Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ať ode mne nikdo nečeká, že se uzavřu před světem a budu dělat vrcholnou politiku, říká Roman Petrus

komerční sdělení 01.10.2018
Ať ode mne nikdo nečeká, že se uzavřu před světem a budu dělat vrcholnou politiku, říká Roman Petrus

Foto: archiv RP

Popisek: Roman Petrus

ROZHOVOR Starosta Městské části Praha 8 Roman Petrus kandiduje do Senátu i do zastupitelstva Prahy 8. Hovoří o tom, čím ČSSD ztrácela voliče a co by měla dělat, aby je získala zpět. Zhodnotil fungování Prahy a přiblížil i to, co nabízí voličům.

Vy jako ČSSD podporujete jízdné MHD zdarma. Není to populismus, který rádi kritizujete u Babiše či Okamury? A nejsou čtyři miliardy příliš?

Jízdné zdarma podporuji výrazně. Celý systém je dnes vlastně nastaven tak, že jízdné je jen jakousi fixní částkou. Ale ta částka, co platí, je jen příspěvek na službu, která je výrazně dražší. Velmi výrazná skupina lidí pak neplatí vůbec, ať jsou to děti nebo senioři. Částka, kterou zmiňujete, se ve skutečnosti vrátí zpět. Jízdné zdarma může přinést výrazné úspory na jiných místech.

V Praze je zoufalý nedostatek pracovníků prakticky ve všech oblastech života a úřady a firmy se s tím dlouhodobě potýkají. Myslím, že tito lidé budou rozebráni ještě dříve, než dojde k definitivnímu spuštění procesu jízdného zdarma.

 

Vy jste hovořil o tom, že pokud ČSSD ve volbách neuspěje, mohla by se rozdělit. Na jaké strany? A ke které byste náležel?

ČSSD několik let ztrácí voliče. Vyzkoušela již řadu možností, jak se změnit a nabídnout nové věci. A přesto to nezabírá. Většina sociálních demokratů věří, že tyto volby přinesou obrat. Já ostatně také. Pokud se to ale nestane, je možné, že nás toto rozhodnutí čeká.

Mnozí politici ČSSD včetně Sobotky podporovali homosexuály a různé minority. Nebyla chyba, že se ČSSD nechala pohltit neomarxismem a místo obhajoby pracujících, rodin s dětmi a střední třídy, se více soustředila na sluníčkáře, multi-kulti, „tolerantní“ islám, homosexuály, hippiesáky, pravdoláskaře, Romy a podobně?

Jak jsem uvedl, vypadalo to, že to je cesta, která by mohla vést k záchraně ČSSD. Bohužel se ukázalo, že tato oblast spektra je již dávno obsazena. Navíc u ČSSD se považuje za samozřejmé, že některé věci obhajujeme. Není to téma, které bychom měli vyzdvihovat, protože je to zkrátka samozřejmé. A myslím, že tak to berou i naši voliči. Zaměřovat se tak musíme na lidi práce, tak jako naši předchůdci.

 

Co má ČSSD dělat, aby znovu získala zpět své voliče?

Začít myslet jinak. Lidé chtějí složité věci dělat jednoduše a řada z nás se tomu neumí přizpůsobit. Máme nastavené zákony, vyhlášky a pravidla tak, jak jsou. Všechno je neskutečně pomalé a nebo nastavené tak, „že to nejde“. A s tím jsme se smířili. Novější politici tento trend rozbíjejí a zatím se mi zdá, že se nedokážeme této cestě přizpůsobit.

 

Co říkáte úspěchu nových hnutí jako ANO, SPD či Piráti? Nebudou jimi lidé zklamáni? Mohou naplnit jejich očekávání?

Zatím si myslím, že zklamáni budou, pokud jde o výsledky. Bohužel tato hnutí mají většinou perfektně zvládnutý politický marketing a někdy mi připadá, že najeli na systém „čím méně toho děláme, tím jsme oblíbenější“. Stačí, když vytvoří dokonalou iluzi, což se jim daří.

Pojem staré struktury se mi příliš nelíbí. Zvláště, když si uvědomuji, že jsem v pražské politice déle než oba jmenovaní. (smích) Je to stejné jak u předchozí otázky. Kdybych měl hodnotit výsledky jejich práce, musel bych říci, že ani jeden nemá šanci přejít přes pět procent. Například u pana Svobody si nemohu vybavit jedinou pozitivní věc za jeho působení na magistrátu. Pokud jde o politický marketing, je pravděpodobné, že všichni jmenovaní na magistrátu budou.

 

Jaké je vaše hodnocení vládnutí primátorky Krnáčové a spol. na pražském magistrátu?

Koalice, která má více než tři strany, je neskutečně těžká na řízení. Zvláště, když zájmy jejich členů jsou zásadně protichůdné. Především v dopravě a územním rozvoji, kdy zástupci Trojkoalice nechtěli dělat absolutně nic, nebo co nejvíce škodit. A zástupci ČSSD s ANO se chtěli alespoň částečně pohnout. Přesto musím logicky vyzdvihnout, že i přes Trojkoalici se posunula spousta věcí v dopravě. A myslím, že až se za několik let budeme ohlížet zpátky, bude se na část této koalice nakonec vzpomínat jako na staré dobré časy.

 

Jak chcete pracovat pro svůj obvod a pro občany ČR v Senátu?

Především, ať ode mne nikdo nečeká, že se uzavřu před světem a budu dělat vrcholnou politiku. Ta je sice součástí práce senátora, ale z mého pohledu jen částí menší. Můj pohled na věc je ten, že senátor musí aktivně a každodenně pracovat pro obyvatele volebního obvodu a zlepšovat jejich život.

Dále ode mne nečekejte, že budu dělat jinou práci a k senátorství si budu odbíhat od klientů nebo od operací. Ne, hodlám se věnovat životu v našem obvodu maximálně a na rozdíl od jiných myslím, že práce bude tolik, že bych ani nic jiného nestíhal.

Výrazně bych se chtěl věnovat dopravě a územnímu rozvoji. To je téma, kterému se věnuji přes 15 let, co pracuji v politice, a za tu dobu jsem vybojoval velké množství úspěchů. Senátor má poměrně velkou váhu a může bojovat za občany jak na městských částech, tak i na Magistrátu hl. m. Prahy, a především v organizacích spravujících město. Ať již to jsou Pražské služby, Technická správa komunikací, Dopravní podnik nebo Ropid. A v tom je má obrovská výhoda oproti ostatním kandidátům. V teto oblasti se pohybuji řadu let a díky kontaktům a odvedené práci dokážu vybojovat pro náš obvod velké změny.

 

Senát se netýká jen komunální a místní politiky. Jaký máte postoj třeba k EU, k přijetí eura, k Merkelové či přijímání migrantů, EET nebo výši daní?

Jistě. I když to je práce zásadnější a mrzí mě, že to senátoři nedělají. Evropská unie je bezesporu náš zásadní bod. Ve světě, který se čím dál více propojuje a mění v neprospěch staré Evropy, je důležité, aby Evropská unie fungovala jako ekonomicky stabilní společenství států. Myslím, že by evropští politici měli této složce, tedy ekonomice, věnovat zásadní a dominantní pozornost a nevysilovat se tím, co více státy spíše rozděluje.

Přijetí eura by mělo být ihned poté, co to bude pro Českou republiku výhodné. Pokud jde o imigrantskou krizi, je jasné, že v tomto případě EU selhala. Absolutně. Naštěstí, když nyní vlna přistěhovalců přeci jen výrazně klesla, máme myslím čas přestat se nesmyslně handrkovat o uprchlíky, ale začít řešit problémy tam, kde se staly, a pomáhat fungovat v těch místech, odkud uprchlíci přicházejí. Nebál bych se tam přesunout i zásadní finanční prostředky, protože je lepší je poskytovat v místě krize, než přímo v naší zemi.

Komerční sdělení

Vložil: Redaktor KL