Moderní sídliště: Od stereotypů k prosperujícím sousedstvím
04.04.2025
Foto: MČ Praha 8
Popisek: Místostarosta Prahy 8 pro strategický rozvoj Tomáš Hřebík
Pražská sídliště, která tvoří nedílnou součást hlavního města, se v posledních letech mění. Dochází ke generační výměně jejich obyvatel, přičemž současná mladá generace má jiné nároky na bydlení než generace předchozí. Už nestačí, aby byla sídliště pouhými „noclehárnami“ – místy na přespání. Mladé rodiny očekávají dostatek občanské vybavenosti, moderní infrastrukturu a kultivovaný veřejný prostor, který podporuje komunitní život.
Veřejný prostor na sídlištích vyžaduje stálou pozornost a péči. Zejména často zanedbané vnitrobloky mají obrovský potenciál stát se oblíbenými místy setkávání a relaxace. Tomáš Hřebík, místostarosta Prahy 8 pro strategický rozvoj, díky zkušenostem z městské části zmiňuje několik způsobů, jak revitalizovat sídliště: „Menší změny, jako výměnu povrchů cestiček, výsadbu stromů a květin či přidání drobných hracích prvků a mobiliáře, může realizovat sama radnice. Veškeré změny musí být samozřejmě pouze a jenom na základě dohody s místními obyvateli a v jejich zájmu. U větších vnitrobloků je možné vytvořit i větší projekty, například dětská hřiště nebo altánky. Zase je potřeba zopakovat, že každé realizaci musí předcházet pečlivá participace a komunikace s budoucími uživateli toho konkrétního veřejného prostoru.“
Relativně rychlé kroky, které lze v rámci vnitrobloků uskutečnit, jsou:
- opravy cestní sítě, které zlepší dostupnost i estetiku prostoru,
- regenerace současných dřevin a výsadba nových stromů a květin, včetně záhonů s cibulovinami, trvalkami a nízkými keři,
- instalace mobiliáře k posezení a odpočinku, jako jsou lavičky a altánky,
- doplnění rekreačně-sportovních prvků – hřiště, venkovní posilovací stroje nebo místa pro míčové hry, které podpoří aktivní životní styl místních obyvatel.
Místostarosta Prahy 8 pro strategický rozvoj Tomáš Hřebík, foto MČ Praha 8
Zvláštní pozornost si zaslouží rozšíření spektra sportovišť přímo na sídlištích. Tím se (nejen) mladým lidem nabízí možnost trávit čas sportovními aktivitami v blízkosti svého domova, aniž by byli nuceni cestovat do centra města. „V Praze 8 se nám například daří postupovat v přípravě výstavby volnočasového parku pro skateboardisty a jezdce na freestyle koloběžkách. To ocení několikasethlavá místní komunita milovníků těchto kolečkových sportů,“ doplňuje Hřebík. Kvalitní sportovní infrastruktura přispívá nejen ke zdraví obyvatel, ale i k budování aktivní komunitní atmosféry.
Představitelé radnice Prahy 8 se také důrazně staví proti neřízenému zahušťování sídlišť developerskou výstavbou, které by mohlo negativně ovlivnit kvalitu života místních obyvatel. Je nutné klást důraz na ochranu původního charakteru sídlišť a zároveň podporovat funkční a udržitelný rozvoj těchto oblastí. V nedávné době bylo díky dohodě s Českou zemědělskou univerzitou zhotoveno 10 různých krajinářských koncepcí jednoho z vnitrobloků v Kobylisích. Obyvatelé budou mít příležitost se k těmto studentským studiím vyjádřit a zhodnotit, zda by se jim některý z inovativních nápadů líbil. Radnice tak získá mandát k případné realizaci v budoucnu.
Péče o sídliště a jejich rozumný rozvoj zůstávají klíčovými prioritami městské části. V Praze 8 se aktuálně plánuje revitalizace vnitrobloků v minimálně třech lokalitách. Rozsah dalších proměn však závisí na dostupných finančních prostředcích. Vzhledem k tomu, že pražská sídliště obývá velké množství obyvatel, je nutné zvážit i možné zapojení hlavního města Prahy do financování těchto projektů. Pokud se podaří postupně obnovovat a modernizovat sídliště, mohou nadále sloužit Pražanům a přispívat ke kvalitnímu bydlení po mnoho dalších desetiletí.
Vložil: Markéta Vančová