Takhle si své pětasedmdesátiny rozhodně nepředstavovala. Místo s rodinou je známá herečka nejspíš oslaví za zdmi bohnické léčebny. Dostaly ji tam problémy, které ‘léčila‘ alkoholem. Tajnosti slavných
11.11.2016
Foto: Filmové studio Barrandov
Popisek: Jana Drbohlavová jako soudružka učitelka Peškové v nesmrtelné pohádkové komedii Dívka na koštěti
Zdravotní problémy ji připravily o pohyblivost, kvůli níž přišla o práci a musela se přestěhovat do domova pro seniory. Se životem v ‘bábinci‘ se ale nedokázala vyrovnat, nakonec už ji prý ani personál nedokázal zvládnout.
Hlodejte si, soudružko učitelko, hlodejte! Vzpomínáte na tuhle nesmrtelnou hlášku z legendární ‘čarodějnické' komedie Václava Vorlíčka Dívka na koštěti? Neodolatelné králičí zoubky tehdy rekvizitáři nechali vyrobit na míru pro krásnou Janu Drbohlavovou. A půvabná herečka, která mimořádně zářila na jevištích pražských divadel v hudebních komediích, se náhle dočkala nečekané celorepublikové popularity. „Vidíte, co takové zuby dokážou? Koho by tehdy napadlo, že vstoupí do povědomí lidí?“ komentovala herečka již před lety jednu z řadových rolí, která zastínila všechny ostatní.

V roce 1960 v představení Národního divadla Zdravý nemocný
Nic jiného než divadlo
Při výčtu jejích příbuzných, kteří se nějakým způsobem zapsali do české kultury a historie, nelze než smeknout. Bývalá manželka herce Ladislava Županiče, dcera českého fotografa Karla Drbohlava a matka uznávaného historika Jana Županiče se narodila 22. listopadu 1940 v Praze. Díky tatínkovi, který se specializoval na divadelní fotografii, měla odmalička k divadlu velmi blízko, a tak nikoho ani nepřekvapilo, když si herectví zvolila za svůj celoživotní úděl. Úspěšně složila přijímací zkoušky na DAMU, kde patřila do slavného ročníku profesora Miloše Nedbala, a již během studia se projevil její výrazný komediální talent.

Učitelka Pešková v Dívce na koštěti
Začínala v operetě
Ještě jako studentka začala hostovat v Národním divadle a po absolutoriu odstartovala kariéru v nuselské operetě rolí Sladké Irmy. A byla tak skvělá, že jí bylo vzápětí nabídnuto stálé angažmá. Po pouhém roce ale přijala nabídku Oty Ornesta do Městských divadel pražských, kde pak působila půl století. Současně natáčela pro film i televizi, kde vytvořila téměř stovku rolí. Nejvýraznější z nich byla právě Saxanina ‘zubatá‘ učitelka Pešková. Léta spolupracovala i s dabingem. V 60. letech například propůjčila svůj hlas indiánské dívce Nšo-či v sérii o Vinnetouovi, dnes k nám jejím hlasem zase promlouvá profesorka McGonagallová ve slavné filmové sérii o Harry Potterovi.

S Jiřím Sovákem v seriálu Arabela jako paní Hermannová
Dny plné bolesti
Naposledy stanula paní Drbohlavová před kamerou v roce 2012 v komedii podle scénáře Tomáše Magnuska Školní výlet, už tenkrát ale chodila o holi, protože ji stále víc trápily bolesti kyčelních kloubů. Její stav se rychle horšil, postupně ztrácela nejen síly, ale také dobrou náladu. S nepřízní osudu se zkrátka nedokázala vyrovnat. Uzavřela se do sebe, nezajímalo ji, co si oblékne, nebrala telefony… Nakonec vzdala i dabing, protože jí cesty do studia působily nepředstavitelné obtíže. Syn celodenní péči o ni časově nezvládal, a tak nezbylo nic jiného než stěhování do domova na okraji Prahy, i když se jí ani trochu nechtělo.

S Libuší Švormovou ve svém posledním filmu Školní výlet
Změna, kterou nezvládla
Nové prostředí, nová pravidla, noví lidé… tak obrovskou změnu paní Jana prostě nezvládla. Uprostřed lidí se cítila stále více sama. „Nedalo se to v tom domově vydržet, tak jsem se občas napila,“ přiznala deníku Aha! „Ona se totiž taky nenormálně chovala a s napitím to bylo ještě horší. Na personál byla protivná. Změnila se nám ta Janička,“ konstatoval její kolega, herec Jan Skopeček, který žije ve stejném domově. „Jana pila, tak se nemůže divit, že ji foukli k bláznům.“ Momentálně o herečku pečují v psychiatrické léčebně v pražských Bohnicích a sama prý netuší, jak tam bude dlouho. Doufá ale, že by ji do čtrnácti dnů mohli propustit. Oslavu svých pětasedmdesátých narozenin tudíž možná přece jen stihne.
Čtěte také:
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adina Janovská