Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Záhadný vztah nejgeniálnějšího komika všech dob k Čechám. Láska z Mariánských Lázní, setkání s Burianem. A komu Charlie Chaplin pomohl? Tajnosti slavných

10.05.2015
Záhadný vztah nejgeniálnějšího komika všech dob k Čechám. Láska z Mariánských Lázní, setkání s Burianem. A komu Charlie Chaplin pomohl? Tajnosti slavných

Autor: archiv

Popisek: Tak vypadal Charlie Chaplin (na foto nahoře uprostřed) v době, kdy jezdil na turné se divadelní společností Freda Karno a údajně s ní navštívil i Prahu

ČT Art nedávno odvysílal dvoudílný francouzský dokument, věnovaný nejgeniálnějšímu a nejslavnějšímu filmovému komikovi všech dob, Charlie Chaplinovi, nazvaný Chaplin bez masky. Chaplinovu kariéru a jeho zcela mimořádný talent v něm mimo jiné komentoval režisér Miloš Forman. Bohužel se však nezmínil o vztahu legendárního komika k Čechám. A ten je velmi zajímavý, i když dosud ne zcela objasněný.

Tak například dodnes není zcela jasné, zda Chaplin Čechy během své kariéry navštívil. Některé zdroje uvádějí, že vystoupil v Praze, v Karlínském divadle, ještě jako divadelní herec společnosti Freda Karno. Nic bližšího o této návštěvě není známo, jisté pouze je, že v roce 1908 tato divadelní společnost účinkovala v Karlínském divadle. V té době byl Chaplin jejím členem. A právě díky tomuto angažmá si ho později, když byl na turné v Americe, všimli filmaři.

Byl v Praze, nebo nebyl?

Je ale zajímavé, že svůj pobyt v Praze ani svůj údajně velmi vřelý vztah k Česku Chaplin nezmiňuje ve své knize Můj životopis. V ní velmi podrobně popisuje své začátky i turné s touto společností v Evropě a Spojených státech. V roce 1908, kdy hostovala v Praze, už byl její hvězdou, ale o tom, že by s ní vystoupil u nás, se v knize neobjevuje ani zmínka.

Naopak detailně a nadšeně zaznamenal svoji cestu do Paříže v roce 1909, kde s Karnovou společností hostoval ve Folies Bergéres. Uvedl, že se na tuto cestu za hranice těšil a za nezapomenutelnou považoval plavbu přes kanál. Z toho evidentně vyplývá, že za hranicemi byl poprvé až o rok později. Dokonce i na stránkách Hudebního divadla v Karlíně se objevuje pouhá zmínka, že zde údajně ve svých začátcích Chaplin vystupoval. S jistotou to ale dodnes nikdo nepotvrdil.

Setkání s Vlastou Burianem

Pak se ale nabízí otázka, proč měl Chaplin k Čechám údajně vřelý vztah, jak to potvrzují i jeho příbuzní. Možností je hned několik. Jisté je, že se ve Francii, na Riviéře, v třicátých letech seznámil s Vlastou Burianem, který se mu vyznal ze svého obdivu a pozval ho do Prahy. Chaplin prý návštěvu přislíbil, až se zde bude promítat jeho nový film. Informaci o tomto setkání potvrdil dobový tisk, dokonce s tím, že paní Burianové Chaplin věnoval svoji knihu s podpisem.

Na Azurovém pobřeží se také setkal s krásnou dívkou (pro ty měl ostatně celoživotní slabost) a podle některých zdrojů se jednalo o Marii Müllerovou z Mariánských Lázní. Připomeňme, že v té době byly Mariánské Lázně, podobně jako Karlovy Vary, zcela německé, a jednalo se tedy patrně o Němku a nikoliv Češku, jak se některá média snaží tvrdit. Ve svých pamětech na románek z Francie zavzpomínal, ale jméno ženy, s níž se v Evropě stýkal, nejmenoval. Jejich vztah ztroskotal na tom, že okouzlující přítelkyně, do níž se zamiloval, měla egyptského milence a velmi ho zklamala.

Pomoc Lidicím

Také další informace, týkající se vztahu Chaplina k Česku, jsou nepříliš podrobné a odkazují na to, že komik se společně s dalšími významnými světovými osobnostmi, například s Albertem Einsteinem, podílel jako člen výboru „Lidice budou žít“ na sbírce, která pomohla znovu vybudovat tuto nacisty vypálenou obec. Mimochodem, s Einsteinem se velmi dobře znal a velmi se angažoval v boji proti fašismu. Traduje se, že jeho skvělý film „Diktátor“, v němž vskutku geniálně zparodoval vůdce, rozzuřil Hitlera k nepříčetnosti.

Stoprocentně jisté však je, že Česko několikrát navštívili jeho potomci, například dcera, herečka Geraldina Chaplin. Ta byla hostem filmového festivalu Febiofest. Krásná vnučka Kiera Chaplin, modelka a herečka, zase byla hvězdou Plesu v Opeře. Ale i ona se zmínila pouze o tom, že dědeček v Praze „údajně“ hostoval se zájezdním divadelním souborem.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace