Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nevynikala krásou ani inteligencí, a když se stala první dámou, dobře věděla, že na to nemá. Přesto se snažila ze všech sil, aby neudělala ostudu manželovi, který byl považován za nejhezčího prezidenta. Tajnosti slavných

04.12.2016
Nevynikala krásou ani inteligencí, a když se stala první dámou, dobře věděla, že na to nemá. Přesto se snažila ze všech sil, aby neudělala ostudu manželovi, který byl považován za nejhezčího prezidenta. Tajnosti slavných

Foto: archiv

Popisek: Jedna z mála existujících fotografií, na níž je Božena Novotná na dětské besídce

Byla hodná, tichá a poslušná a zřejmě právě to se na ní o šest let staršímu Antonínu Novotnému tak líbilo. Většinou byla sama, protože manžel běhal po schůzích. Nejhůř ale bylo za německé okupace. S nejvyšším postem si pak nevěděla rady a peníze jí vůbec nic neříkaly.

Soukromý život třetího dělnického prezidenta patřil k nejutajovanějším a týkalo se to především jeho ženy. Nikde o ní nepsali, na fotografiích se objevila jen výjimečně. Toník byl její první láskou a zůstal jí po celý život. Manželé byli zvyklí na malé poměry pražské periferie, a když se Novotný stal po smrti Zápotockého prezidentem, měli oba z velkého světa politiky obavy. Přáli si, aby si jich lidé vážili, i když moudrostí a srdečností neoplývali. Novotný se brzy naučil rozdávat obálky, případně držet své protivníky v šachu strachem. Božena se zase naučila poroučet a zavedla systém drobných protekcí, intervencí a darů. Když pak musel Novotný v roce 1968 na abdikovat, brala to i jeho manželka jako křivdu a osobní potupu.

Romantika na hradě Týřov

Božena Fridrichová se narodila 26. února 1910 v Letňanech, odkud její otec Karel dojížděl do Prahy, kde pracoval jako dělník. Matka Barbora byla v domácnosti a pečovala o děti – kromě Boženy porodila ještě další dvě dcery a syna. Boženka byla tuctové děvče. Nevynikala krásou ani inteligencí, a tak po ukončení základní školy nastoupila jako dělnice ve Vysočanech. Byla hodná, tichá a poslušná, a právě to se nejspíš na ní nejvíc líbilo o šest let staršímu Antonínu Novotnému. Narodil se také v Letňanech, takže se vídali od dětství. Sblížili se ale až později, když oba cvičili ve Federaci dělnických tělovýchovných jednot.

Božena se stala náčelnicí ženské jednoty, a tak musela chodit na schůze. Cestou domů ji občas doprovázel Toník a časeem zjistili, že si nejsou lhostejní. On si tehdy koupil motocykl, na němž jezdil s Boženkou na výlety. Po letech vzpomínala, že právě na výletě na hrad Týřov si dali první pusu. Nezůstalo ale jen u polibků, a tak již v prosinci 1929 se rychle vzali a po necelých třech měsících se jim narodil syn Antonín.

Antonín Novotný byl považován za našeho nejhezčího prezidenta

Antonín Novotný byl považován za našeho nejhezčího prezidenta

Těžký život hospodyňky

Božena zůstala s dítětem doma, na první léta manželství ale nevzpomínala ráda. Manžel pracoval jako zámečník a po práci běhal po schůzích. Od roku 1921 byl členem Komunistické strany Československa, které věnoval veškerý volný čas. Začínal jako funkcionář v tělovýchovné jednotě, pak v místní organizaci KSČ. V roce 1930 byl zvolen předsedou okresního vedení Karlín venkov. O pět let později se zúčastnil VII. kongresu Komunistické internacionály v Moskvě, a po návratu se stal pracovníkem pražského krajského sekretariátu. Protože se osvědčil, jmenovala ho strana v roce 1937 krajským tajemníkem v Hodoníně. To nejhorší přišlo za německé okupace. Novotný tenkrát pracoval jako strojník a utrpěl velmi vážný těžký úraz – popáleniny II. a III. stupně, měl potrhané plíce a dočasně trpěl ztrátou řeči. Krátce po uzdravení, 8. září 1941, byl zatčen gestapem, protože se zapojil do ilegální práce. Po vyšetřování byl poslán do koncentračního tábora Mauthausen, kde zůstal až do konce války. Božena zůstala se synem odkázána na pomoc cizích lidí.

Po osvobození jmenovala strana Novotného tajemníkem v Pražském kraji, dostal byt, v Praze a konečně bral slušný plat, takže se rodině žilo lépe. Ideální to však pořád nebylo, protože se hned od začátku dostával do konfliktu s generálním tajemníkem KSČ Rudolfem Slánským, který mu jako mocný soupeř mohl život pořádně zkomplikovat. Osud si s nimi ale podivně zahrál a byl to Novotný, kdo z třenic vyšel vítězně: Slánský byl v roce 1951 odvolán z funkce, o pár týdnů později zatčen a 3. prosince 1952 popraven jako hlava ‘protistátního spikleneckého centra‘.

Chruščov rozhodl

V listopadu 1957 odletěla československá delegace do Moskvy na oslavy Velké říjnové socialistické revoluce v čele s Novotným, ale bez prezidenta Zápotockého. Toho totiž odvezli 4. listopadu do nemocnice se silným infarktem. Zpočátku se zdálo, že přežije, 12. listopadu ale dostal další záchvat, kterému následujícího dne podlehl. Delegace se urychleně chtěla vrátit domů, na poslední chvíli je ale z letiště do Kremlu vrátil vzkaz tehdejší hlavy SSSR Nikity Chruščova, který jim rovnou doporučil jako nástupce Antonína Novotného. Doporučení se takřka rovnalo příkazu a všichni uposlechli. Poslanci Národního shromáždění jednomyslně zvedli pro Novotného ruku a on se 19. listopadu 1957 stal třetím ‘dělnickým‘ prezidentem.

Jediným z těch, kteří z toho radost neměli, byla jeho manželka Božena. Jestli tím někomu opravdu neudělal radost, byla to jeho manželka Božena. „Manžel se tehdy vrátil z Moskvy a řekl, že je navržen na prezidenta. Už jako první tajemník měl starostí nad hlavu, byl doma jako na návštěvě. Tehdy jsme o tom hovořili do noci, šli jsme spát s rozhodnutím, že kandidaturu nepřijme. Tak se druhý den vyslovil v předsednictvu strany, ale hned se k nám přihnal soudruh Koucký a doslova mi vynadal. Co prý jsem to za soudružku, jak si to představuji, že Toníka přemlouvám, aby funkci nebral. Tady prý jde osobní zájem stranou, že se na to musím dívat jako uvědomělá členka strany, začal mne obviňovat z neporozumění, div jsem z toho nebrečela,“ posteskla si po letech novináři Rudolfu Černému.

Rodinný hrob na hřbitově Na Malvazinkách

Rodinný hrob na hřbitově Na Malvazinkách

Nevěděla, co s penězi

Přestěhováním na Pražský hrad se toho pro ni ale mnoho nezměnilo. Zůstala dál skromná, uzavřená a samotářská. Světu velké politiky nerozuměla mu a styděla se v něm. Své vystupování na veřejnosti omezila na účast na vánočních besídkách pro pionýry, oslavy MDŽ a oficiální příležitosti, při nichž nemohla chybět. Vždycky se ale držela v pozadí. Peníze pro ni neměly cenu, protože je nepotřebovala. Jedli skromně, alkoholu se téměř vyhýbali, bydleli zadarmo, knihy nekupovali, obrazy nesbírali, na dovolenou jezdili do stranického zařízení na Orlík nebo do Sovětského svazu. A to měli zadarmo. Antonín bral tolik peněz, že je nedokázali utratit. Božena se o ně nestarala, prezident nejprve prosadil snížení svých příjmů, pak si rozdáváním obálek kupoval loajalitu spolupracovníkům. Když v roce 1968 odcházel, vrátil do pokladny KSČ několik desítek tisíc.

Po abdikaci se přestěhovali do malé vílky na Smíchov a žili dál jeden pro druhého. Novotný byl své ženě po celý život věrný, manželství bral jako velmi vážnou věc a o svou ženu, které říkal duše, se bál. O to hůř ji zasáhla jeho smrt v lednu 1975. Zůstala sama a okolní svět neměla ráda. Byla přesvědčena, že se k nim všichni zachovali nevděčně, a dávala to najevo. Božena Novotná zemřela 25. dubna 1980 a je pohřbena s rodinou na Malvazinkách. Je velmi zvláštní – prostý dvojhrob, ze dvou třetin krytý deskou, na níž není žádné jméno, slovo ani písmeno.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace