Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Obličej plný odporných bradavic, ale: Manažersky úspěšný, superiózně inteligentní, široce vzdělaný a sexuálně neodolatelně přitažlivý. Kdo si o sobě tolik myslí? Neuhodnete, je to „doktor prase“. Bartáka vyšetřili psychiatři a…

28.07.2016
Obličej plný odporných bradavic, ale: Manažersky úspěšný, superiózně inteligentní, široce vzdělaný a sexuálně neodolatelně přitažlivý. Kdo si o sobě tolik myslí? Neuhodnete, je to „doktor prase“. Bartáka vyšetřili psychiatři a…

Foto: ČT

Popisek: Jaroslav Barták

KRIMI Jaroslav Barták si odpykává dvanáctiletý trest za sexuální nátlak na své někdejší asistentky v letech 2006 až 2011. Vyžadoval od nich sex, osahával je, a když se mu nechtěly podvolit, znásilňoval je a někdy omračoval chemikálií v pití. Dívkám vyhrožoval likvidací a oháněl se kontakty na mocné. Soudy lékaři Bartákovi uložily souhrnný trest za šest znásilnění, pět případů vydírání a také za sexuální nátlak, nebezpečné vyhrožování a manipulaci s omamnými látkami. Podle státní zástupkyně v několika případech způsobil ženám těžkou újmu na zdraví.

Za mřížemi plánoval vraždy

A vypadá to, že šílený doktor z vězení hned tak nevyjde. O trestnou činnost se totiž pokouší i za mřížemi. Plánoval odtamtud vraždy tří lidí, kteří mu pili krev. Oběťmi se měli stát někdejší šéf vojenské tajné služby Andor Šándor, pražský advokát Oldřich Choděra a pravoslavný kněz Eugen Freimann. Likvidaci měl Barták chystat již ve vězení a použít na ni chtěl spoluvězně. Prozatím nepravomocně ho liberecký soud lékaře potrestal dalšími 15 lety.

Čeho se bojí bývalá manželka?

A výčet obvinění nekončí. Další soud totiž Bartáka čeká kvůli nedovolenému telefonování exmanželce z vězení a pokusu podplatit 10 tisíci vězeňskou stráž. V tomto případě mu hrozí až šest let. Stíhání za vydírání bývalé manželky musela policie zastavit, exmanželka totiž obvinění stáhla. Patrně se bojí. Barták měl na exmanželku velmi nevybíravě tlačit a vyhrožovat jí prakticky ihned poté, co v létě 2013 nastoupil za mříže.  Lékař si podle zdrojů zpravodajství Českého rozhlasu dokonce u bývalé manželky vynucoval návštěvy ve věznici. "V rámci kterých jí též vyhrožoval, že až ho brzy pustí na svobodu, odcestuje do zahraničí i se synem, přičemž jí ukazoval při návštěvách různé osoby, které tam sedí za vraždu, že se bude divit a podobně," líčí justiční dokument Bartákovy nevybíravé praktiky.

Stažené obvinění

Exmanželka na něj kvůli nim podala trestní oznámení, po němž začali detektivové lékaře loni v lednu stíhat, avšak státní zástupce musel případ v prosinci utnout.  Bývalá Bartákova manželka totiž otočila a nakonec nedala ke stíhání souhlas. A bez něj zákon neumožňuje pokračovat.

Tady vězení nepomůže

Psychiatrické posudky a zprávy z věznice, kde Barták pobývá, odhalují, co je tento lékař vlastně zač. A také to, že tady vězení nepomůže. Tedy Bartákovi – světu jeho uvěznění prospěje rozhodně. Barták totiž trpí poruchou osobnosti. Lékař odsouzený za trýznění asistentek a prozatím nepravomocně potrestaný za vydírání a přípravu vražd se podle odborníků polepší jen stěží.

Jeho další pobyt na svobodě je nebezpečný

Po propuštění navíc bude patrně myslet na pomstu. „Jeho pobyt na svobodě je nebezpečný pro vysokou pravděpodobnost opakování obdobného jednání, respektive realizaci připravovaného,“ přímo říká psychiatrický posudek znaleckého ústavu Psychiatrické nemocnice Bohnice. Posudky jsou klíčovým důkazem. Ukazují totiž, že Barták je trestně odpovědný, i když „normální“ osobnost to rozhodně není. „Jeho schopnost správně vnímat a vnímané bez zkreslení reprodukovat je snížena popsanou poruchou osobnosti, zvláště chorobně pozitivním přesvědčením o vlastních schopnostech, vlivu a významu,“ popsali psychiatři z Bohnic.

Sám sebe vnímá coby sexuálně neodolatelného

A náprava není pravděpodobná. „Možnost jeho resocializace je výrazně snížena stejně jako resocializační vliv případného trestu. Lze předpokládat spíše zhoršování nevhodného psychopatického chování,“ píše se ve zprávě. „Znalci se shodli na tom, že obžalovaný sám sebe vnímá a prezentuje jako muže manažersky úspěšného, superiózně inteligentního, široce vzdělaného a sexuálně neodolatelně přitažlivého. Svědčí to dle nich o výrazném narcismu, emoční labilitě a v dané situaci o malé ochotě dodržovat konvence,“ cituje rozsudek znalecké posudky. 

I ve vězení má pocit nadřazenosti

Se zprávami psychiatrů si notuje i report z věznice, kde Barták sedí. „Nemá nadhled nad svým jednáním, nepřizpůsobí se, má pocit nadřazenosti a všechny tyto vlastnosti jsou promítnuty do charakteru trestné činnosti, jak to vyplývá z příslušného znaleckého posudku. Je nutné vzít v potaz, že dle věznice byl obžalovaný 20x kázeňsky trestán pro neuposlechnutí příkazu, verbální, často vulgární napadání zaměstnanců, odmítnutí podřídit se režimu, zastrašování zaměstnanců a dalších osob ve výkonu trestu,“ cituje soud ze zprávy věznice.

Pod hrozbou vyššího trestu se začal snažit

Ovšem pozor, Bartákovi patrně dochází, že přestřelil.  Od května 2014 je údajně vězeň jako vyměněný. V té době už mu totiž hrozilo dalších dvacet let za vážné zločiny, tento hrozící další trest patrně způsobil nečekanou změnu. „Začal plnit stanovený program zacházení, vystupování je na požadované úrovni, autoritu zaměstnanců respektuje, jeho vystupování je slušné a zdvořilé,“ popisuje zpráva obrat v lékařově chování. I to potvrzuje výsledek lékařské zprávy – Barták není duševně nemocný, je to velice inteligentní, ale psychopatická osobnost.

Naštěstí se ven hned tak nedostane. Pokud by mu odvolací soud trest za přípravu vražd a vydírání potvrdil, měl by si Barták odsedět celkem 27 let. A další soud, kde může dostat až 6 let, ho čeká. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Lucie Kolouchová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace