Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Guns N’ Roses zase spolu? Ne v tomhle životě. Válka mezi Axlem Rosem a Slashem je zatím u ledu, ale…

16.12.2017
Guns N’ Roses zase spolu? Ne v tomhle životě. Válka mezi Axlem Rosem a Slashem je zatím u ledu, ale…

Foto: Archiv Rock´N´All

Popisek: Guns N’ Roses v nejlepších časech

FOTOGALERIE Nesmrtelní Guns N’ Roses aneb Poslední rockoví titáni se vracejí, psalo se na počátku tohoto roku. Nebylo to ale zdaleka jednoduché… 6. dubna 2012 zachytili paparazzi Axla Rose, jak společně se svou velkou obdivovatelkou Lanou del Rey opouští proslulý losangeleský podnik Chateau Marmont. Axl má k novinářům horší vztah než Miloš Zeman a bývá občas agresivní, takže se nikdo neodvážil zeptat nahlas, jestli spolu ti dva něco mají (dnes už víme, že nemají). Potisící však padl nezbytný dotaz na reunion Guns N’ Roses ve staré sestavě. Axl ho suše odrazil: „Not in this lifetime.“ Tedy: Ne v tomhle životě.

Uplynulo však pět let a Guns N’ Roses hráli ve staré sestavě (tedy skoro staré) v pražských Letňanech v rámci své Not In This Lifetime Tour. Bylo to 4. července 2017. Axl měl smysl pro ironii vždycky, proto nepřekvapí, že si vypůjčil nápad skupiny Eagles, která své první album po nečekaném reunionu pojmenovala Hell Freezes Over. Tou samou formulací někteří její členové předtím suverénně odbývali dotazy, jestli se dají znovu dohromady. Inu, nejlepší způsob, jak předejít posměchu ze strany médií, je udělat si sám ze sebe legraci.

Control freak Axl

Dalším důležitým nástrojem je v tomto směru naprostá kontrola public relations. Od té doby, co se kytarista Slash a baskytarista Duff McKagan loni vrátili do kapely (Slash z ní odešel v roce 1996, Duff o rok později), neposkytli tisku prakticky jediný relevantní rozhovor. Pokud už se s novináři baví, pak leda o ochraně ohrožených druhů zvířat (Slash) nebo o finančních trzích a investicích (vysokoškolák Duff).

Bubeník klasické éry Guns N’ Roses Steven Adler, který se reunionu účastnil jen na začátku a pouze jako občasný host, tvrdí, že než se s ním vůbec začal někdo bavit, přinutil ho Axlův management podepsat neobyčejně rozsáhlou smlouvu o mlčenlivosti. A někdejší druhý kytarista a poslední z klasické pětice, která nahrála přelomové album Appetite For Destruction, Izzy Stradlin se médiím vyhýbá snad ještě víc než Axl. Jak to bylo s usmířením rozhádané „svaté trojice“ Axl–Slash–Duff doopravdy, se tak možná nikdy nedozvíme. Pořád však zbývá prostor pro tzv. informovaný odhad.

Rakovina jménem Slash

Vztah mezi sólovým kytaristou a zpěvákem bývá zpravidla vždycky komplikovaný, v případě Slashe a Axla byl však superkomplikovaný. Po Slashově odchodu z kapely se navzájem obviňovali z diktátorských sklonů, nízké pracovní morálky a snahy dělat příliš jednostranně zaměřenou muziku. Axl dokonce jeden čas tvrdil, že kdyby Slash „vypadl“ už někdy v roce 1988, možná by to bylo bývalo pro kapelu lepší. Jindy zase nejuznávanějšího rockového kytaristu současnosti přirovnal k rakovině – naneštěstí zrovna krátce poté, co Slashovi na rakovinu zemřela matka. U které Axl v počátcích kapely dost dlouho zadarmo bydlel, když neměl kde spát, jak Slash obratem připomněl...

Prostě špinavé prádlo se vším všudy. Bohužel to nebylo poprvé ani naposled. Jak říká v Dobrém vojáku Švejkovi hostinský Palivec: „Leccos se kecne a pak to člověka mrzí.“ Mezi Axlem a Slashem se toho za ta léta „keclo“ požehnaně a většinou to nebylo vůbec nic hezkého. Podle svědectví velmi blízkého přítele kapely Marca Cantera, mimo jiné autora vynikající fotografické knihy o GN’R s názvem Reckless Road (vyšla i česky), podmiňoval Axl jakoukoliv případnou budoucí spolupráci se Slashem veřejnou omluvou za všechny „lživé, manipulativní a nactiutrhačné výroky“, jichž se kytarista údajně na jeho adresu dopustil.

Jistě, zní to jako typická uražená manýra zpěváka – hérečky. Týž Marc Canter ale jedním dechem dodával, že Slash skutečně občas lže, jako když tiskne. A to už má nějakou váhu, vždyť se znají od dvanácti let a Slash Cantera dodnes označuje za svého nejlepšího kamaráda.

Ostatně sám Duff McKagan mi před několika lety – v době, kdy propagoval čerstvou novinku své tehdejší kapely Loaded – doporučil nebrat to, co Slash prohlašuje, tak úplně vážně. Prý v některých věcech prostě „mlží“.

Most mezi Axlem a Slashem

Určitě to tak ale není vždycky. V interview pro Kerrang! z března 2004 a ještě podrobněji pak ve své úspěšné autobiografii z roku 2007 rozvíjí Slash myšlenku o klíčové roli Axlova přítele z dětství Izzyho Stradlina pro fungující komunikaci uvnitř skupiny.

„Když Izzy odešel (v roce 1991 – pozn. aut.), najednou to nešlo. Původně to bylo tak, že Izzy vycházel s Axlem a já jsem vycházel s Izzym a nějak to celý fungovalo. Jenže když byl Izzy pryč, ta rovnováha zmizela. Nebyl jsem schopnej s Axlem komunikovat napřímo a kapela přestala bejt tím, čím byla dřív.“ Ve své knize It’s So Easy (And Other Lies) to víceméně potvrzuje i Duff McKagan.

Odchod schopného skladatele Izzyho Stradlina je obecně pokládán za začátek konce velké éry Guns N’ Roses. Kapela pak sice ještě odjela úspěšné světové turné k albům Use Your Illusion a vydala album coververzí The Spaghetti Incident?, ale to bylo vše. Izzy s ní sice ještě skladatelsky spolupracoval, kolem roku 1995 dávali s Duffem ve dvou dohromady nové písničky, ale nakonec z toho nic nebylo a nastalo pověstné „velké ticho“. Axl se od svých bývalých spoluhráčů prakticky odřízl a jeden čas to skoro vypadalo, že úplně zmizel ze světa.

Nicméně kontakty se starým přítelem Izzym Stradlinem záhy zase obnovil a ten pak s novou sestavou Guns N’ Roses dokonce často vystupoval jako host (v roce 2006 také v Praze). Roli mostu mezi rozhádaným Axlem a Slashem se Stradlin pokusil znovu sehrát v roce 2012. Podle svědectví bývalého manažera kapely Alana Nivena měl s Axlem domluvenou schůzku, na které ho chtěl přesvědčit alespoň k jednomu společnému vystoupení ve staré sestavě u příležitosti uvedení Guns N’ Roses do Rock’n’roll Hall of Fame. Jenže Axl nakonec na schůzku vůbec nedorazil a nezúčastnil se pak ani samotného ceremoniálu (ostatně stejně jako Stradlin).

Pro Slashe to byl podle jeho následných vyjádření definitivní konec všech nadějí, že by se Guns N’ Roses dali ještě někdy dohromady tak, jak je měl svět nejraději. Duff už však tak striktní nebyl, protože od roku 2010 byl s Axlem znovu v kontaktu (vystoupil s Guns N’ Roses jako host v říjnu 2010 v Londýně po údajně zcela náhodném setkání s Axlem v tamním hotelu). A byl to nakonec právě Duff, kdo pravděpodobně sehrál klíčovou roli mezi dvěma znesvářenými rockovými ikonami. Svým osobnostním nastavením a tím, že byl zadobře s oběma, tak úspěšně splnil úlohu mediátora, která dřív patřila Izzymu.

Prachy... 

Svůj význam určitě mělo také Duffovo dodatečně získané ekonomické vzdělání. Duff, Axl a Slash totiž nikdy nepřestali být podílníky ve společnosti spravující mj. použití původních skladeb Guns N’ Roses ve filmech, v počítačových hrách nebo na koncertních záznamech (Izzy Stradlin jim svůj podíl prodal při odchodu z kapely). Axl a Slash si tak mohli vzájemně překazit nejeden lukrativní kšeft. A takové naschvály si dělali poměrně často, mnohdy nepochybně i pod vlivem všelijakých právníků, agentů a manažerů, kteří každou úspěšnou hudební značku obklopují jak hejno bzučících parazitů.

Duff údajně vnesl do těchto věcí trochu pořádek a pomohl také vyjasnit nejedno „nedorozumění“, ke kterému v uplynulých letech došlo (Axl a Slash si např. dlouho navzájem blokovali americká vydání DVD Guns N’ Roses Appetite For Democracy 3D, resp. Slashovo Live At The Roxy).

Již citovaný Marc Canter je přesvědčen, že „jistí lidé“ měli zájem na tom, aby Axl a Slash zůstávali na kordy, protože to pro ně bylo z nějakého důvodu ekonomicky výhodné. Za situace, kdy spolu dva lidé nemluví skoro dvacet let a kdy se ani jeden z nich příliš nevyzná ve složité spleti právních a finančních smluv a předpisů, je pro zkušené šíbry poměrně jednoduché přilévat olej do ohně a uměle živit konflikt, který by možná jinak už dávno vyhasnul.

… a ženský

Když si autor článku v roce 2004 domlouval telefonický rozhovor se Slashem u příležitosti vydání debutového alba Velvet Revolver, předcházela tomu poměrně otevřená e-mailová korespondence s jeho dlouholetou tiskovou agentkou (a také někdejší „kamarádkou s benefity“) Arlett Vereecke. Do temnějších poloh se naše komunikace dostala jen při zmínce o tehdejší Slashově manželce (a později manažerce) Perle Ferrar….

Fotografie všech aktérů najdete v galerii, pokračování v neděli…

Ondřej Gabriel

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Anička Vančová