Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ano, stál přes miliardu, což vychází na každého Pražáka tisícovku. Ano, okolo financování se vznáší odér korupce. Ale je vážně krásný, koukněte na fotky

10.10.2014
Ano, stál přes miliardu, což vychází na každého Pražáka tisícovku. Ano, okolo financování se vznáší odér korupce. Ale je vážně krásný, koukněte na fotky

Autor: MHMP

Popisek: Trojský most vypadá úžasně i ve dne, jak můžete vidět ve fotogalerii. Ale při nočním osvětlení...

EXKLUZIVNÍ FOTOGALERIE V Praze se v pondělí ráno otevřel Trojský most, který je součástí tunelového komplexu Blanka a vnitřního pražského okruhu. Automobily přes most poprvé přejely kolem čtvrté hodiny ranní, tramvaje pak podle jízdního řádu v půl páté. Cestujícím zároveň začaly sloužit nové autobusové spoje, jak informují Novnky.cz. Média se od té doby předhánějí v kritice, patrně i oprávněné… Má to ale jedno důležité ALE!

Jedno „ale“ za všechny: Známý komentátor Jindřich Šídlo v sloupku, nazvaném Jedinečný most v pražské Troji, kritizuje jednak načasování otevření mostu: „V časech surreálního socialismu bývalo zvykem, že se v období před tehdejší parodií na volby objevovalo v obchodech obvykle nedostupné zboží – například dva druhy jogurtů či exotické ovoce typu banánů. Nové časy po listopadu 1989 naplnily obchody čímkoliv, co zrovna nepotřebujete, i bez nutnosti volebního aktu, zvyk připomenout voličům, co všechno pro ně jejich volení zástupci dokázali vybojovat, však zůstal.  A tak se v Praze pravidelně před volbami otevíralo metro – včetně stanic, které se nepovedlo včas dodělat, jako třeba ty na východním konci trasy B v roce 1998. I letošek měl být v Praze rokem hojnosti – zvlášť když to vycházelo hned na dvoje volby, sněmovní i komunální,“ glosuje, jak je u něj zvykem, celkem vtipně. 

A pokračuje (zde už zmiňuje ty zatrolené finance): „Trojský most spojující Holešovice s Trojou (nepřekvapivě) tedy s tříletým zpožděním funguje. Fakticky, i když smysl bude mít až po prosincovém otevření celé Blanky, ale obrazně – jako ukázka celého úmorně dlouhého a mimořádně drahého příběhu. Původně měl stát 400 milionů, nakonec za něj zaplatíme miliardu. Jistě je to zcela jedinečný most, jak při sobotní slavnosti pravil primátor Hudeček, problém je, že to slovo nabývá až příliš mnoha významů…“ To vše nelze popřít, je tu ale jedna věc, které jako by si nikdo v tom všem humbuku okolo peněz nepovšiml: Dílo architekta Romana Kouckého je prostě a jednoduše krásné. A bude stát i v době, kdy korupčníci, kteří si na něm namastili kapsy, budou mít už dávno trest odsezený (v což upřímně doufáme). Tedy, on to řekl v slavnostní řeči Olomoučák Hudeček, ale toho v Praze nikdo vážně nebere… 

Podívejte se do fotogalerie dole pod článkem, je to nádhera. A nasvícený v noci – čistá krása

Jak to celé bylo?

V Praze byl v sobotu slavnostně otevřen Trojský most, jehož stavbu podle primátora Tomáše Hudečka provázela spousta absurdních situací. Původně byl zadán z konstrukčního hlediska jiný most za 450 milionů korun. Při výstavbě byla změněna jeho konstrukce a postavil se vlastně jiný most, řekl Hudeček. Výsledná cena mostu činí kolem miliardy korun, dodal. Z hlediska architektonického primátor most považuje za velmi krásný.

„Nový Trojský most je postaven na základě naprosto ojedinělé architektonické konstrukce, Praha dostala v tomto ohledu velmi krásný most," řekl v sobotu Hudeček TV Prima. Stavba je součástí rozsáhlého projektu, který může Prahu, co se týče dopravy, posunout dalším směrem. Praha podle něj potřebuje ještě pět dalších mostů pro dobré spojení břehů Vltavy. Hudeček věří, že tento most nezůstane na dlouhou dobu poslední.

Unikátní stavba, která se prodražila

Oblouk mostu, který je ukotven jen do břehů, má výšku 20 metrů při desetinásobné délce. To ho podle Kouckého, jednoho z autorů projektu, činí krásným. Koucký o díle, které projektoval s architektem Liborem Kábrtem a s inženýry Ladislavem Šaškem a Jiřím Petrákem, řekl, že přepisuje učebnice architektury. „První most v Praze v 21. století má šanci být architekturou. Vzhledem k navrženým parametrům celku i detailu, zejména vzhledem k poměru výšky a rozpětí oblouku 1:10 a vzhledem ke štíhlosti jednotlivých částí se jedná o most zcela unikátní, jehož obdobu se prozatím nepodařilo nalézt nikde na světě,“ prohlásil Koucký pro Novinky.cz.

Stavbu mostu financovala Praha ze svého rozpočtu, původně měl být třikrát levnější, ale projekt se změnil. Cenu mostu v září na základě posudku ČVUT potvrdil arbitrážní soud. Praha původně plánovala, že most bude stát 400 miliónů korun, cena se ale nakonec vyšplhala na více než 1,3 miliardy. Znamená to, že příspěvek na dílo každého z více než 1,2 miliónu Pražanů včetně kojenců činí přes tisíc korun, jak spočítaly Novinky.

Most by měl ulevit dopravě

Díky zprovoznění mostu potkaly MHD v Praze změny. Po více než roce byl obnoven běžný provoz tramvajové linky číslo 17 v úseku mezi zastávkami Výstaviště Holešovice a Vozovna Kobylisy. Na pravidelnou trasu se rovněž vrátila noční tramvajová linka číslo 53. Také vyjela nová linka autobusu číslo 294, která spojuje oba břehy Vltavy a zároveň nahradí linku číslo 292. Mění se také rozmístění autobusových zastávek na Florenci, informoval Filip Drápal, mluvčí Ropid, který v Praze plánuje jízdní řády.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace