím, neumětelstvím nebo záměrem. Podle něj jde o fatální kombinaci všech uvedených faktorů.

Rybnikář ve svém komentáři konstatuje, že i když ještě nedávno byl zaníceným eurofederalistou, nyní musí konstatovat, že instituce Evropské unie je zmetkem, který koná v hrubém rozporu s reálnými potřebami půlmiliardy obyvatel evropského kontinentu. 

Pozastavuje se například nad megatunelem v objemu stovek miliard eur z kapes daňových poplatníků do kapes soukromých majitelů a topmanažerů zejména německých a francouzských bank, který byl nazýván crazykomediálně „pomoc Řecku“, či nad podporou svobody, demokracie, hospodářské prosperity a občanské společnosti na Ukrajině. 

„A jaký je výsledek této ušlechtilé snahy? Cca 10 000 postřílených civilistů (německá BND dokonce tvrdí, že 50 000), přes milion zahraničních utečenců do různých světových stran, další milion a půl tzv. vnitřních utečenců, několik měst rozbombardovaných, a to pravidelnou armádou své vlastní vlády, inflace 46 %, prudký propad HDP, nárůst státního dluhu na 100 % HDP, očekává se brzký státní bankrot,“ píše Rybnikář.

Evropský parlament má v podstatě nulové pravomoci

Chybu vnímá především jako špatnou strukturu orgánů Unie, včetně rozložení jejich pravomocí a s tím souvisejícím chybným personálním obsazením. „Jediným orgánem EU s řekněme demokratickým mandátem je Evropský parlament; má však v podstatě nulové pravomoci. Členové Evropských rad, ministři a premiéři členských států, mají sice (snad) demokratický mandát, ale nikoliv pro řízení celoevropských záležitostí,“ konstatuje.

„Mezi již uvedené důvody selhání EU můžeme ještě přidat nacionální šovinismus až chorobnou nenávist a dále chamtivost, a to vše ve vzájemných kombinacích. Ti, kteří se v projektu EU v roce 2015 angažují, aniž by byli vybavení potřebnými znalostmi a relevantní zkušeností, jsou vedeni neumětelstvím. Ti, kteří vědí, ale jen se vezou bez zájmu o nápravu, jsou vedeni pokrytectvím. A ti, kteří z tohoto ubohého stavu tyjí, parazitujíc přitom na původní ušlechtilé myšlence, jsou vedeni chamtivostí a záměrem. A nejedná se přitom pouze o konkrétní, nemravně přeplácené topmanažery a držitele akcií, ale o celý soukromokapitalistický systém jako takový,“ pokračuje dál v kritice Rybnikář s tím, že soukromokapitalistický systém je takový, v němž nejen objem, ale hlavně vliv kapitálu, vlastněného soukromými osobami, převyšuje vliv kapitálu, který je ve vlastnictví státu, obcí a jiných veřejnoprávních subjektů.

Vliv soukromého kapitálu překročil kritickou hranici

Podle Rybnikáře není však protivníkem kapitalistický systém jako takový, ale ta jeho fáze, kdy vliv soukromého kapitálu překročil kritickou hranici. „Je to protivník extrémně nebezpečný, neboť se neštítí ničeho, ani zabíjení, podvádění a lhaní, neboť, jak známo z celé historie lidstva, motivace majetkového zisku je pro mnohé osoby zcela dostatečným důvodem pro zabíjení, podvádění a lhaní. Lhaní je ostatně pro protagonisty soukromokapitalistického systému formou existence. Je to po generace vypiplaná forma politického boje, dovedená k dokonalosti, počínajíc texty v učebnicích škol všech stupňů. Ostatně jak jinak by bylo možné, aby politické subjekty, hájící zájmy pouhého 1 % lidí, vlastnící však přes 50 % veškerého majetku, dokázaly vylhat díru do hlavy min. 50 % voličům, aby volili je, v příkrém rozporu se svými vlastními zájmy? Mimochodem, dokud trvá tento stav, je představa demokracie jako vlády lidu zcela iluzorní,“ popsal Rybnikář a zároveň uvedl, že dlouhodobou strategií by mělo být výrazné posilování objemu státního a jiného veřejného kapitálu v ekonomice.

„Není třeba znárodňovat, stačí prostě zadávat státní zakázky státním a jiným veřejnokapitalistickým podnikům, a to klidně v režimu soutěže. Mantra o tom, že stát je zásadně špatný hospodář, je jednou z řady lží, kterou protivník důmyslně již zabudoval do učebnic a sborníků ‚vědeckých‘ konferencí,“ uzavřel.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová