Anonymita sídlišť už neláká. Mladí chtějí žít v přátelské komunitě sousedů
31.07.2013
Foto: Archiv
Popisek: Rezidence Studánka
Mladé rodiny s dětmi stále častěji preferují komorní bydlení namísto obrovských komplexů novostaveb, jež se stavěly v 90. letech na zelených loukách. Důvodem jsou mimo jiné i mizivé vztahy se sousedy, kteří se leckdy mezi sebou ani neznají. Současný trend v bydlení se přiklání zpět k intimnějším způsobům života.
Ze západní Evropy se k nám pomalu dostává i vlna tzv. cohousingu, stylu bydlení, jehož smyslem je vybudovat sousedskou komunitu jako naprostý protiklad ke stavu, kdy se sousedi navzájem ani nezdraví.
Ulitej záhon
Rozbíhají se zde projekty, které podporují vytváření sousedských vztahů a komunit jako například nedávný projekt Ulitej záhon. Lidé v rámci svého okolí organizují kulturní a sportovní akce, společné grilování nebo výlety s dětmi. Mladé rodiny už nechtějí v Praze jen bydlet, ale skutečně se vším všudy i žít. „Trendem zítřka není hektická uspěchaná doba, ale snaha zvolnit a užít si volné chvíle s rodinou a přáteli. Takový styl života můžou mladé rodiny podpořit i vhodným výběrem vlastního bytu. Také v Praze najdeme projekty, které vnímají nově vzniklou poptávku po originálním a přátelském bydlení. Příkladem je vznikající projekt Rezidence Studánka, kde si architekti dali za cíl vytvořit komorní dům pro 28 rodin, jenž by svým přátelským prostředím podpořil dobré sousedské vztahy, jako tomu bylo kdysi za dob prvorepublikových činžovních zástaveb nebo Hrabalovy Libně plné malebných domků,“ říká Michal Šiller ze skupiny Neocity Group.
Inovativní filozofie bydlení
„Nový projekt Rezidence Studánka s 28 moderními byty a společnými prostory vhodnými pro hraní s dětmi, venkovní grilování a další volnočasové aktivity nabízí Pražanům zcela novou filozofii bydlení. Velkoryse řešené byty převážně s dispozicí 3kk, 80 m2, předzahrádkou či balkonem nabízí pohodlné bydlení také díky možnosti vlastního parkování a použití nadstandardních materiálů. Vlastní projekt se od ostatních liší mimo jiné i vkusným a neotřelým zpracováním interiérů a snaží se nezapadnout do dlouhé řady nudných bytů s dalšími 150 sousedy, které člověk ani nezná,“ popisuje koncepci rodinného domu Michal Šiller. Inspiraci při hledání vysněného bydlení lze načerpat v ulici s příznačným názvem V Zahradách.
Bohumil Brejžek, Parlamentní listy
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.
Vložil: Anička Vančová