Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Záhadný vztah nejgeniálnějšího komika všech dob k Čechám. Láska z Mariánských Lázní, setkání s Burianem. A komu Charlie Chaplin pomohl? Tajnosti slavných

10.05.2015
Záhadný vztah nejgeniálnějšího komika všech dob k Čechám. Láska z Mariánských Lázní, setkání s Burianem. A komu Charlie Chaplin pomohl? Tajnosti slavných

Foto: archiv

Popisek: Tak vypadal Charlie Chaplin (na foto nahoře uprostřed) v době, kdy jezdil na turné se divadelní společností Freda Karno a údajně s ní navštívil i Prahu

ČT Art nedávno odvysílal dvoudílný francouzský dokument, věnovaný nejgeniálnějšímu a nejslavnějšímu filmovému komikovi všech dob, Charlie Chaplinovi, nazvaný Chaplin bez masky. Chaplinovu kariéru a jeho zcela mimořádný talent v něm mimo jiné komentoval režisér Miloš Forman. Bohužel se však nezmínil o vztahu legendárního komika k Čechám. A ten je velmi zajímavý, i když dosud ne zcela objasněný.

Tak například dodnes není zcela jasné, zda Chaplin Čechy během své kariéry navštívil. Některé zdroje uvádějí, že vystoupil v Praze, v Karlínském divadle, ještě jako divadelní herec společnosti Freda Karno. Nic bližšího o této návštěvě není známo, jisté pouze je, že v roce 1908 tato divadelní společnost účinkovala v Karlínském divadle. V té době byl Chaplin jejím členem. A právě díky tomuto angažmá si ho později, když byl na turné v Americe, všimli filmaři.

Byl v Praze, nebo nebyl?

Je ale zajímavé, že svůj pobyt v Praze ani svůj údajně velmi vřelý vztah k Česku Chaplin nezmiňuje ve své knize Můj životopis. V ní velmi podrobně popisuje své začátky i turné s touto společností v Evropě a Spojených státech. V roce 1908, kdy hostovala v Praze, už byl její hvězdou, ale o tom, že by s ní vystoupil u nás, se v knize neobjevuje ani zmínka.

Naopak detailně a nadšeně zaznamenal svoji cestu do Paříže v roce 1909, kde s Karnovou společností hostoval ve Folies Bergéres. Uvedl, že se na tuto cestu za hranice těšil a za nezapomenutelnou považoval plavbu přes kanál. Z toho evidentně vyplývá, že za hranicemi byl poprvé až o rok později. Dokonce i na stránkách Hudebního divadla v Karlíně se objevuje pouhá zmínka, že zde údajně ve svých začátcích Chaplin vystupoval. S jistotou to ale dodnes nikdo nepotvrdil.

Setkání s Vlastou Burianem

Pak se ale nabízí otázka, proč měl Chaplin k Čechám údajně vřelý vztah, jak to potvrzují i jeho příbuzní. Možností je hned několik. Jisté je, že se ve Francii, na Riviéře, v třicátých letech seznámil s Vlastou Burianem, který se mu vyznal ze svého obdivu a pozval ho do Prahy. Chaplin prý návštěvu přislíbil, až se zde bude promítat jeho nový film. Informaci o tomto setkání potvrdil dobový tisk, dokonce s tím, že paní Burianové Chaplin věnoval svoji knihu s podpisem.

Na Azurovém pobřeží se také setkal s krásnou dívkou (pro ty měl ostatně celoživotní slabost) a podle některých zdrojů se jednalo o Marii Müllerovou z Mariánských Lázní. Připomeňme, že v té době byly Mariánské Lázně, podobně jako Karlovy Vary, zcela německé, a jednalo se tedy patrně o Němku a nikoliv Češku, jak se některá média snaží tvrdit. Ve svých pamětech na románek z Francie zavzpomínal, ale jméno ženy, s níž se v Evropě stýkal, nejmenoval. Jejich vztah ztroskotal na tom, že okouzlující přítelkyně, do níž se zamiloval, měla egyptského milence a velmi ho zklamala.

Pomoc Lidicím

Také další informace, týkající se vztahu Chaplina k Česku, jsou nepříliš podrobné a odkazují na to, že komik se společně s dalšími významnými světovými osobnostmi, například s Albertem Einsteinem, podílel jako člen výboru „Lidice budou žít“ na sbírce, která pomohla znovu vybudovat tuto nacisty vypálenou obec. Mimochodem, s Einsteinem se velmi dobře znal a velmi se angažoval v boji proti fašismu. Traduje se, že jeho skvělý film „Diktátor“, v němž vskutku geniálně zparodoval vůdce, rozzuřil Hitlera k nepříčetnosti.

Stoprocentně jisté však je, že Česko několikrát navštívili jeho potomci, například dcera, herečka Geraldina Chaplin. Ta byla hostem filmového festivalu Febiofest. Krásná vnučka Kiera Chaplin, modelka a herečka, zase byla hvězdou Plesu v Opeře. Ale i ona se zmínila pouze o tom, že dědeček v Praze „údajně“ hostoval se zájezdním divadelním souborem.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová