Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Do Česka míří několik stovek uprchlíků. Dostanou práci, byty, děti půjdou do našich škol. Jen letos přisype stát do programu integrace 100 milionů

21.07.2015
Do Česka míří několik stovek uprchlíků. Dostanou práci, byty, děti půjdou do našich škol. Jen letos přisype stát do programu integrace 100 milionů

Autor: Youtube, repro

Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

První uprchlíci, kterým chce Česko nabídnout útočiště i nový domov, by měli do republiky dorazit v září. Do konce roku by pak mělo přijet 400 lidí. Novinářům to po prvním jednání pracovní skupiny, která přijetí přesídlenců připravuje, řekl státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Podle náměstka ministra vnitra Jiřího Nováčka obce na podzim dostanou návod, jak mají s rodinami migrantů pracovat. Měly by na to od státu získat i peníze.

Česká vláda schválila, že republika přijme do konce roku 2017 celkem 1500 uprchlíků. Letos by to mělo být 400 lidí, příští rok 700 a 400 pak v roce 2017. Zhruba 1100 lidí by měla ČR převzít od zemí EU s velkým náporem migrantů - tedy od Itálie a Řecka, 400 pak z táborů na Blízkém východě. Podle Nováčka plán přijímání uprchlíků obsahuje pět základních bodů. Týkají se kritérií výběru, dopravy do ČR, pomoci při integraci, využití financí na začlenění a mediální kampaně pro veřejnost. Podle Prouzy jsou obavy lidí z příchodu uprchlíků „absolutně nereálné", mají „iracionální strach".

Vláda nedávno přidala vnitru peníze na boj s ilegální migrací

S výběrem uprchlíků pomohou církve. Vybraní v cizině podstoupí bezpečnostní prověrku. Hned se začnou také seznamovat s češtinou a podmínkami života v Česku. Po příjezdu do ČR pak stráví nějaký čas v uprchlických zařízeních, než se vyřídí azyl. Po jeho získání se přestěhují do vybraných obcí. Dospělí by měli dostat i práci. Prouza odhaduje, že první rodiny by do nového českého domova mohly dorazit před Vánocemi.

„Snaha je proces co nejvíce zkrátit a lidi zapojit do české společnosti. Tři měsíce jsou naprosté minimum. Standardně počítáme se šesti měsíci," upřesnil Prouza.

Vláda nedávno přidala vnitru peníze na boj s ilegální migrací i na práci s uprchlíky. Resort dostal pro letošek navíc čtvrt miliardy. Pro příští rok vnitro podle Nováčka částku spočítalo na 1,14 miliardy korun. Bude o ní jednat s ministerstvem financí. Nováček podotkl, že se připravují změny ve státní integrační politice. Návody postupu pro obce a kraje by měly být její součástí, radnice by je měly dostat na podzim.

Prouza uvedl, že státní program na podporu integrace se nyní posílil o sto milionů pro letošek. Podle výkonného ředitele Svazu měst a obcí Dana Jiránka by radnice peníze mohly využít na úpravu bytů, pro školy na začlenění dětí cizinců a na další záležitosti. „Jde o to, aby to (přijetí uprchlíků) nemělo na obec negativní finanční vliv. Domníváme se, že stát je povinen to zabezpečit - a připravuje se na to, aby integrace byla hladká," řekl Jiránek.

Církev pomáhala při přesídlování už dřív, a to třeba volyňským Čechům

Církev chce vyzvat farnosti a sbory, které by azylanty chtěly přijmout, aby se jí hlásily. Vzniknout by měl seznam míst. „Budeme se postupně učit. Nejsme těmi, kteří říkají: Vybrat jenom křesťany. Chceme, aby to bylo úspěšné. Křesťané jsou ti, se kterými je třeba začít. Jako o druhém kroku bych mluvil například o jezídech. Musíme jít postupnými kroky, protože naše společnost se musí také učit být otevřená," řekl generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub. Církev pomáhala při přesídlování už dřív, a to třeba volyňským Čechům.

Pracovní skupina, v níž jsou zástupci ministerstev vnitra, práce či pro místní rozvoj, krajů, svazu měst a obcí, zaměstnavatelů, odborů i církví, by se měla znovu sejít v polovině srpna. Přesný termín ještě nepadl.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace