Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Je to přesně 25 let, kdy byl vynesen poslední trest smrti... Jak skončil zvrhlý a brutální vrah jedenáctileté školačky?

19.10.2014
Je to přesně 25 let, kdy byl vynesen poslední trest smrti... Jak skončil zvrhlý a brutální vrah jedenáctileté školačky?

Autor: Archiv

Popisek: Dne 18. října 1989 padl v Československu poslední rozsudek smrti. Jak skončil brutální vrah jedenáctileté Haničky?

Přesně před 25 lety, 18. října 1989, padl v Československu poslední rozsudek smrti. Odsouzen byl tehdy jednačtyřicetiletý Zdeněk Moré, který spáchal obzvlášť brutální zločin. Znásilnil a zavraždil jedenáctiletou školačku. Sametová revoluce mu zachránila život a dnes už by měl být na svobodě. Jak opravdu skončil?

Léto bylo na svém začátku a jedenáctiletou Haničku zlákaly dozrávající třešně v jednom z pražských sadů. Netušila, že tou dobou se tam pohybuje i Zdeněk Moré, který měl v tu dobu za sebou už čtrnáct trestů! Když ji uviděl, probudilo se v něm zvíře, které ubližovalo a nakonec bezbranné dítě krutě zavraždilo.

To byl ale fofr

„Tak co, natrhala sis jich dost?“ ozvalo se zpod žebříku, na kterém stála jedenáctiletá Hanka a do košíčku trhala třešně. Ptal se ji tehdy jedenačtyřicetiletý Zdeněk Moré. Jakmile slezla dolů a začala se ohýbat pro popadané ovoc e, bylo rozhodnuto.„Přistoupil k ní zezadu, sevřel jí krk, odtáhl asi 30 metrů dál, položil na zem...“popisuje brutální čin Rudé Právo. Moré holčičku znásilnil. Když si ale uvědomil, co udělal, vytáhl sadařský nůž, podřízl jí hrdlo a bodl ji pod ucho. Tím život školačky skončil. O den později ji našel spolužák, když šel taky na třešně. O šest dní později už byl Moré v rukou policie.

Poslední československý odsouzenec na smrt Zdeněk Moré, který brutálně znásilnil a zavraždil jedenáctiletou Haničku

Poslední československý odsouzenec na smrt Zdeněk Moré, který brutálně znásilnil
a zavraždil jedenáctiletou Haničku

Při rekonstrukci vraždy měli policisté co dělat, aby se jejich kolegové při pohledu na Morého udrželi. Případ byl tak strašný, že ho ani po čtvrt stolení nechtěl komentovat tehdejší šéf mordparty Jiří Markovič. „Nezlobte se, ale nechci k tomu nic říct,“ řekl Blesku bývalý kriminalista. V bytě Morého tehdy kriminalisté našli velmi zvláštní fotografie. Na jedné byla žena s výrazem strachu a na druhé muž s podříznutým krkem. Nad nimi Moré onanoval. I proto znalci byli toho názoru, že za vraždou nebyl strach, ale vzrušení.

Místo mříží blázinec

Na tu dobu nesmírně brutální čin otřásl celou veřejností. V tisku i rozhlase se hledali svědci ohavné události. Kriminalisté tehdy zareagovali velmi rychle, pachatele chytili a ten si už 18. října, pouze čtyři měsíce a jedenáct dní od činu, vyslechl rozsudek smrti. Recidivista Zdeněk M. se však odvolal a nahrála mu i změna režimu. Kvůli novele zákona z roku 1990 mu byl trest změněn na doživotí a v únoru 1991 dokonce jen na 25 let. Zdeněk Moré si trest odpykal v jedné z českých věznic a v roce 2013 měl vyjít na svobodu. Všechno ale bylo nakonec jinak.

Po 25 letech za mřížemi soud Morému nařídil ještě ústavní léčbu, a tak je momentálně jeho domovem pavilon č. 5 psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích

Po 25 letech za mřížemi soud Morému nařídil ústavní léčbu, a tak je nyní jeho domovem pavilon č. 5
psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích. Příští rok v létě má soud rozhodnout o jeho dalším osudu.

Namísto na svobodě je pachatel v psychiatrické léčebně v Bohnicích, protože mu soud nařídil ještě ústavní léčbu. Příští rok v červnu tudíž soud znovu jeho případ projedná. Bělovlasý muž, chodící o holi, si prý na tragický den 7. června 1989 příliš nevzpomíná. Buď o něm nechce mluvit, nebo si to pamatuje už jen matně. O tom, co provedl, ale ostatní vědí. „Chodíme na kroužky, kde mluvíme o tom, proč tu jsme, nemá cenu něco zapírat,“ říká. Co bude za rok? O tom nijak nepřemýšlí. „No to bude zase soud a pak se uvidí,“ odpověděl reportérovi jakoby nic. Žádné plány nemá, co bude dělat, neví.

Za život vděčí Havlovi

Brzy po pádu komunistického režimu prezident Václav Havel prosadil v parlamentu zrušení trestu smrti. V květnu 1990 byl nahrazen doživotním uvězněním, v lednu 1991 byl Listinou základních práv a svobod zakázán. Přesto však část veřejnosti požaduje znovuzavedení trestu smrti. K jejich hlavním argumentům patří výrazný růst počtu násilných trestných činů po roce 1989. V současnosti ale žádná vlivnější politická strana trest smrti nepodporuje.

Co si o trestu smrti myslíte vy? Napište nám na ');.

Vložil: Adina Janovská

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace