Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Suchánek s Genzerem se chlubí cizím peřím. Odkud okopírovali svou „původní“ show TGM?

09.11.2014
Suchánek s Genzerem se chlubí cizím peřím. Odkud okopírovali svou „původní“ show TGM?

Autor: TV Prima

Popisek: Televize Prima uvádí pořad TGM slovy: Michal Suchánek a Richard Genzer přicházejí se zbrusu novou talkshow 21. století. Od koho ji autoři ve skutečnosti okopírovali?

Poněkud ubohé scénky dvojice Suchánek – Genzer, kterými se snaží bavit diváky Prima ve své „původní“ show TGM – Talkshow Geni a Míši, mají do původnosti opravdu daleko, projekt je okopírován od jedné severské televize. Navíc se nad jejím názvem musí první československý prezident obracet v hrobě!

Skvělé nápady začnou postupně docházet každému sebegeniálnějšímu tvůrci. Není divu, že po letech pravidelného každotýdenního chrlení dalších a dalších originálních scének se unavil i tvůrčí duch Michala Suchánka, což začínalo být jasné i divákům při sledování posledních dílů první velké televizní show Mr. GS. Následovala Partička, založená na prvoplánovém jednoduchém humoru ve stylu prastarých grotesek Charlieho Chaplina. Současný projekt TGM – Talkshow Geni a Míši však má do původnosti asi tak daleko jako rovníková Afrika ke krasobruslení. Nejen že zdaleka není původní, ale navíc tvrdě zneužila v názvu a reklamní kampani jméno legendárního českého prezidenta T. G. Masaryka.

Velkolepý start kámošů z konzervy

Herec Michal Suchánek a tanečník Richard Genzer se spřátelili již během studia na pražské konzervatoři, populární dvojici z nich však „udělala“ televize Nova, která jim poskytla pravidelný prostor v roce 2000. Suchánek a Genzer přibrali do party další dva sparing partnery Veroniku Žilkovou a Josefa Cardu, s nimiž přivedli na obrazovku zbrusu nový formát, satirickou show Tele Tele. Vtipně a současně hodně tvrdě si brali za cíl kdekoho a kdeco a národ jejich vtipné kritice nadšeně tleskal. Není divu, že formát vydržel ve vysílání téměř osm let.

Jako Kopečkovic v pořadu Tele Tele, který odstartoval jejich televizní kariéru a vydržel na obrazovce téměř osm let

Jako Kopečkovic v pořadu Tele Tele, který odstartoval jejich televizní kariéru
a vydržel na obrazovce téměř osm let

V roce 2008 Suchánek s Genzerem plynule navázali na Tele Tele první vlastní talkshow Mr. GS, v níž týden co týden zvali do pražského Divadla Metro zajímavé hosty a dobře připravené rozhovory kořenili humorem sobě vlastním. Po čtyřech letech však Nova začala úzkostlivě šetřit, produkce vyčerpala témata i hosty a Michal Suchánek, který byl hlavním motorem humorné části pořadu, tvůrčí invenci. Svůj vztah k projektu, jedoucímu neustále vpřed jako rychlík bez ohledu na své tvůrce, a vlastní tvůrčí a psychickou vyčerpanost promítl Michal Suchánek i do své postavy autora Karla Máchy v hořké komedii Sněženky a machři po 25 letech, kterou poslal fanouškům jasný vzkaz – jsem z neustálého kolotoče unavený, takhle už to dál nepůjde!

Cestující Partička

S ukončením Mr. GS zmizeli Suchánek s Genzerem z obrazovky, a tak zhruba o půl roku později nabídli své „rodné“ televizi Nova další nápad s názvem Partička – českou variantu originálního pořadu Whose Line Is It Anyway, který se vysílá ve světě od roku 1988. Projekt však u managementu nesklidil dostatečné pochopení, Nova nejspíš neměla chuť platit pořádně mastnou licenci. A tak pánové přeskočili Vltavu z Barrandova na Palmovku a svůj další „geniální“ projekt nabídli konkurenční Primě, kde s ním překvapivě uspěli.

Svoji první talk show Mr. GS odstartovali Michal Suchánek a Richard Genzer v roce 2008

Svoji první talk show Mr. GS odstartovali Michal Suchánek a Richard Genzer v roce 2008

Inspirací celosvětově úspěšným pořadem se tentokrát televize Prima netajila. Potřebnou čtyřku protagonistů doplnili věrný kamarád dvojice bavičů, režisér Ondřej Sokol, a herec Igor Chmela. Improvizační show, založená na těch nejjednodušších akčních vtípcích, mohla začít. První díl se vysílal 18. března 2011, měl však malou sledovanost a po druhém díle byla Partička pozastavena.

Partička - i tohle má být kultura. Jak pro koho...

Partička - i tohle má být kultura. Jak pro koho...

Následný divácký zájem pravděpodobně nastal díky prezentaci na sociálních sítích, zejména na Facebooku. Navíc Richard Genzer svým fanouškům slíbil, že když facebooková stránka pořadu získá 100 000 'lajků', zatančí u tyče jen v tangách. Pořad si tak našel své publikum, jež ocení humor, který ho nenutí přemýšlet, a milovníkům inteligentního humoru při jejím sledování vstávaly vlasy hrůzou na hlavě. I pro Partičku však platilo přísloví „všeho do času“. Natáčení bylo pozastaveno, a tak Suchánek s Genzerem potřebovali přijít s něčím dalším.

Rádoby vlastní show

Nejnovější projekt TGM – Talkshow Geni a Míši domovská televize Prima představuje na svých oficiálních stránkách slovy: „Michal Suchánek a Richard Genzer přicházejí se zbrusu novou talkshow 21. století. Chybět nebude ani 'nespokojený režisér' Ondřej Sokol. Každou neděli ve 21:30 na Primě.“ O zbrusu nové show však lze důvodně pochybovat. I tentokrát totiž za projektem stojí zahraniční model, i když v Čechách z minimálně sledovaného Norska. Že by Prima vsadila na náročnější jazykovou bariéru, která Čechy od obyvatel severských zemí dělí?

Show bratří Barda a Vegarda Ylvisakerů běží v norské televizi již od roku 2003, třetího jim dělá kamarád Calle Hellevang-Larsen

Show bratří Barda a Vegarda Ylvisakerů běží v norské televizi již od roku 2003,
třetího jim dělá kamarád Calle Hellevang-Larsen

Talkshow nazvaná I kveld med Ylvis, v překladu Dnes večer s Ylvisem, totiž běží v norské televizi TV Norge již od roku 2003, na což upozornil server eXtra.cz. Jejími protagonisty jsou bratři Bard a Vegard Ylvisakerovi, kteří pro ni skládají i písně, jež se v Norsku obratem stávají hity. Právě odtud pochází i hit What Does The Fox Say, díky němuž show norských bratří objevila před rokem i Evropa. A s ní i česká Prima.

Okopírovali i studio

„Studio jakoby tomu norskému z oka vypadlo, dramaturg se ani neobtěžoval vyměnit za moderátory motiv nočních světel velkoměsta. Dvě hlavní hvězdy – Geňa a Míša – a třetí netáhlo Ondřej Sokol do party. U Ylvisů jim tohle kolo u vozu dělá jejich kamarád Calle Hellevang-Larsen. Červený závěs, kudy se vstupuje na scénu, ke každému tématu večera jedna nebo dvě hrané scénky právě před tímto závěsem,“ píše server a dodává: „Jediný rozdíl tu ale přeci jen je. Když začíná I kveld med Ylvis, bratři Ylvisakerovi do studia vtančí. Tady se to zatím neděje, nejspíš proto, že Suchánek to neumí (dáváme mu dva měsíce).“

Pražské studio TGM jakoby tomu norskému z oka vypadlo

Pražské studio TGM jakoby tomu norskému z oka vypadlo

Kde skončila národní hrdost?

Nejnovější projekt dvojice Suchánek – Genzer má však ještě jednu dost výraznou vadu na kráse – již v reklamní kampani byla účelově zneužita zkratka TGM, která je navždy zapsána v duši českého národa jako symbol československé státnosti. Navíc v reklamních spotech Suchánek s Genzerem zvali diváky na svou novou „supershow“ před sochou Tomáše Garrigue Masaryka na pražském Hradčanském náměstí. Máme to chápat jako znesvěcení všech národních hodnot, nebo snad upozornění, že už Češi definitivně ztratili národní hrdost?

Účelové spojení televizní show diskutabilní kvality v reklamních spotech s osobností prvního československého prezidenta lze nazvat urážkou národních historických hodnot a české státnosti

Laciné účelové spojení televizní show diskutabilní kvality s osobností prvního československého prezidenta
lze nazvat urážkou národních historických hodnot a české státnosti. Chtěli nám snad autoři reklamního spotu
naznačit, že jsme národem šašků?

Jako českého patriota mě uráží už jenom skutečnost, že při zadání zkratky TGM do internetového vyhledávače mi na společné stránce naskočí současně informace o nesporně významné osobnosti českých dějin, prvním československém prezidentovi TGM, a prezentace zábavné televizní estrády poněkud pokleslé úrovně. Z právního hlediska je zřejmě vše v pořádku – jméno a příjmení významné historické osobnosti není registrovaná ochranná známka. Proč ale trpíme, aby celostátní televize tímto způsobem veřejně urážela celý národ a jeho těžce vybojované hodnoty? Nebo snad pánové Suchánek a Genzer chtějí touto formou upozornit na úroveň současného českého národa? Pokud tomu tak opravdu je, to jsme tedy dopadli!

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace