Jen 20 procent psychopatů je v base. Těch zbylých osmdesát běhá po svobodě a část z nich nám vládne, protože jsou to zpravidla vůdčí typy, tvrdí nestor české psychiatrie. A vysvětluje mýty a omyly o této diagnóze
01.10.2016
Foto: ČRo, Rádio Wave, repro
Popisek: Pan doktor Radkin Honzák
Říká se, že psychopatů je v populaci deset procent. „To je stejně rozšířený a stejně mylný údaj, jako že používáme jen deset procent svého mozku. Vysvětlím, kdo je to psychopat. Podle používané diagnostiky psychiatrů Hareho a Duttona jsou psychopati lidé, kteří mají určitou anomálii v hlavě, a sice že nemají strach. Jejich centra strachu nejsou propojena s centry uvědomění, takže jednají roboticky přesně,“ vysvětluje nestor české psychiatrie Radkin Honzák v rozhovoru pro Novinky.cz.
„Vy nebo já, když před sebou máme nějaký úkol, pociťujeme jistou míru úzkosti, která se stupňuje, čím závažnější ten úkol je. Naše úzkost je navíc nakažlivá: když jsme ještě žili ve smečce, upozorňovala druhé na nebezpečí. Psychopat šíří místo úzkosti důvěru. K tomu je přesvědčivý, charismatický, má drajv po moci. Těchto lidí je údajně jedno procento. A teď jde o to, jak se na ně budeme dívat. A v tom se Hare s Duttonem od sebe liší,“ říká Honzák.
Je psychopat hajzl nebo záleží na tom, jak to má v hlavě namixované?
Zatímco Hare podle Honzáka počítá s tím, že jsou všichni psychopati hajzlové, agresoři a paraziti s absencí sociálních norem a hodnot, jeho kolega nás uklidňuje, že psychopatologické vlastnosti si můžeme představit jako knoflíky na mixážním pultu, které nemusejí být všechny nutně zapnuty. Takže Duttonův psychopat v sobě nemusí mít agresi, nemusí být asociální.
Magor bez nervů byl i první muž na Měsíci
Takovým psychopatem byl nejspíš Neil Armstrong, co přistál na Měsíci. „To byl muž bez nervů. Proto ho taky vybrali, že už měl za sebou nějakých devět kritických leteckých přistání. On totiž Měsíc zblízka není zdaleka tak hezký, jak se jeví zdálky, a už vůbec není tak rovný, takže Armstrong s Aldrinem hrozně dlouho lítali kolem a hledali vhodné místo na přistání, až hrozilo, že jim dojde palivo a rozbijou se. Aldrin začal vyšilovat. A Armstrong na to, drž zobák a začni odpočítávat, na kolik sekund nám ještě stačí palivo. Začali na sedmdesáti, a když přistáli, byli na deseti. Dovedete si představit kohokoli, kdo cítí strach, v téhle situaci? Já jo, napřed těžce znečištěného a pak mrtvého,“ popisuje psychiatr.
Za mřížemi skončí jen blbí psychopati
„Nicméně ne všichni psychopati skončí za mřížemi, v kriminále je jich i podle Harea tak dvacet procent, spíš ti blbější. Zbylých osmdesát procent běhá po svobodě a část z nich nám vládne, protože jsou to zpravidla vůdčí typy,“ upozorňuje psychiatr. Jako třeba Martin Konvička a jeho akce na Staroměstském náměstí? Je tohle dílo příčetného člověka?
Konvička blázen není. A psychopat?
Psychiatr se jen usmívá. „Duševně zdraví lidé jsou schopni vymyslet i daleko větší blbosti! Psychopatie ostatně není duševní porucha. Blázen se vymyká normě právě kvůli psychické chorobě, což opravdu není Konvičkův případ. Ten člověk je zdravý, dospělý, zodpovědný za své činy. Myslím si, že velice dobře ví, co dělá. Dokud se o něm mluví, roste mu šance na zvolení. A blbejch, kteří s tímhle stylem půjdou, tu taky není málo. Jestli se Konvička rozhodl, že mu stačí oslovit jen určité procento populace, ne že chce být prezidentem všech jako někteří jiní psychopati, tak si s tím, co provádí, vystačí,“ nepřímo označuje Konvičku za psychopata Honzák.
Mí pacienti se islámu nebojí
On sám islám za český problém nepovažuje. „Tuhle se mě někdo ptal, zda jsou mí pacienti vystrašení z islámu. Mí pacienti jsou vystrašení z toho, jestli budou zdraví, jestli nebudou nezaměstnaní, jestli děti nebudou zlobit. Mají své starosti, a ne světové starosti,“ říká doktor Honzák.
Nezvládáme vnímat víc jak sto lidí
Žijeme prý v době, kterou nezvládáme vnímat. „Naše mozky obsahují sociální centra. Makakové tam mají místo pro 40 dalších makaků, šimpanzi pro 65 šimpanzů, náš přirozený houf je kolem 95 lidí, o kterých máme tak nějak přehled, víme, že tohle je dobrák, tamto ničema. Jasně strukturované rodové klany měly dřív do sta lidí, jenže v těch jsme žili naposledy za gotiky. Když houf naroste a zkomplikuje se, důvěru škrtnem. Ale když nedůvěřuju, tak co bych dělal dobré skutky? To se radši ožeru,“ popisuje důvod společenské letargie.
Největší česká potřeba? Špiritus
Lidé si podle něj hledají náhražky. „Když se klasické církve rozpadly, vznikla spousta sekt, které mají hlad po spiritualitě krmit. Lidé se přiklánějí k východním hodnotám, které tu ale nemají žádné zakotvení. Když budete jako čistokrevná Evropanka jíst japonské suši, výsledkem bude nejspíš alergie. Největší česká spirituální potřeba je dnes špiritus. Taky máme na evropské poměry vysoce nadprůměrnou spotřebu marihuany, už děti u nás chtějí omámit normální mysl. To mi přijde perverzní.
Psychiatrie je dnes pod vlivem velkých farmaceutických firem
A jak vidí současnost svého oboru? Bledě. „Dnešní psychiatrie se především strašným způsobem debilizuje ve smyslu povinných a doporučených postupů. Dřív jsme toho sice míň věděli, ale hlavně nám farmafirmy nediktovaly, co máme předepisovat. Medicína už není o člověku, ale o soustavě příznaků. Diagnóza je věc dohody. Když to bude vypadat takhle, budeme tomu říkat slánka, a když takhle, tak schizofrenie. Na schizofrenii A jsou tyhle léky a na schizofrenii B tyhle a prostě je předepíšete, ať proti vám v ordinaci sedí kdokoli. Tento trend se do Evropy táhne z Ameriky, a tam když se postavíte proti, můžete taky skončit u soudu,“ rozčiluje se.
Farmaceutické firmy podle něj nemají zájem pacienty vyléčit. „Mají zájem jim prodávat lék 1 ideálně až do smrti a k němu přidat lék 2 a potravní doplněk 3. Jednou za čas mají ostudu, že ututlaly nějaký skandál, tak zaplatí pár miliónů a v klidu jedou dál,“ hodnotí situaci známý psychiatr.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Dáša Vrchotová