Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

První žena mu utekla i s dcerou za hranice, z druhé udělal hospodyňku. Jak chtěl sex symbol Vladimír Kratina kupovat ostrov a proč si na herečky právě nepotrpí? Tajnosti slavných

27.08.2015
První žena mu utekla i s dcerou za hranice, z druhé udělal hospodyňku. Jak chtěl sex symbol Vladimír Kratina kupovat ostrov a proč si na herečky právě nepotrpí? Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Nestárnoucí sex symbol Vladimír Kratina v roce 1985, v televizní inscenaci Trpká chuť slávy

Když charismatický chlap jako hora ještě navíc oblékne uniformu, třebqa pilota nebo námořního kapitána, jdou všechny ženy do kolen. Přesto Vladimír Kratina tvrdí, že nikdy nebyl lovec, ale spíš lovná zvěř. Podléhal ale prý vždycky velmi rád.

Charismatický modrooký obr mezi svými kolegy vyčnívá již na první pohled a není to pouze výškou, kvůli níž ho kameramani nikdy neměli dvakrát v oblibě. Dostat totiž do jednoho záběru Vladimíra Kratinu a jeho zpravidla o hlavu menší kolegy je úkol hodný opravdového mistra. Léta býval českým sex symbolem a obdiv žen mu dělal vždy dobře, i když se prý za nimi nikdy nehonil. „Spíš jsem býval oběť než lovec. Samozřejmě oběť, která se ochotně podvolila…“ připouští s úsměvem svá bujará léta. Navzdory šesti křížkům na krku působí stále na mnoho žen jako magnet, přestože tomu sám nevěří. Nebo to alespoň jako typický ješitný chlap úspěšně předstírá a chce být přesvědčován. „Vždycky mě odrazovaly katastrofické typy, ze kterých šla hysterie. Tam hned cítíte průšvih,“ prohlásil v jednom rozhovoru. Proto prý taky nikdy neměl pletky s žádnou kolegyní, spíš byl vůči nim ostýchavý. Herečky jsou totiž podle něj poněkud ‘citově rozvibrované‘.

S tanečnicí Laurou Klimentovou ve třetí řadě StarDance

S tanečnicí Laurou Klimentovou ve třetí řadě StarDance

První manželství zabila vojna

Sice se narodil 25. února 1952 v Praze, dětství ale prožil na Křivoklátsku a ve dvanácti letech ho rodiče dokonce ‘přesadili‘ až do Ostravy. Tam vystudoval gymnázium a zároveň hrál na bicí a kytaru ve studentské beatové kapele, pro kterou také komponoval. Po maturitě nastoupil na DAMU, kterou absolvoval v roce 1975. Poprvé se oženil velmi brzy, jeho tehdejší manželka studovala loutkoherectví a ještě během studií se jim narodila dcera. „Šli jsme do Hradce Králové, kde jsem dostal byt i slušný plat osmnáct korun, ze kterého se kupodivu dalo vyžít i s tím, že pět šest stovek padlo měsíčně v hereckém klubu. Já se naplno věnoval divadlu a moje žena, holka každou buňkou z Prahy, se na periferii Hradce starala o dítě. Do toho přišla vojna, sice jen v Žatci a u lapiduchů, ale být jsem tam musel. A zatímco jsem kroutil vojnu, nachomýtla se nějaká situace s nějakým člověkem, už ani přesně nevím, a když jsem se vrátil, bylo najednou všechno jinak,“ zavzpomínal před časem v rozhovoru pro magazín Proženy.cz. Manželství tudíž vydrželo pouhé dva roky, exmanželka po čase odjela za prací do Francie i s malou Marií, a tak ji Kratina dlouhá léta neviděl. Cestu k sobě znovu našli, až když jerho prvorozená dcera začala pracovat pro nadnárodní společnost, která má sídlo v Praze.

Se Zorou Ullou Kesler, bývalou manželkou Petra Hapky, v roce 1979 ve filmu Křehké vztahy

Se Zorou Ullou Kesler, bývalou manželkou Petra Hapky, v roce 1979 ve filmu Křehké vztahy

O slávu nikdy nestál

Z Hradce Králové přešel Vladimír Kratina do legendárního ústeckého Činoherního studia, pak hrál v pražském Studiu Ypsilon a Činoherním klubu, hostoval ale i v Národním divadle. „Bavily mě vždycky spíš malé party. K velkým kamenným divadlům jsem měl odstup,“ vysvětlil. „My jsme proseděli dvacet let U Rarášků, pili tamní příšernou kyselinu sírovou a byli jsme hluboce ponořeni do divadla a umění. Prali jsme se s tím, že to nejde podle našich představ, že jsme třeba nemohli v Činoheráku inscenovat Čechovova Ivanova jen proto, že se na závěr zastřelí, což ředitel Míka z Divadla Na Vinohradech, pod které jsme spadali, nebyl schopný překousnout. Tohle byly naše starosti. Sláva, celebrity, a hlavně vnímání světa takovýma očima sem prosákly až po revoluci. Dnes naopak funguje už sláva jako samostatný obor a nic za ní být nemusí.“

S Jaromírem Dulavou v představení pražského Činoherního klubu Bůh masakru

S Jaromírem Dulavou v představení pražského Činoherního klubu Bůh masakru

S Marthou si chtěli koupit ostrov

Po rozvodu následovalo v jeho životě dvanáctileté ‘bezvládí‘, během nějž se po jeho boku vystřídala řada půvabných dam. „Dámy jsem měl vždycky rád a mám je rád dodnes. Ženy jsou báječné bytosti, v řadě věcí naprosto nenahraditelné… to cituji pana profesora z DAMU Otu Sklenčku s tím, že raději nedodám, co dodával on. Ale ke všemu, o čem už jsem mluvil, jsem nikdy nebyl z rodu hormonků. To jsou muži, kteří mají neustálý tik v oku, a pokud není jednou, lépe dvakrát denně zářez, jsou na huntě. Tohle jsem nikdy neměl, spíš jsem býval oběť než lovec. Samozřejmě oběť, která se ochotně podvolila…“ přiznal.

Se Zorou Jandovou ve filmu Všechno nebo nic

Se Zorou Jandovou ve filmu Všechno nebo nic

Mezi těmi, které skončily v jeho objetí, byly mimo jiné i herečka Zora Jandová či zpěvačka Martha Elefteriadu. S tou prožil pět let a dokonce si málem společně koupili řecký ostrůvek. Tenkrát prý stál jen deset tisíc marek, jenže vlastnictví něčeho takového bylo za minulého režimu velmi problematické, a tak to raději vzdali. Pak sáhl po partnerce mimo obor a vyplatilo se mu to. Jeho Jitka, s níž má dcery Dominiku a Sofii, je vystudovaná zdravotní sestřička, i když tuto profesi nikdy nedělala. „Dělala takové kuriózní věci, jako třeba inspektorku výtahů nebo s kolegou hloubkové inventury obchodů. Dostávali peníze navíc za to, že třeba zametli nějaké nesrovnalosti. Pracovala i jako vychovatelka,“ vypočítal profese své životní partnerky s tím, že nyní je už déle než dvacet let v domácnosti.

Se zpěvačkou Marthou Elefteriadu si dokonce chtěli koupit ostrov v Řecku

Se zpěvačkou Marthou Elefteriadu si dokonce chtěli koupit ostrov v Řecku

Nevěra je prý nepohodlná

Podruhé se oženil až ve čtyřiceti a zřejmě i díky tomu se zklidnil a naučil se ovládat. Zkrátka chce mít svůj klid a pohádat se s ním, to je prý téměř nadlidský úkol. Se ženou si vycházejí vstříc, vzájemně tolerují své koníčky i nálady. Zřejmě proto také nepoznali velkou partnerskou krizi. Kratina je z principu pohodář a odmítá si přidělávat problémy, takže ani nevěra prý u něj vůbec nepřichází v úvahu. „Tohle není nic pro mě. Je to strašně nepohodlné. Když jsem se podruhé ženil, znal jsem život a věděl, že paralelní vztahy jsou kravina,“ dodal.

S druhou manželkou Jitkou

S druhou manželkou Jitkou

Ostatně touha po pohodlí ovlivnila celý jeho život. Nikdy o nic výrazně neusiloval, a dokonce měl pro to výmluvu. Říkával, že motorem světa jsou mrňaví chlapi. Ti jsou prý jako motorové myši, mají v sobě obrovský náboj. Když ale má člověk bez pěti centimetrů dva metry, je to s usilováním či urputností střídmější. To však neznamená, že by se spokojil se spacákem pod borovicí.

S dcerami Dominikou a Sofií

S dcerami Dominikou a Sofií

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace