Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lidé, kteří v pohodě pěstují zeleninu a pijí čaj, jsou pro média nezajímaví, i když je jich hodně. Jak na „blbou náladu“, vysvětluje známý psychiatr

03.02.2015
Lidé, kteří v pohodě pěstují zeleninu a pijí čaj, jsou pro média nezajímaví, i když je jich hodně. Jak na „blbou náladu“, vysvětluje známý psychiatr

Foto: ČT

Popisek: Primář mužského oddělení léčby závislostí Psychiatrické nemocnice Bohnice v Praze Karel Nešpor

ROZHOVOR Agresivní myšlenky v lidech kromě jiného vyvolávají i pohled na zbraň či příklady jiných, kteří se chovají násilně. Zdejší populaci ale hlavně poškozují alkohol, drogy a hazard. Tak rozebírá současné problémy primář mužského oddělení léčby závislostí Psychiatrické nemocnice Bohnice v Praze a jogín Karel Nešpor. Podle něj se na bujení "blbé nálady" podílejí i média. Pro ně jsou totiž pěstitelé zeleniny a pijáci čaje dokonale nezajímaví.

Narodil jste se v roce 1952, kdy USA uskutečnily na atolu Eniwetok první výbuch vodíkové bomby. Jaký máte obecně vztah ke zbraním?

Zbraně jsou problémem nejen z důvodu bezpečnosti. Podle jednoho výzkumu už jen pohled na zbraň vyvolává v lidech agresivní myšlenky.

Co je největším spouštěčem lidské agresivity?

Důvodů je hodně. Patří k nim neuspokojené potřeby, únava a silné emoce, zejména hněv. Agresi podněcují i příklady lidí, kteří se chovají násilně. Sdělovací prostředky nabízejí nedobrých příkladů hodně.

Jak vy přijímáte neustálé zprávy o korupci, vraždách, teroristických útocích? Cvičíte jógu, smějete se, nebo to jen neberete až tak vážně?

Snažím se rozlišovat, co je moje odpovědnost a co ne. Kdybych se zbytečně dopálil pro nějaký korupční skandál, přenesl bych špatnou náladu na pacienty a spolupracovníky. Nemá smysl, abych si hrál na vyšetřovacího soudce. Moje úkoly jsou jiné. Kromě toho obraz světa, jak ho předkládají média, je zkreslený. Například lidé, kteří v pohodě pěstují zeleninu a pijí čaj, jsou pro média dokonale nezajímaví. I když je takových lidí hodně.

Nemyslíte si, že Vzpoura deprivantů, jak o tom píše František Koukolík, nebo ostrovy negativní deprivace, jak o nich mluví Miloš Zeman, že tyto jevy bují? Prostě že deprivantů přibývá a kam to může spět?

Minulé časy bych neidealizoval. Za třicetileté války nebo v době morových epidemií bylo určitě hodně sirotků, o které se nikdo nestaral. Máme štěstí, že žijeme v relativně bezpečné a blahobytné části světa. Zdejší populaci poškozují alkohol, drogy a hazard. Návyková rizika jsou v Česku jistě častější příčinou psychické deprivace a traumatizace v dětství než příliš zaměstnaní rodiče. Dvě třetiny případů domácího násilí se v Česku odehrály za situace, kdy byli muž nebo žena pod vlivem alkoholu. Návyková rizika se podstatným způsobem podílejí také na bezdomovectví, kriminalitě, prostituci a podobně.

Evropa se dostala do velmi těžké doby. Na východu vznikla ohniska napětí, jako je Islámský stát či Donbas. Co tyto konflikty podle vás rozdmýchalo?

Připadá mi, že se jedná o odlišné a komplikované problémy. Do jejich rozboru se pouštět nebudu, tomu rozumějí druzí lépe.

Jak vnímáte tvrdou satiru, karikaturu, jimž není nic svaté? Třeba posměšné karikatury Mohameda nebo Ježíše. Není to ten druh vtipu, který je problematický, protože může škodit?

Humor mám rád, ale ten laskavý. Náboženské přesvědčení je správné respektovat. A tím spíš by se měly respektovat životy a zdraví druhých lidí.

Lze touhu po moci, touhu po dobytí nějakého území také nazvat závislostí?

To jistě ne. Spíš bych hledal problémy v osobnosti a hodnotovém systému toho kterého člověka.

Myslíte si, že by se u vás na oddělení měl léčit některý ze světových či tuzemských politických vůdců?

Naše oddělení není zařízeno na prominenty. Léčba zde probíhá za stejných podmínek u dospívajícího z výchovného ústavu i závislého lékaře. Kdyby měl někdo z vašich čtenářů problém, ať si z www.drnespor.eu zdarma stáhne svépomocné materiály, chodí na setkání Anonymních alkoholiků a do ambulance. Pobytové léčení přichází na řadu, až kdyby uvedené nestačilo.

Co byste poradil lidem, kteří jsou frustrovaní z vývoje ve společnosti? Těm nakaženým „blbou náladou", jak říkal Václav Havel...

Možností je řada. Lehké deprese skvěle mírní fyzická aktivita, relaxační techniky, úsměv a smích, dobré vztahy, příjemná hudba, mediální gramotnost, některé meditační a duchovní praktiky a psychoterapie. Kvůli vlastní nenáladě není třeba měnit svět. Často se stačí projít.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace