Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Už jsou za rohem, imigranty na hranici nestačí Maďaři ani počítat. Bez plotu to nepůjde! říká starosta pohraničního městečka

28.06.2015
Už jsou za rohem, imigranty na hranici nestačí Maďaři ani počítat. Bez plotu to nepůjde! říká starosta pohraničního městečka

Foto: ČT

Popisek: S vlnou imigrantů bojuje i Španělsko. Uprchlíky, kteří se snaží dostat z Maroka do Melilly, nedokážou zastavit ani tři ploty.

Krátce před polednem dostane člen polní stráže v maďarském Ásotthalomu Barabáš Herédi hlášení do vysílačky, že na okraji tohoto města u hranic se Srbskem se pohybují uprchlíci. Strážník v terénním voze Lada Niva vyráží k louce u rodinných domů, kde spatří trojici mužů. Migranti nekladou odpor a společně čekají na příchod policie.

Na opačném konci města mezitím policisté zadrží skupinu pětadvaceti lidí z Afriky. Během jednoho dne jde o další zadržené migranty, kteří tento týden nelegálně překročili srbsko-maďarskou hranici, jež je zároveň vnější hranicí Evropské unie a schengenského prostoru volného pohybu osob.

Maďarsko je s Itálií a Řeckem nejpostiženější zemí v rámci současné migrační krize v EU. Do Maďarska letos dorazilo několik desítek tisíc uprchlíků z různých států. „Denně zadržíme tři až čtyři stovky uprchlíků,“ řekl ČTK Herédi, který se s dvěma kolegy z místní polní stráže střídá ve dvanáctihodinových směnách a policistům hlásí odhalené migranty. Coby rodák z Ásotthalomu terén v okolí města včetně tamních osad dobře zná. Dokáže tak pomoci policistům, kteří byli do regionu povoláni z jiných koutů země s cílem pomoci zvládnout nápor migrantů. U polní stráže, která byla původně určena k ochraně místních osad před vykrádáním, začal šestadvacetiletý vyučený cukrář Herédi pracovat loni. V poslední době se s kolegy ale věnuje prakticky jen uprchlíkům.

Trojice Afghánců chce do Německa

Zmiňovaná trojice zadržených mužů mezitím sedí v trávě na okraji silnice. „Jsme ze severu Afghánistánu. Nemáme žádné peníze. Pěšky jsme šli padesát dnů,“ říká lámanou angličtinou jeden z nich, Muhammad Núrí. Tvrdí, že jejich cílem je Německo. Na sobě mají obnošené rifle, na zádech batoh a chodidla v teniskách si před vlhkostí chrání igelitovými sáčky.

Uprchlíci nebývají agresivní, někteří se ale nechtějí vzdát

Asi po hodině přijíždějí dva uniformovaní policisté s dodávkou. Uprchlíky, kteří z kapes vytahují mobilní telefony, cigarety a nůž, podrobí osobní prohlídce. Pak je odvezou do provizorního tábora blízko hranice se Srbskem. Právě v tomto azylovém středisku vypukly ve čtvrtek nepokoje, když uprchlíci požadovali, aby byli propuštěni na svobodu. Na místě zasahovali policisté, migranty pak převáželi do uprchlických táborů v jiných částech země.

„Pohybuji se po hranici. Když narazím na migranty, hlásím je policii. Někdy to trvá hodinu až dvě, než přijedou,“ řekl Herédi. Uprchlíci se podle něj nechovají agresivně, někteří se ale nechtějí ‘vzdát‘.

Více než dvacet běženců je z afrického Konga

Při následném přesunu k hranici čekají u silnice na odvoz do azylového tábora další více než dvě desítky migrantů, kteří podle oslovených policistů pocházejí z Konga.

V lesích u maďarsko-srbské hranice lze spatřit deky a odpadky, které patrně zanechali uprchlíci. Navzdory náporu migrantů hranice u Ásotthalomu nepřipomíná přísně střeženou vnější hranici EU. Strážníky není během dne vidět, na některých místech jsou postaveny stožáry s kamerami. Hranici mezi Srbskem a Maďarskem v zarostlém terénu vyznačují kameny, v jejichž okolí jsou vychozené stezky, které migranti využívají na cestě do Maďarska. Maďarská vláda vyvolala pozornost svým nedávným návrhem postavit na hranici se Srbskem 175 kilometrů dlouhý plot.

Jediným řešením je postavit na hranici se Srbskem plot

Starosta Ásotthalomu László Toroczkai si stěžuje, že situace ohledně uprchlíků se za uplynulé měsíce zhoršila. „Změnila se i sestava těch, kteří přicházejí. Kosovany vystřídali Afričané a Asiaté, jde o lidi z Burkiny Faso, Bangladéše nebo Konga. Početně je to proti minulosti nesrovnatelné,“ uvedl Toroczkai, který je členem radikální strany Jobbik. Dodal, že jediné možné řešení vzniklé situace je postavení plotu na hranici se Srbskem.

Přímo v Ásotthalomu žije kolem 2000 lidí, zhruba stejný počet bydlí v okolních osadách. Místní obyvatelé si již na uprchlíky zvykli. „Připadá mi to normální. Policii jsem nikdy nevolal,“ říká k vlně migrantů v obci její obyvatel Ferencz Bozsó. Podle něj by ale policie měla uprchlíky chytat přímo na hranici.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL