Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Leoš Mareš jako karikatura hipstera a jeho milenka Faltýnová coby divoženka. Televize je angažovala, aby hráli sami sebe, jak to dopadlo?

23.05.2015
Leoš Mareš jako karikatura hipstera a jeho milenka Faltýnová coby divoženka. Televize je angažovala, aby hráli sami sebe, jak to dopadlo?

Autor: FTV Prima

Popisek: Petra Faltýnová a Leoš Mareš v seriálu Svatby v Benátkách

Žijí pouze tady a teď, nerespektují žádná zajetá pravidla, zakládají si na vlastním stylu, který prezentují s notnou dávkou cynismu… Zkrátka dávají najevo, že jsou mimořádní, výjimeční a nezařaditelní do žádné ‘škatulky‘. To jsou hipsteři a o to se pokouší i nejlépe placený český moderátor Leoš Mareš. Jenže…

K prezentaci své ‘jedinečnosti‘ se Leoš Mareš rozhodl využít i seriál televize Prima Svatby v Benátkách, tím spíš, že v něm měl hrát sám sebe stejně jako jeho partnerka-nepartnerka, modelka Petra Faltýnová. Nic velkolepého ani nového z nich však nevypadlo, spíš předvedli trapný pokus, jak na sebe upozornit a přiřadit se ke skupině, s níž nemají nic společného. Obzvlášť Mareš!

Marešův trapný pokus

Petra tvrdila, že se rozhodla nijak nestylizovat a opravdu ‘hrát‘ samu sebe, vlastní image jí však moc nevyšla. Se stylingem ‘třikrát roštím tam a zpět‘ připomínala před kamerou spíš splašenou divoženku a ani za herecký a verbální výkon by jí žádný učitel herectví rozhodně nezateskal. Ještě hůř se však předvedl Leoš, který chtěl naplno využít příležitosti, jak na sebe  upozornit. Snažil se ale prezentovat jako hipster, což lze zhodnotit v jeho případě za hodně velký úlet.

Pravý hipster totiž touží být nezávislý na tradičních postojích a zvyklostech, odvrací se od veškeré komerce a hledá si svůj vlastní styl. Je typický nezvyklým oblečením, které těžko najdeme ve značkových obchodech. Vyznává nezávislou hudbu, vyhledává alternativní směry, jsou mu blízké uvolněné postoje. Je intelektuálně založený, ale nepřiklání se k žádné konkrétní filozofii nebo sociální třídě. Chce zkrátka žít mimo jakýkoliv systém a jít po vlastní, osobité cestě. Jenže v tom je Mareš naprosto ‘mimo mísu‘. Styl totiž neustále hledá v luxusu, který nemá s hipsterskou alternativou života nic společného, ať již v oblékání či zálibě v drahých vozech a potřebách každodenního života. Spíš než hipster je komerční manekýn, jehož prezentace výjimečnosti a nezávislosti vyznívá poněkud směšně.

Kořeny v minulém století

Samotný pojem hipster vznikl již ve 40. letech minulého století, kdy mladí poslouchali jazz a zbožňovali saxofonistu Charlieho Parkera a pianistu Harryho Gibsona, který své posluchače označoval právě jako hipstery. Kořeny hnutí jsou však spojovány především s tzv. beat generation a bohémským životem, zejména spisovatele Jacka Kerouaca, v jehož knihách byl hipster opakem tzv. squares, tedy těch, kteří podléhají normám civilizované společnosti. Kerouac i jeho hrdinové žili pro okamžik, otevřeně vyjadřovali vzbouřenou náladu a neklid.

Novodobé hnutí hipsterů vzniklo v 90. letech opět jako reakce na komerční život střední třídy, který měšťácká mládež odmítla respektovat. Bylo spojeno s hudebním stylem grunge (Nirvana, Pearl Jam...) a novými směry punku. Tehdy se hipsteři také začali oblékat do kostkovaných košilí, farmářských bot a zdobit se nejrůznějšími čapkami a výraznými brýlemi.

Jak poznáme hipstera

Současný hipster si módu tvoří sám, jejím základem jsou kostkovaná košile, úzké kalhoty, tenisky a jakákoliv pokrývka hlavy. Vyznává tzv. vintage styl, vyžívá se ve starých věcech, třeba v analogových přístrojích. Obvykle ho najdeme v zapadlé kavárně či baru, nejspíš s nějakým filozofickým spisem v ruce, protože je mu vlastní zájem o literaturu, kulturu či politiku. Bývá velmi tvůrčí a rozjímavý a svůj intelektuální rozhled často demonstruje výraznými brýlemi. Cení si vlastností, které zdůrazňují jeho postavení mimo většinovou skupinu, například psychických potíží, extrémní podváhy či alergie. Zařazení mezi hipstery však rázně odmítne, protože jakékoli zařazení kamkoli bere jako urážku. A ještě mnohem víc by mu jistě zvedla adrenalin skutečnost, že by se k němu chtěl připodobnit právě král okázalosti a luxusu Mareš.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace