Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Velký přerod od hezouna ke knězi Celebrantovi. S Nightwork už si Dyk nikdy nezazpívá, ale bude kvákat s žábami

21.02.2016
Velký přerod od hezouna ke knězi Celebrantovi. S Nightwork už si Dyk nikdy nezazpívá, ale bude kvákat s žábami

Autor: bernsteinmass.cz/Tino Kratochvil

Popisek: V Bernsteinově Mši vytvoří Vojtěch Dyk hlavní roli kněze Celebranta

Mimořádnou práci si dal populární zpěvák a herec Vojtěch Dyk s realizací svého vysněného projektu. Stal se producentem a hlavním představitelem legendární scénické Mše Leonarda Bernsteina a na potkání o tomto projektu nadšeně vypráví. Jeho premiéra se bude konat již v březnu, v režii bratrů Cabanových.

„Pořád jsem hledal formu, která by nebyla muzikálová, protože tady v Čechách se podle mě muzikály dobré nedělají,“ vysvětlil tento týden v rozhovoru pro Radiožurnál a taky prozradil, proč se stal producentem tohoto náročného projektu. Bernsteinovy skladby má rád, protože nepsal jenom rovné, líbivé písně. Hledal formu, kde by mohl využít zpěv, herectví a tanec. A to přesto, že není zrovna skvělý tanečník. Když tančí, tak to prý vypadá, jako by tančily dva středně vzrostlé smrčky.

V Bernsteinově Mši vytvoří hlavní roli kněze Celebranta. V této skladbě už shodou okolností zpíval poprvé ve dvanácti letech, tehdy ale víc přemýšlel o tom, jak se líp učesat, aby se líbil holkám. Nicméně Mše v něm zůstala, je to prý jeho srdeční záležitost: „Měl jsem v sobě jakési pouto, pořád jsem si to zpíval,“ svěřil se Lucii Výborné.

Na konkurzu v Brně

Producent Dyk na konkurzu v Brně

Jádro Dyka

Od začátku apeloval na celý realizační tým, aby vzniklo autentické, generační divadlo. „Jsou tam velmi aktuální otázky, týkající se víry,“ zdůrazňuje. Základní ideou je, aby lidé věřili sami sobě. „Když věříte sami sobě, dokážete cokoliv.“ Ve své tvorbě zkouší stále nové věci a postupně se prý chce dostat k ‘jádru Dyka‘. Znamená to dělat hudbu, která je jeho srdci nejbližší. V květnu například bude společně s Mirkem Vitoušem hudebně improvizovat s žábami, kvákajícími u rybníku Miloše Zapletala. Bohužel v nedohlednu je kvůli soudním sporům film o Petru Novákovi, v němž měl hrát roli legendárního zpěváka. Ale těší se na film pro HBO, o němž nic bližšího zatím neprozradil. Když se ho posluchači Radiožurnálu ptali, zda si ještě někdy zazpívá s Nightwork, rezolutně odpověděl: „Ne.“

Na press tour a za fanoušky vyrazil letadlem

Na press tour a za fanoušky vyrazil letadlem

Pocit bezpečí bez hranic

V rozhovoru přišla řeč i na boření hranic, které Bernstein ve své době Mší odstartoval. Doslova skandál například vyvolala scéna kněze, tančícího na oltáři. Na otázku, zda si myslí, že zboří hranice i u nás, Dyk odpověděl: „Já si myslím, že v době uprchlické krize jsme celkem zvyklí na boření hranic, ta bezhraničnost je něco, co v člověku je, jde jen o to, to na sebe nechat působit.“ Podle něj ale většina lidí má ráda svoje ‘jistý‘, hranice a mantinely jim poskytují pocit bezpečí, jemu ale naopak dává pocit bezpečí ta bezhraničnost a ta nejistota.

Čtěte také:

Babišova EET rozpálila doběla populárního šéfkuchaře. Hospodským, řezníkům, zelinářům, taxikářům a pinglům se tady závidělo už za 'komárů', prohlásil Zdeněk Pohlreich. Co vzkázal ministru financí?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace