Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tohle si šéfka Německa za rámeček nedá! Angelo Merkel, ničíš řecké hospodářství a máš na triku humanitární krizi. To nezní od levičáků, ale respektovaných ekonomů

09.07.2015
Tohle si šéfka Německa za rámeček nedá! Angelo Merkel, ničíš řecké hospodářství a máš na triku humanitární krizi. To nezní od levičáků, ale respektovaných ekonomů

Autor: Youtube, repro

Popisek: Angela Merkel

Skupina Avaaz složená z profesorů ekonomie přednášejících na významných světových univerzitách posílá otevřený dopis německé kancléřce Angele Merkel. Žádají v něm, aby přestala Řecku dále vnucovat úsporná opatření, která dle jejich názoru nikam nevedou. Součástí dopisu je také petice, kterou podepsalo půl milionu Evropanů.

Ekonomičtí experti konstatují, že nikdy nekončící úsporná opatření, která Evropa vnucuje řeckému lidu, prostě nefungují a ani samotní Řekové už je nehodlají akceptovat. „Většina odborné i laické veřejnosti z celého světa vidí, že finanční požadavky Evropské unie ničí řecké hospodářství, vede ke zvýšení nezaměstnanosti v zemi, kolapsu bankovního systému a vnější dluhovou krizi ještě více zhoršuje,“ uvádí v dopise skupina Avaaz, přičemž dále upozorňuje také na humanitární dopad krize. „Čtyřicet procent řeckých dětí nyní žije na hranici chudoby, zvyšuje se kojenecká úmrtnost a nebezpečně roste nezaměstnanost mladých lidí. Korupce, daňové úniky a špatné vedení účetnictví předchozích řeckých vlád bylo hlavním důvodem současného dluhu,“ píše se v dopise.

Lék způsobil další krvácení

„Řekové splnili požadavky kancléřky Merkel požadující úsporná opatření. Snížili platy i vládní výdaje, osekali důchody a zprivatizovali státní majetek. Dále také deregulovali a zvyšovali daně. Všechna tato opatření učiněná v posledních letech však vedla jen k tomu, že se v jednom evropském státě opakovala situace na kontinentu viděná naposledy za velké hospodářské krize před více než osmdesáti lety,“ zmiňuje skupina Avaaz s tím, že lék předepsaný německým ministrem financí a Bruselem způsobil řeckému pacientovi další krvácení, nikoli vyléčení jeho choroby.

A devastace eurozóny…

„Proto společně žádáme kancléřku Merkel a Trojku, aby zvážily svůj nastolený kurz a zabránilo se tak vyloučení Řecka z eurozóny. Právě teď je řecká vláda žádána, aby si přiložila pistoli k hlavě a zmáčkla spoušť. Je smutné, že tato kulka nejenom zhatí budoucnost Řecka v Evropě, ale také zároveň zdevastuje eurozónu, jež je vnímána jako maják naděje, demokracie a prosperity a trvání na současném kurzu by vedle toho mohlo mít dalekosáhlé ekonomické důsledky po celém světě,“ konstatují autoři dopisu. Připomínají v této souvislosti, že na začátku padesátých let byly mnoha státům, zejména Německu, odpuštěny minulé dluhy. „Tento krok byl hlavním příspěvkem k nastolení hospodářského růstu a míru,“ dodávají.

Dluh se musí restrukturalizovat a snížit

Také dnes je podle autorů textu nutné restrukturalizovat a snížit řecký dluh, aby se ekonomika země mohla nadechnout. „Nyní nastal nejvyšší čas pro humánní přehodnocení represivního a neúspěšného balíčku úsporných opatření, aby bylo možné přikročit ke skutečným potřebným reformám. Náš vzkaz německé kancléřce je jasný: Žádáme vás, abyste učinila tento důležitý krok pro Řecko, Německo a vůbec celý svět. Historie si bude vaše odvážné rozhodnutí pamatovat. Očekáváme, že uděláte takové velkorysé kroky vůči Řecku, které poslouží celé Evropě pro budoucí generace,“ vzkazují autoři dopisu Angele Merkel.

ECB udrží řecké banky nad vodou. Zatím do neděle

Šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi hlavy zemí eurozóny na jejich úterním mimořádném zasedání ujistil, že jeho instituce udrží řecké banky nad vodou do nedělního summitu celé Evropské unie. Po rokování v Bruselu to řekla německá kancléřka Angela Merkel a francouzský prezident François Hollande.  „ECB zajistí pro Řecko do neděle minimální potřebnou peněžní likviditu," řekl Hollande podle agentury Reuters. Neděli označili lídři za definitivní termín k nalezení dohody mezi Aténami a věřiteli.

Řecké banky jsou nyní plně závislé na financování z programu nouzového financování bank (ELA), jehož limit určuje ECB. Ta v úterý konstatovala, že úkolem ELA je podpora solventních bank, které čelí dočasným problémům s likviditou, a nemůže jím tedy být další financování řeckých bank za mimořádně štědrých podmínek nebo při nedostatečném krytí. ECB ale podle komentátorů nechce, aby byla vnímána jako možný viník kolapsu řeckých bank a následného odchodu země z eurozóny.

V pondělí ECB rozhodla ponechat strop úvěrů z ELA pro řecké banky beze změny na zhruba 89 miliardách eur (2,4 bilionu Kč). Zároveň však zpřísnila podmínky pro záruky požadované od řeckých bank za úvěry z ELA. Řecké banky jsou po červnovém krachu jednání s věřiteli terčem masových výběrů vkladů, což spolu s neochotou ECB zvýšit objem ELA přimělo Atény před týdnem k uzavření bank. Limit pro výběr peněz z bankomatů pro běžné občany stanovila na 60 eur denně. Zdroje z řeckých bank ale v úterý agentuře Reuters řekly, že hotovost v bankách a bankomatech dojde během několika dní.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace