To jsou ale paradoxy… Stát namísto toho, aby vybral daně od nelegálních provozovatelů, podpoří černý trh likvidačními sazbami na legální provoz
10.07.2015
Autor: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto
Postoj, který v současnosti stát i orgány veřejné správy zaujímají k problematice hazardu, nahrává podle sdružení provozovatelů loterijních systémů SPELOS nekontrolovatelnému šíření nelegálního hazardu. „Je s podivem, že stát, který by se měl primárně zaměřit na řešení skutečně vážných problémů, jako jsou například nelegální provozovatelé či výtky evropské komise, schvaluje zcela nesmyslné a nesystematické právní změny, které tyto problémy jen prohloubí. K těmto změnám patří především novela z pera poslance Volného,“ uvedl Petr Vrzáň, prezident SPELOS.
Stát podle SPELOS namísto toho, aby vybral daně ze strany nelegálních provozovatelů, tento černý trh podpoří uvalením likvidačních sazeb na legální provoz. Jde o velký paradox, protože právě v těchto dnech se zástupci ministerstva financí, policie a dalších složek, snaží proti nelegálním formám hazardu aktivně bojovat. „Je tedy otázkou, zda to není pouze boj tzv. „naoko“, když provozovatelé kvízomatů mají odkladný účinek k placení pokut a stále se rozšiřuje nelegální nabídka online her ze strany zahraničních poskytovatelů, které stát nijak nekontroluje ani nepenalizuje. Podnikatelé sídlící na území České republiky si však nemohou o povolení k provozu totožných internetových her ani zažádat,“ dodává Vrzáň.
Populistické dělení hazardu na „tvrdý“ a „měkký“
Další zmatky vyvolává podle Vrzáně také populistické dělení hazardu na „tvrdý“ a „měkký“. Rétoriku „bojovníků proti hazardu“ převzali v poslední době i někteří provozovatelé hazardu, který je v rámci tohoto nejednoznačného dělení považován za „měkký“, a tedy méně škodlivý. Takové dělení je ale podle SPELOSu zavádějící.
„Generální ředitel společnosti SAZKA, a.s., Robert Chvátal, v nedávném rozhovoru odděluje tzv. „měkký hazard“, zahrnující číselné loterie a stírací losy, od tzv. „tvrdého hazardu“, do něhož zařazuje především videoloterní terminály (VLT),“ zdůrazňuje Vrzáň a dodává: „Oba druhy podnikání však spadají pod totožný zákon a představují tak legální podnikatelskou činnost na území České republiky. Zmiňovaná vysoká rizikovost hry na VLT v porovnání s ostatními typy loterií není na místě, neboť na všech je možné získat stejnou míru závislosti,“
V současné době se navíc ve světě otevírá trh právě videoloterním terminálům, které jsou zárukou vysoké transparentnost, kontroly her i finančních toků a nabízejí možnost nastavení seberegulačních omezení, případně registrace hráčů.
Vložil: Redaktor KL