Kůžičkový král Láďa Hruška shání nový kšeft. Co všechno musel skousnout při odchodu z Novy a jaká překvápka ho ještě čekají? Informace přímo od pramene
03.03.2015
Foto: Facebook
Popisek: Televizní kuchař Láďa Hruška
Některé jeho ´lahůdky‘ jsou sice téměř životu nebezpečné, přesto je národ miluje. Na nebe šoubyznysu se vyšvihl jako galaktická nova, vzápětí ale spadl tvrdě na zem jako tunguzský meteorit. Proč se nápad odejít z televize Nova zatraceně nevyplácí a na co se Láďa Hruška musí ještě připravit?
Nad jeho recepty se sice kulinářští profesionálové hroutili, spořivý český národ si ale mňamky za pár kaček přímo zamiloval. Svou úspěšností drtil Láďa Hruška na obrazovkách renomované šéfkuchaře a jeho rychlovky, páchané většinou u něj doma v kuchyni, hospodyňky hltaly. Díky nápadu, který původně vůbec nebyl jeho, se do té doby řadový reportér vyšvihl mezi hvězdy. Jeho kuchařka se stala jedním z největších taháků na předvánočním knižním trhu, šla doslova na dračku a udělala z něj milionáře. Jenže žádný strom neroste do nebe.
Jako reportér působil Láďa Hruška nejprve v konkurenční televizi Prima
Po rychlém startu přišel tvrdý pád
První výběr receptů, které Láďa Hruška představil národu z televizní obrazovky, vyšel pod titulem "Vaříme s Láďou Hruškou. Levně a chutně" v září 2014 a za doporučenou cenu 199 korun bylo rekordním tempem prodáno neuvěřitelných 300 000 výtisků. Při desetiprocentní autorské provizi si tak Hruška přišel na šest milionů korun a prakticky ze dne na den se proměnil z průměrně placeného reportéra ve velmi slušně zajištěného muže.
Vzápětí se na Nově začalo jednat o přípravě dalšího dílu a nastal mazec. Klást si v největší české komerční televizi podmínky a požadavky se totiž nevyplácí. Hruškův ‘týdenní odpočinek‘, údajně vynucený počátkem února jeho únavou a psychickým vyčerpáním, odstartoval jeho definitivní konec. I když to moderátor popírá, zvěsti o jeho zhroucení nebyly zase až tak moc daleko od pravdy. Během vyjednávání s managementem totiž zjevně neodhadl hranice, na které už před ním ‘dojela‘ celá řada jeho bývalých kolegů. Se zaměstnanci se totiž na Nově nevyjednává, a zvlášť když jde o peníze!
Při slavnostním křtu kuchařky, která ho proměnila v milionáře
Chtěl víc, nedostane nic
V zrcadle obrovského úspěchu kuchařky se Hruškovi logicky muselo zdát, že podmínky smlouvy, kterou na první díl podepsal, jsou pro něj nevýhodné, a mohl by z projektu vytřískat mnohem víc. Podle informací, které se KrajskýmListům.cz podařilo z Novy získat, však na nich televize nehodlala nic měnit. Při jednání s managementem však prý Hruška zaujal pozici hvězdy, s níž vše stojí a padá, a chtěl víc.
Odpovědí mu však byly kamenné tváře hráčů pokeru a papír s vytištěnou smlouvou, který se od toho předchozího ani trošku nelišil a který mu byl prostě předložen k podpisu. Vzápětí udělal moderátor osudovou chybu, když si namísto podpisu vyžádal čas na rozmyšlenou, a poté podal výpověď. Takový postup totiž bývá považován za nátlak, a na to zpravidla management reaguje jediným způsobem – s ukončením spolupráce prostě souhlasí. A nejen ten na Nově.
Čtěte také:
Proč tuhle partii nemůže Láďa vyhrát
Hruškovi v té chvíli nejspíš nedošlo, že esa v další hře nedrží v ruce on. Nápad na mimořádně úspěšný pořad se totiž nezrodil v jeho hlavě. S návrhem, aby se před kamerou proměnil v zázračného kuchtíka, za ním přišel před rokem šéf zpravodajství, protože se již předtím osvědčil jako 'potravinový inspektor'. Sice s nějakým tím průšvihem na kontě, ale to se stává. Láďa nabídku přijal, a tak se stal tváří pořadu, na nějž ale nemá vůbec žádná autorská práva. Natočené díly, jejich obsah, scénáře a podklady i fotografie, pořízené během natáčení, jsou výhradním majetkem televize Nova.
Hruškova šokující reportáž o konci světa
Další recepty gurmánského experimentátora tudíž může televize klidně vydat i bez Hrušky, i kdyby na použitých snímcích tisíckrát figuroval. Lze tudíž říct, že provize, kterou z první kuchařky dostal, byly v podstatě velkorysým gestem. S televizí je z právního hlediska úzce provázána i samotná tvorba dalších dílů. Své recepty diváci posílají na Novu, nikoli Láďovi Hruškovi, byť by i jeho jméno uvedli na obálce či v e-mailu. Pokud tedy nebude mít na další práci pro tento pořad smlouvu, nemá na další informace nárok.
Past sice sklapla, jenže se do ní chytil lovec
Gurmánský experimentátor se tudíž chytil do vlastní pasti. Bez smlouvy nemá ze zákona právo na natáčení pořadu, i kdyby tak chtěl a mohl učinit kdekoli jinde. Nemůže ani vydat další kuchařku, protože veškeré podklady patří Nově. A to se už plánovaly dokonce dva další díly! Jediné, co mu zbylo, je smluvně zajištěná desetiprocentní provize z první knihy, jejíž dotisk se právě připravuje.
Jako potravinový inspektor
Jednoduchý výsledek výše zmíněné rovnice si zřejmě velmi rychle vypočítal i Hruška, protože podle informací KrajskýchListů.cz předložil managementu po svém návratu z dovolené návrh na kompromisní řešení. Jenže na to už nikdo nechtěl slyšet. Hruška je totiž pro největší komerční televizi stejně nahraditelný jako celá řada jejích dřívějších ‘tváří‘, od Evy Jurinové se Zbyňkem Merunkou přes Pavlínu Dankovou a někdejší hvězdy TeleTele až po celý zástup reportérů zpravodajství, na jejichž někdejší působení na Nově si dnes už sotvakdo vzpomene. Láďova výpověď byla prostě přijata jako celá řada dalších a jeho směrem zadul tradiční uragán.
Jak se odchází z Novy? Nadzvuková rychlost je běžná praxe
Ať již se zaměstnanec rozhodne sám, či dostane výpověď třeba z organizačních důvodů, praxe bývá stejná. Z televize Nova se totiž odchází mimořádně rychle. Prostě ráno vstanete, během pár hodin se dozvíte, že jste bez práce, a ihned dostanete do ruky podpisový papír, s nímž vyrazíte na kolečko po budově. Odevzdáte zapůjčené vybavení, ‘ajťáci’ vám doslova vyrvou zpod rukou počítač, převezmete výstupní papíry a je to. Na dlažbě můžete být klidně za dvě hodiny.
Gurmánský experimentátor má obrovský úspěch. To ale neznamená, že je nenahraditelný.
„Zažili jsme už i případy, kdy se dotyčný dozvěděl, že končí, tím že na pracovišti nenašel počítač, nebo mu dokonce ráno nefungovala vstupní karta do budovy,“ potvrzuje obvyklou praxi člověk, který to zažil na vlastní kůži. To, že Hruška již může přijít na Novu pouze jako návštěva, doprovázená po celou dobu některým zaměstnancem, který ho nespustí z očí, je tudíž běžná praxe. U některých profesí bývá navíc součástí smlouvy o ukončení pracovního poměru takzvaná konkurenční doložka, která 'odpadlíkovi' zakazuje po určitou dobu vykonávat stejnou práci pro konkurenci, což je finančně kompenzováno. Vzhledem k situaci však Láďa Hruška rozhodně není v takové pozici, že by mu Nova za nesmažení kuřecích kůžiček v konkurenční televizi dlouhé měsíce platila.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adina Janovská