Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Že by měl ten Marx nakonec ještě pravdu? Mzdy prý nerostou, lidé pracují lépe, ale vydělává na tom nadnárodní kapitál. To není manifest levice, ale zpráva OSN

23.07.2015
Že by měl ten Marx nakonec ještě pravdu? Mzdy prý nerostou, lidé pracují lépe, ale vydělává na tom nadnárodní kapitál. To není manifest levice, ale zpráva OSN

Autor: Archiv

Popisek: OSN, ilustrační foto

Podle Mezinárodní organizace práce (MOP), spadající pod OSN, se rok od roku zpomaluje růst mezd. Před třemi lety šlo o růst ve výši 2,2 % a v roce 2013 již jen o 2 %. Z aktuální zprávy MOP také vyplývá, že na pracovním trhu v celosvětovém měřítku roste nerovnost.

Do průměrného růstu mezd v letech 2012 a 2013 se přitom promítl především růst mezd v zemích mimo G20. V těchto rozvojových ekonomikách šlo v roce 2012 o 5,9 % a o rok později 6,7 %. Naopak v zemích s vyspělou ekonomikou průměrná mzda od roku 2006 rostla pravidelně jen o 1 %, ale ve zmíněných letech 2012 a 2013 to bylo dokonce pouze 0,1 a 0,2  %. „Růst mezd ve vyspělých ekonomikách se zpomalil téměř na nulu. Odráží se v tom celkově nízká ekonomická výkonnost, což vede ke slabé poptávce a rostoucímu riziku deflace v eurozóně,“ cituje zpráva náměstkyni generálního ředitele MOP pro politiku, Sandru Polaski.

Spoluautorka zprávy Kristen Sobeck, pracující v MOP, poznamenala, že v posledních desetiletích se velmi pomalu sbližují průměrné mzdy v rozvojových i ekonomicky vyspělých zemích. „Celkově zůstávají mzdy v rozvinutých ekonomikách třikrát vyšší než v zemích třetího světa,“ dodala Sobeck. Jak zpráva uvádí, mezi jednotlivými regiony panují obrovské rozdíly. Např. v Asii rostly mzdy v roce 2013 o 6 %, ale ve východní Evropě, v Latinské Americe a Karibiku jen o 0,8 %. Na Blízkém východě činil nárůst mezd 3,9 % a v Africe jen 0,9 %. Z jiného grafu je zase patrné, že růst produktivity předstihuje růst mezd. „Rostoucí propast mezi mzdami a produktivitou práce znamená klesající HDP,“ uvádí se ve zprávě.

Zaměstnanci a jejich domácnosti profitují na hospodářském růstu stále méně

To znamená, že jednotliví zaměstnanci a jejich domácnosti profitují na hospodářském růstu stále méně, zatímco nadnárodní korporace stále více. Za problém zpráva MOP považuje rovněž rostoucí nerovnost v příjmech domácností. „Mzdy jsou hlavním zdrojem příjmů střední třídy ve všech typech ekonomik. Zatímco ti nejbohatší a nejchudší závisí na jiných zdrojích příjmů. Mzdy jako hlavní zdroj příjmů tvoří například v Mexiku, Rusku, Argentině, Brazílii a Chile pouze 40 % a ve Vietnamu dokonce jen 30 %. Naproti tomu ve vyspělých ekonomikách představují mzdy v celkových příjmech domácností 70 až 80 % příjmů. „V mnoha zemích začíná nerovnost již na trhu práce, projevuje se pak zejména v distribuci mezd a zaměstnanosti,“ komentuje další spoluautorka zprávy Rosalia Vazquez-Alvarez z MOP.

„Stagnace mezd musí být řešena ve jménu spravedlnosti a hospodářského růstu. A protože je celková nerovnost způsobena mzdovou nerovností, je nutný strategický přístup pracovních trhů k této záležitosti. Přispět k řešení může fiskální přerozdělování, včetně daní a politika sociální ochrany. Nevyřeší se však nerovnost zcela, beze zbytku. V rámci komplexní strategie by mělo být posíleno kolektivní vyjednávání, odstraněna diskriminace zranitelných skupin, stejně jako zavedení progresivního zdanění a stanovení odpovídajících systémů sociálního zabezpečení. Státy by rovněž měly více podporovat zejména malé a střední podniky, což umožní růst a vytváření pracovních míst,“ konstatuje Polaski.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Tagy
OSN,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace