V Praze se našly lidské nohy. Je to dílo „pražského řezníka“?
30.04.2013
Foto: Profimedia.cz
Popisek: Nález nohou možná patří ke 2 roky starému případu. Ilustrační foto
KRIMI Ve čtvrtek 25. dubna přibližně ve čtvrt na čtyři odpoledne zvedá operátor linky 158 telefon. Z druhého konce spojení se dozvídá o hrůzném nálezu. Náhodný chodec objevil ve sklepě bývalé zahradní chatky poblíž Kolbenovy ulice na Praze 9 lidské končetiny. Nohy bez těla jsou ve značném stádiu rozkladu a kriminalisté si okamžitě vzpomenou na stále nevyřešený případ takzvaného „pražského řezníka“.
„Na místo okamžitě vyjely stálé výjezdové skupiny třetího policejního obvodu a krajského ředitelství. Kriminalisté při následném podrobném ohledání místa zjistili, že jde o pár nohou. Po provedení ohledání lékař konstatoval, že nohy jsou od trupu odděleny několik měsíců, ale s ohledem na značné stádium rozkladu nemohl být konkrétnější,“ uvedl mluvčí pražských policistů Tomáš Hulán s tím, že lékař ze stejného důvodu zatím nemohl určit ani to, zda jsou nalezené končetiny mužské nebo ženské. Odpovědi na tyto otázky by měla přinést nařízená soudní pitva, jejíž výsledky by měly být známé tento týden.
Ruce i nohy byly svázané
Pokud by se ukázalo, že končetiny jsou ženské, existuje důvod věřit tomu, že jde o další část těla rozřezané ženy, jejíž ostatky lidé po celém městě nachází už od prosince 2011. Zatím neznámému pachateli proto už média a policisté dali přezdívku „Pražský řezník“. Teorii o tom, že poslední nález s několika předchozími souvisí, podporuje i fakt, že nalezené nohy byly svázané. Stejně jako dříve nalezené ruce. Úplnou jistotu každopádně kriminalistům přinese analýza DNA.
První z nálezů části ženského těla se datuje ke konci roku 2011, kdy náhodný chodec našel v lesíku v pražském Bráníku dvě ženské paže. Jen o několik dní později, přímo na štědrý den, pak někdo na Krejcárku objevil torzo lidského trupu a konečně na konci ledna bezdomovci nachází lidskou hlavu.
Žena bude nejspíš z východní Evropy
Právě hlava zatím kriminalistům pomohla nejvíce. Z jejího tvaru se jim podařilo určit přibližnou podobu zabité ženy a díky nalezené zubní náhradě, předpokládají, že žena bude nejspíš původem ze Slovenska nebo dál z východu. Použitý materiál se totiž u nás už léta nepoužívá. To, jestli i nyní nalezené nohy patří stejné ženě, se ukáže v nejbližších dnech.
Jan Krása