Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chudáci pejsci: Ve špíně a výkalech, bez vody a krmení. Otřesné podmínky v množině psů odhalili veterináři v Běchovicích

25.09.2014
Chudáci pejsci: Ve špíně a výkalech, bez vody a krmení. Otřesné podmínky v množině psů odhalili veterináři v Běchovicích

Foto: SVS

Popisek: Ve špíně a zápachu, bez vody a čerstvého vzduchu rodily zanedbané fenky bishonků a boloňských psíků v Běchovicích svá štěňátka. Majitelka neměla ani očkovací průkazy.

FOTO Na 30 zanedbaných psů na pár metrech! Ve špíně a zápachu, bez vody a čerstvého vzduchu, zanedbané a zubožené, rodily fenky svá štěňátka. Majitelka bishonků a boloňských psíků neměla ani jejich očkovací průkazy. Zájmovým chovem nazývá majitelka množírnu psů, kterou veterináři odhalili v pražských Běchovicích.

Jak je obtížné prokázat týrání v tzv. množírně psů, kde jsou zvířata chována v neodpovídajících podmínkách, přičemž se tito „podnikatelé“ tváří jako „zájmový chov“, o tom by mohli dlouhé hodiny vyprávět mnozí pracovníci státního veterinárního dozoru. Ostatně tomuto tématu byl letos věnován i zvláštní seminář v Senátu. Jeden takový „podnik“, v němž fenky přiváděly na svět své potomky zřejmě s pokud možno co nejnižšími náklady a co nejvyšším ziskem, se nyní podařilo odhalit v Praze.

Přepadovka měla smysl

Kontrolu chovatelských podmínek psů provedli inspektoři Městské veterinární správy v Praze na základě obdrženého podnětu na adrese chovatelky z Prahy Běchovic. Informace o kontrole a jejích otřesných zjištěních poskytl KrajskýmListům.cz tiskový mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. V chovné stanici, kde chovají psy plemena Bishonek a Boloňský psík v prostorách rodinného domu. Chovaná zvířata byla „špinavá a zapáchající“. Podle stěžovatele šlo při nákupu štěněte o „nevšední zážitek“.

Majitelka a chovatelka nebyla předem o kontrole informována, aby mohly být podmínky chovu posouzeny objektivně. Vzhledem k tomu, že i přes poučení podle zák. č. 255/2014  odmítla inspektory vpustit na pozemek, museli inspektoři kontaktovat Policii ČR a úřad městské části Praha Běchovice, který rovněž podnět obdržel. Policie se dostavila na místo asi za půl hodiny. Po jejím příjezdu chovatelka dovolila inspektorům vstup na pozemek, trvala však na přítomnosti policie.

Zápach dusil psy i inspektory

Při vstupu do domu bylo zjištěno, že zde ve třech oddělených místnostech chová 30 psů. Kontaktu jednotlivých skupin zvířat bylo zamezeno pletivovými zábranami. V jedné místnosti se nacházely dvě kojící feny, každá umístěna v samostatné kleci spolu s osmi zhruba třítýdenními štěňaty. V klecích nebyly k dispozici nádoby s vodou, nacházely se zde pouze misky s vlhčenými granulemi. Tuto skutečnost chovatelka zdůvodňovala tím, že nádobu s vodou by zvířata vylila. Ve druhé místnosti se nacházelo volně 13 psů a jedna klec se dvěma štěňaty do tří měsíců stáří. V kleci rovněž chyběly nádoby s vodou a nebylo k dispozici ani vlhčené krmení. Ve třetí místnosti se volně nacházelo sedm dospělých psů.

Chovatelka inspektorům vytkla, že kontrolu předem neoznámili, že přišli nevhod zrovna v době před venčením psů a úklidem chovných prostor. Na podlaze byly zjevné šmouhy po výkalech, lepkavost podlahy a specifický zápach jasně ukazovaly na přítomnost zaschlé moči. Chovatelka připouštěla možnou přítomnost moče, vzhledem k počtu zvířat, čemuž se údajně nedá předejít. Inspektoři konstatovali, že intenzita přítomného zápachu není otázkou či výsledkem počínání zvířat z daného dne. Prostory byly výrazně prosyceny rozkládajícími se složkami moče a výkalů, obuv se k podlaze lepila a sliznice návštěvníků byly podrážděny až ke kašli a slzení. Srst zvířat byla značně zanedbaná – nemytá, nečesaná, zacuchaná, nestříhaná, zapáchající.

Majitelka kašle i na povinné očkování?

Na výzvu inspektorů, aby chovatelka předložila očkovací průkazy 20 dospělých psů, uvedla, že jsou uloženy u soukromého veterinárního lékaře, který pečuje o její psy. Ten to však popřel. Později, při čtení protokolu, chovatelka uvedla, že očkovací průkazy nemůže najít. Po chovatelce byl dále vyžádán živnostenský list. Uvedla, že žádný nevlastní. Nepředložila ani evidenci o prodeji zvířat.

Tím, že chovatelka neprokázala platnou vakcinaci proti vzteklině u 20 psů, jak ukládá veterinární zákon, dopustila se přestupku podle § 71 odst. 1 písm. a) tohoto zákona, a vzhledem k dalším zjištěným pochybením zahájila Městská veterinární správa v Praze s chovatelkou správní řízení za účelem uložení pokuty.

Týrání zvířat prokázáno!

Na prohřešky majitelky chovu, které inspektoři na místě oficiálně zdokumentovali, pamatuje hned několik zákonů. Neposkytnutí vody za účelem stálého přístupu kojícím matkám a dvěma starším štěňatům je porušením § 4 odst. písm. 1 c) bod 1 zák. č. 246/1992 Sb., zákona na ochranu zvířat proti týrání. Přítomnost rozkládající se moči a zbytků výkalů, které dokládají nedostatečný a nepravidelný úklid, klasifikovala inspekce jako nevyhovující zoohygienické podmínky. Zanedbání péče o zvířata bylo zjevné při pohledu na jejich nevyčesávanou, nestříhanou a nemytou srst. Majitelka chovu tím porušila ustanovení § 13 odst. 1 a téhož zákona.

Na základě zjištění na místě podá Městská veterinární správa v Praze podnět k úřadu městské části Praha-Běchovice k projednání přestupku podle § 22 odst. 1 písm. m) zák. č.246/1992 Sb. společně s návrhem na opatření ke snížení počtu chovaných zvířat podle ustanovení § 28a odst. 1 písm. b) zák. č. 246/1992 Sb. Další chov, v němž bylo přistupováno k nejlepším přátelům člověka bez citu a péče, jako k neživému zdroji příjmů, se tudíž podařilo odhalit díky pozornosti člověka, který nad podmínkami, v nichž pejskové žili, nemávl jen lhostejně rukou. Doufejme, že odhalení Běchovice množírny nebude nadlouho jediným prokázaným, doloženým a postiženým případem.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace