Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Už jsou za rohem, imigranty na hranici nestačí Maďaři ani počítat. Bez plotu to nepůjde! říká starosta pohraničního městečka

28.06.2015
Už jsou za rohem, imigranty na hranici nestačí Maďaři ani počítat. Bez plotu to nepůjde! říká starosta pohraničního městečka

Autor: ČT

Popisek: S vlnou imigrantů bojuje i Španělsko. Uprchlíky, kteří se snaží dostat z Maroka do Melilly, nedokážou zastavit ani tři ploty.

Krátce před polednem dostane člen polní stráže v maďarském Ásotthalomu Barabáš Herédi hlášení do vysílačky, že na okraji tohoto města u hranic se Srbskem se pohybují uprchlíci. Strážník v terénním voze Lada Niva vyráží k louce u rodinných domů, kde spatří trojici mužů. Migranti nekladou odpor a společně čekají na příchod policie.

Na opačném konci města mezitím policisté zadrží skupinu pětadvaceti lidí z Afriky. Během jednoho dne jde o další zadržené migranty, kteří tento týden nelegálně překročili srbsko-maďarskou hranici, jež je zároveň vnější hranicí Evropské unie a schengenského prostoru volného pohybu osob.

Maďarsko je s Itálií a Řeckem nejpostiženější zemí v rámci současné migrační krize v EU. Do Maďarska letos dorazilo několik desítek tisíc uprchlíků z různých států. „Denně zadržíme tři až čtyři stovky uprchlíků,“ řekl ČTK Herédi, který se s dvěma kolegy z místní polní stráže střídá ve dvanáctihodinových směnách a policistům hlásí odhalené migranty. Coby rodák z Ásotthalomu terén v okolí města včetně tamních osad dobře zná. Dokáže tak pomoci policistům, kteří byli do regionu povoláni z jiných koutů země s cílem pomoci zvládnout nápor migrantů. U polní stráže, která byla původně určena k ochraně místních osad před vykrádáním, začal šestadvacetiletý vyučený cukrář Herédi pracovat loni. V poslední době se s kolegy ale věnuje prakticky jen uprchlíkům.

Trojice Afghánců chce do Německa

Zmiňovaná trojice zadržených mužů mezitím sedí v trávě na okraji silnice. „Jsme ze severu Afghánistánu. Nemáme žádné peníze. Pěšky jsme šli padesát dnů,“ říká lámanou angličtinou jeden z nich, Muhammad Núrí. Tvrdí, že jejich cílem je Německo. Na sobě mají obnošené rifle, na zádech batoh a chodidla v teniskách si před vlhkostí chrání igelitovými sáčky.

Uprchlíci nebývají agresivní, někteří se ale nechtějí vzdát

Asi po hodině přijíždějí dva uniformovaní policisté s dodávkou. Uprchlíky, kteří z kapes vytahují mobilní telefony, cigarety a nůž, podrobí osobní prohlídce. Pak je odvezou do provizorního tábora blízko hranice se Srbskem. Právě v tomto azylovém středisku vypukly ve čtvrtek nepokoje, když uprchlíci požadovali, aby byli propuštěni na svobodu. Na místě zasahovali policisté, migranty pak převáželi do uprchlických táborů v jiných částech země.

„Pohybuji se po hranici. Když narazím na migranty, hlásím je policii. Někdy to trvá hodinu až dvě, než přijedou,“ řekl Herédi. Uprchlíci se podle něj nechovají agresivně, někteří se ale nechtějí ‘vzdát‘.

Více než dvacet běženců je z afrického Konga

Při následném přesunu k hranici čekají u silnice na odvoz do azylového tábora další více než dvě desítky migrantů, kteří podle oslovených policistů pocházejí z Konga.

V lesích u maďarsko-srbské hranice lze spatřit deky a odpadky, které patrně zanechali uprchlíci. Navzdory náporu migrantů hranice u Ásotthalomu nepřipomíná přísně střeženou vnější hranici EU. Strážníky není během dne vidět, na některých místech jsou postaveny stožáry s kamerami. Hranici mezi Srbskem a Maďarskem v zarostlém terénu vyznačují kameny, v jejichž okolí jsou vychozené stezky, které migranti využívají na cestě do Maďarska. Maďarská vláda vyvolala pozornost svým nedávným návrhem postavit na hranici se Srbskem 175 kilometrů dlouhý plot.

Jediným řešením je postavit na hranici se Srbskem plot

Starosta Ásotthalomu László Toroczkai si stěžuje, že situace ohledně uprchlíků se za uplynulé měsíce zhoršila. „Změnila se i sestava těch, kteří přicházejí. Kosovany vystřídali Afričané a Asiaté, jde o lidi z Burkiny Faso, Bangladéše nebo Konga. Početně je to proti minulosti nesrovnatelné,“ uvedl Toroczkai, který je členem radikální strany Jobbik. Dodal, že jediné možné řešení vzniklé situace je postavení plotu na hranici se Srbskem.

Přímo v Ásotthalomu žije kolem 2000 lidí, zhruba stejný počet bydlí v okolních osadách. Místní obyvatelé si již na uprchlíky zvykli. „Připadá mi to normální. Policii jsem nikdy nevolal,“ říká k vlně migrantů v obci její obyvatel Ferencz Bozsó. Podle něj by ale policie měla uprchlíky chytat přímo na hranici.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace