Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chtěl ji i Karel Gott, jenže ji předčasně zabila její velká vášeň. Smrtelné hříchy zpěvačky, která život milovala až příliš. Tajnosti slavných

24.10.2015
Chtěl ji i Karel Gott, jenže ji předčasně zabila její velká vášeň. Smrtelné hříchy zpěvačky, která život milovala až příliš. Tajnosti slavných

Foto: archiv

Popisek: Kariéra Jany Robbové nabrala v 70. letech přímo kosmickou rychlost. Zbožňovaný diblík však svou slávu a osobní problémy nezvládl.

Měla našlápnuto na nejvyšší příčky české pop music, rychle stoupající slávu však neunesla. Nakonec ji zcela utopila v alkoholu, který významně přispěl k jejímu předčasnému odchodu. Jana Robbová zemřela zcela zapomenutá v pouhých pětačtyřiceti letech.

Oč byla menší, tím výkonnější hlasivky jí příroda nadělila. V divadle Semafor si z ní prý kdysi legendární Jiří Grossmann dělal legraci, že ji nacpe do klece pro slavíky. Temperamentní zpěvačka byla totiž tak maličká, že by se do ní možná i vešla, a Zlatého slavíka už měla opravdu nadosah. Po žebříčku popularity šplhala stále výš a v 70. letech se dostala až do první pětice. „Hlas má od přírody výjimečný, přitažlivě zbarvený, drsný i silný. Žádné zlato v hrdle, ale zápalná směs,“ napsal o ní v roce 1975 hudební kritik František Horáček. Není divu, že o spolupráci s ní stál dokonce samotný Karel Gott, jenže poté, co získal podrobnější informace o jejím způsobu života, ztratil nakonec zájem. Divoká Jana si totiž užívala úspěchů a života až příliš a začala být nespolehlivá.

S Václavem Neckářem v hitu Rok rok střídá

S Václavem Neckářem v hitu Rok rok střídá

Vyšla jako kometa

Jedna z nejtemperamentnějších zpěvaček v celé historii naší populární hudby se narodila 4. dubna 1951 v Praze a ani není divu, že jí kolegové z divadla přezdívali nejen podle jedné z jejích úspěšných písní Sopka. Malinký diblík s klučičí vizáží a temperamentem hyperaktivního dítěte totiž nenechával nikoho na pochybách, že má před sebou výjimečnou osobnost. V sedmnácti letech zvítězila v soutěži Hledáme nové talenty. Už tenkrát jí poprvé stoupl úspěch do hlavy, takže vzápětí ‘sekla‘ se studiem na střední škole a následující tři roky zpívala po barech v Německu, Holandsku a Jugoslávii. Přesto neemigrovala, i když řada kolegů by si takovou příležitost nenechala ujít, a po posledním turné ve Skandinávii se vrátila natrvalo domů. Vzápětí se stala jednou za mimořádně nadějných hvězd legendárního pražského divadla Semafor, kde měla před svými později slavnějšími vrstevnicemi Petrou Janů či Janou Kratochvílovou pár let náskok.

S Pavlem Bobkem v představení divadla Semafor Ze Soboty na Šimka

S Pavlem Bobkem v představení divadla Semafor Ze Soboty na Šimka

Všechny šance utopila na dně lahve

Již v roce 1972 jí nabídl spolupráci Karel Gott a o rok později vyhrála Děčínskou kotvu. Dva roky dokonce vystupovala i se skupinou bratrů Václava a Jana Neckáře Bacily. Neměla ale štěstí na vlastní hity, i když vydala několik desítek singlů a nazpívala několik pozoruhodných duetů s předními českými interprety, například Rok rok střídá s Václavem Neckářem či Toulky s Karlem Gottem. Několikrát se mihla ve vedlejších rolích i před filmovou kamerou. Jenže čím byla populárnější, tím větší smůlu měla v soukromém životě. Provdala se dvakrát, obě manželství ale skončila rozvodem. Významný podíl na tom měla skutečnost, že prodělala dvě mimoděložní těhotenství a poté už nemohla mít děti. To bylo největším z jejích životních trápení, s nimiž se nedokázala vyrovnat. Krize začala bohužel řešit alkoholem. Sama jsem ji zažila na Zahradnickém plese v roce 1976, kde jí již v první polovině večera bylo pódium Veletržního pakláce v Holešovicích navzdory svým rozměrům malé. A na první pohled to bylo vinou alkoholu. Pití propadala stále víc a nepomohlo jí ani léčení na specializované klinice. Když se napila, všechny povinnosti šly rázem stranou. Začala být nedochvilná a nespolehlivá, čímž ztrácela stále více kolegů, kteří by s ní byli ochotni spolupracovat.

S Karlem Gottem nazpívala hit Toulky

S Karlem Gottem nazpívala hit Toulky

 

Pád do zapomnění

Kvůli problémům, které si zavinila nadměrným pitím, začala propadat depresím. Marně hledala, kde se stala chyba, protože tu skutečnou si nedokázala připustit. Jednu dobu dokonce začala přičítat kupící se neúspěchy svému vzhledu a snažila se tak usilovně zhubnout, až si tím vysloužila problémy s anorexií. V roce 1985 pak skončila se zpěvem ze dne na den. „Měla jsem mít koncert a nebyl, pořadatel jenom krčil rameny. Tomu všemu se říkalo politika, u mě konkrétně zápaďácké manýry,“ prohlásila v jednom z posledních rozhovorů. Určitě znáte i její písničky, které provázejí slavné filmy, i když už nejspíš ani netušíte, kdo je vlastně zpívá. Jsou jimi například Svatební cesta z populární komedie Holky z porcelánu či Badýdy bába, kterou nazpívala za Dagmar Veškrnovou pro komedii Co je doma, to se počítá, pánové.

S Rudolfem Hrušínským v roce 1981 ve filmu Buldoci a třešně

S Rudolfem Hrušínským v roce 1981 ve filmu Buldoci a třešně

Zemřela příliš brzy

Po odchodu ze scény zpočátku vůbec nevěděla, kam se vrtnout. Maturitu neměla, nemohla se pochlubit vůbec žádnou kvalifikací, a tak pracovala, kde se dalo. Mimo jiné jako servírka, už jako Jana Kočová, či prodávala v kantýně. Stejně jako práci střídala i partnery, štěstí jí to ale nepřineslo. S každou další nevydařenou známostí se stále víc propadávala do závislosti na alkoholu. V roce 1996 u ní lékaři diagnostikovali rakovinu hrtanu, na léčbu však už bylo pozdě, nepomohla ani okamžitá operace. Jedna z nejnadějnějších zpěvaček zemřela v naprostém zapomnění a tichosti 4. srpna 1996 v nemocnici v pražských Vysočanech. Bylo jí pouhých pětačtyřicet let.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace