Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Populární herečka zažila na vlastní kůži, co znamená brutální znásilnění. A svoje si k tomu řekl i násilník

27.02.2015
Populární herečka zažila na vlastní kůži, co znamená brutální znásilnění. A svoje si k tomu řekl i násilník

Foto: FTV Prima

Popisek: Herečka Markéta Plánková si před kamerou vyzkoušela, jak je obtížné ubránit se násilníkovi. Víte, jak na to? Nabízíme vám pár základních rad.

FOTOGALERIE Jeden z nejhorších zážitků, jaký může ženu v životě potkat, si vyzkoušela na vlastní kůži hvězda seriálu televize Prima Cesty domů Markéta Plánková. Naštěstí jenom před kamerou, přesto to prý nebylo vůbec příjemné. Mimochodem, víte, jak se bránit násilníkovi?

Přeslazený úsměv a maska galantního muže – i tak může při náhodném setkání působit muž, z něj se později vyklube nebezpečný násilník. Na vlastní kůži se o tom přesvědčila herečka Markéta Plánková, když ji jako Lindu Hartovou napadl v seriálu Cesty domů nečekaně sympaťák, s nímž se krátce předtím náhodně seznámila v hospodě. Drastická scéna patří k nejhorším, které herečka doposud musela před kamerou zvládnout. A nechyběli při ní ani kaskadéři.

Ani před kamerou to nebylo lehké

Seriálová Linda Hartová padla do oka panu P. a bylo mu úplně jedno, že o něj nejeví zájem. Byl totiž typickým příkladem muže, který zvyklý dostat všechno, co si zamane. A klidně i po zlém. Poté co Lindu potkal v hospodě, odkud před ním utekla, neváhal vloupat se k ní domů. A tam se ji pokusil znásilnit. Nejhoršímu naštěstí zabránil Cyril v podání Marka Zemana, který ho vzal po hlavě lahví.

Natáčení znásilnění nebylo nic příjemného pro herečku ani pro jejího kolegu Roberta Jaškówa, který hrál násilníka. „Takové obrazy nenatáčím ráda, ale snažíme se zlehčovat je vtipkováním. Režisér naše pocity naštěstí chápe, proto natáčení scény zbytečně neprodlužuje a snaží se, aby byla rychle za námi,“ povzdychla si po natáčení s úlevou Markéta Plánková.

Když násilník neuspěje, může se mstít

V seriálu se Pan P. sebral a odešel, Lindě i Markovi ale bylo jasné, že se pomstí. Podle scenáristů tentokrát ale neměl poslední slovo násilník, ale Mikuláš, který si ho za útok na Lindu pořádně podal. A protože se bitka odehrávala venku a točila za pořádného mrazu, ani Robert Jašków nebude na natáčení vzpomínat rád.

„Když jsem se v roli Pana P. pokoušel znásilnit Lindu, byl to obraz náročný i po technické stránce. Padaly tam lampy a dostával jsem flaškou po hlavě. Natáčení rvačky bylo sice nepříjemné, protože byla zima, ale na druhou stranu zajímavé. Kaskadéři nám radili, jak se prát, aby rvačka vypadala věrohodně, ale abychom si neublížili,“ prozradil Robert Jašków.

Snažte se s útočníkem navázat kontakt

I seriálový zážitek, který by si Markéta Plánková nejraději odpustila, potvrzuje, že první kontakt s násilníkem vůbec nemusí mít útočný charakter. Zeptá se například, kolik je hodin či kudy se dostane ke kinu. Je to test přístupnosti potenciální oběti, takže ho rázná a jasná odpověď může zastrašit. Pachatelé znásilnění hledají oběť pasivní a nejistou. Pokud se tedy pohybujete rychle a jasně jdete za svým cílem, nebude o vás jevit takový zájem.

Pokud už k útoku dojde, je nutné rychle zvážit své schopnosti a možnosti. Důležité je pokusit se navázat slovní kontakt. Tím se oběť stává pro útočníka konkrétní osobou a jeho zájem může ochabnout. Je ale nutné mluvit na něj pomalu a klidně, nevyčítat, nekřičet. Snažte se tvářit chápavě, vcítit se do něj a mírnit jeho agresi. Tato taktika sice vyžaduje pohotovost a sebezapření, může ale mít překvapivě dobré výsledky.

Zkuste ho zaskočit

Leckdy pomůže překvapivé chování, například předstírat nevolnost, začít kulhat, zavolat na fiktivní osobu, která se opozdila, nebo říci, že máte pohlavní nemoc či že jste těhotná. Pachatel se může zaleknout a od svého úmyslu upustit úplně, nebo alespoň získáte čas na rozmyšlenou a můžete zhodnotit svou situaci a možnosti.

Dát se na útěk je dobrá taktika, pokud víte, kam běžíte, a jste si jistá, že tam doběhnete. Když chodíváte pravidelně nějakou nepřehlednou či opuštěnou trasou, kde by mohlo hrozit přepadení, určitě stojí za to promyslet si únikovou cestu. Křičet se vyplatí, jedině když vás to neohrozí ještě víc. Násilníka může taková reakce zastrašit, ale také zvýšit jeho agresivitu a mohl by vás třeba začít škrtit. Taková obrana je tudíž namístě, jenom když si myslíte, že vás opravdu někdo uslyší. Místo „pomoc“ je lepší křičet „hoří“, což přiláká zvědavce a přitom je předem nevystraší.

Perte se, jen když na to psychicky máte

Aktivní obrana má smysl, jedině když je útočník sám a nemá zbraň. Musíte si ale být jistá, že to zvládnete i psychicky. Zvyšuje totiž nebezpečí. Do útoku musíte jít s plným odhodláním bránit se a způsobit útočníkovi co největší bolest a zranění. Nesmíte se bát pořádně ho praštit, jinak praští on vás a nebude vás vůbec šetřit. Útočte na bolestivá místa, jako jsou oči, nos či genitálie, a snažte se přechodně útočníka zneškodnit.

Existuje mnoho předmětů, které máme běžně u sebe a dají se použít jako zbraň, třeba hřeben, klíče či spona do vlasů. Některé ženy u sebe nosí slzný plyn nebo paralizér. S těmi byste se ale měla předem naučit s jistotou zacházet, jinak se může stát, že je pachatel použije proti vám. A hlavně nesmíte zapomenout, že znásilnění je trestný čin, i když na sobě nebudete mít ani škrábnutí. Za znásilnění může vždycky násilník, takže výčitky či pocit viny není vůbec namístě. A už vůbec není správné takový zážitek tajit! Pokud ho neohlásíte policii, může vzápětí útočník napadnout jinou ženu a ublížit jí ještě mnohem víc!

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

QRcode

Vložil: Adina Janovská