Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Taťka emigroval do Holandska, mamka ho odstrčila. Vše se v dobré obrátilo: Mimčo má jemňounkou šedou srst, statečně sosá mlíčko, váží asi metrák a je hitem Facebooku

07.04.2016
Taťka emigroval do Holandska, mamka ho odstrčila. Vše se v dobré obrátilo: Mimčo má jemňounkou šedou srst, statečně sosá mlíčko, váží asi metrák a je hitem Facebooku

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Popisek: Sloní sameček se má k světu.

FOTOGALERIE V noci na úterý 5. dubna, krátce po třetí hodině, Janita porodila po 639 dnech březosti své první slůně. Novorozený sameček se svým příchodem na svět zapsal do historie pražské Zoo, protože je vůbec prvním slůnětem, které se tady nejen narodilo, ale bylo zde také počato. Otcem je Mekong, který slůně zplodil ještě před svým odchodem do holandského Emmenu. Návštěvníci Zoo Praha budou mládě moci poprvé spatřit již dnes v pavilonu slonů od 11:00, v pátek bude otevřen od 10:00 a o víkendu od 09:00, jak uvedla mluvčí.

„Jde o první slůně ve více než osmdesátileté historii chovu slonů, které se v Zoo Praha nejen narodilo, ale bylo zde i počato. Matkou slůněte je Janita, kterou jsme spolu s Tamarou přivezli v roce 2012 ze Srí Lanky, a přišlo na svět v Údolí slonů, jež jsme otevírali v roce 2013. Nic z toho bychom nemohli říci, kdyby nám zřizovatel neumožnil vybudovat Údolí slonů, kdyby nám čeští diplomaté v čele s Miloslavem Staškem nepomohli získat srílanské slonice a především kdyby náš tým slonařů pod vedením Pavla Brandla a Jiřího Javůrka nedokázal zvolit a naplnit správné postupy práce se slony,“ řekl viditelně nadšený ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Boule pod ocasem, signál začínajícího porodu

Blížící se porod Janity veterináři denně monitorovali podle hladiny hormonu progesteronu. Jeho hodnoty klesají těsně před porodem až na nulu. Na středu 6. dubna navíc připadal 640., tedy střední den březosti a díky všem těmto informacím byli chovatelé na celou událost dobře připraveni. Dnes ve tři čtvrtě na dvě ráno, se Janitě objevila boule pod ocasem, což byl neklamný signál začínajícího porodu. Chovatelé, kteří měli v tu chvíli službu, odvedli Janitu do boxu a svolali celý tým, včetně veterináře.

Ředitel Bobek byl u porodu a fotil

Janita byla vzhledem ke své nezkušenosti při porodu uvázaná a tento postup se ukázal jako opodstatněný. Prvorodička totiž zpočátku mládě nepřijala a dokonce na něj naznačila útok. „Takové chování je u nezkušených slonic časté a přisuzuje se prožité bolesti při porodu, kterou si pak samice spojí s mládětem,“ vysvětluje kurátor Pavel Brandl. Slůně bylo tedy odtaženo do bezpečí a až po hodině bylo postupně přibližováno k matce, aby si na něj mohla zvyknout. Chování Janity se naštěstí změnilo a po několika neúspěšných pokusech se mládě 4 hodiny po narození poprvé napilo mateřského mléka. Mladý sameček je velmi aktivní a využívá každé příležitosti, aby se od matky napil. Zatím sbírá zkušenosti při hledání matčiných struků a nepomáhá mu při tom ani Janitina výška. Novopečená maminka Janita od porodu již také pila a přijímá potravu a vše je tedy na dobré cestě.

Hit Facebooku

„Z ohlasů na narození slůněte mě kromě mnohého jiného velmi mile překvapilo, že jeho první fotografie má po 24 hodinách víc než 29 tisíc reakcí, 1260 komentářů a 4 600 sdílení – a to jenom na mém facebookovém profilu!“ píše ředitel Bobek a dodává příhodu, která ho potěšila: „Úplně největší radost mi však udělal mail od dlouholetého autora Meteoru a současně člověka, který mě před šestadvaceti lety přivedl do Českého rozhlasu, dr. Josefa Kleibla. Dovolím si jej zde celý ocitovat: Mirku, tohle se týká slůněte a mohlo by Tě to proto zajímat. Odpoledne jsem se šel uvelebit na lavičku do parčíku u nás za rohem. Brzy na to přijel starší pán s kočárkem, usadil se vedle, pochválil počasí a pak pravil: A taky se nám narodilo slůně. Když viděl, že nic nechápu, protože nic nevím, vše vysvětlil.  Zaujal mě výraz „nám". Pochopil jsem, že nejen v zoo, ale i jeho osobně to potěšilo. On měl fakt radost. Proto to ztotožnění,“ končí Miroslav Bobek.

Seznámení s „tetou“ Tamarou

Ve středu ráno se za asistence chovatelů seznámil den starý sloní sameček s první členkou stáda, slonicí Tamarou. Po Tamaře bude mládě v následujících dnech postupně spojeno i s ostatními členy stáda.

Slonice Tamara, která do Zoo Praha přicestovala společně s Janitou v roce 2012 ze Srí Lanky, byla ráno po deváté hodině přivedena za Janitou a jejím mládětem do společných prostor. „Tamara mládě očichala a to se od ní pokusilo napít mléka. Po jednom neúspěšném pokusu ale slůně v dalších snahách nepokračovalo. To je známka toho, že si dobře vtisklo svou matku,“ vysvětluje kurátor Pavel Brandl. Obě slonice byly klidné, a tak je chovatelé nechali se slůnětem už po půl hodině samostatně ve společných prostorách. Tamara i Janita pak společně žraly, zatímco mládě postávalo mezi nimi. Seznámení tak proběhlo hladce a již zítra čeká Janitu se sloním samečkem setkání s dalšími dvěma členkami stáda – s Gulab a Shanti.

Podívejte se na slůňátko ve fotogalerii, je fakt k sežrání.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Tagy
zoo,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace