Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Legendární král kutilů Přemek Podlaha prý byl na peníze jako ďas. Čím trápil svoji manželku a proč vydědil vlastního syna? Tajnosti slavných

22.12.2015
Legendární král kutilů Přemek Podlaha prý byl na peníze jako ďas. Čím trápil svoji manželku a proč vydědil vlastního syna? Tajnosti slavných

Foto: repro Prima

Popisek: Populární moderátor českých pořadů pro kutily a zahrádkáře Přemek Podlaha

Pouhých pár hodin před Štědrým dnem podlehl loni rakovině a smutná zpráva tehdy zarmoutila nejen jeho kolegy, ale i diváky, kteří týden co týden usedali před obrazovku, aby si podle něj mohli vylepšit svůj byt, dům nebo zahrádku. S ním navždy odešel fenomén, který se zřejmě nikdy nedočká plnohodnotné náhrady.

Větší nadšenec pro kutilství se snad v této zemi ještě nenarodil. Přesto než přesvědčil vedení televize, aby se program vůbec začal natáčet, uplynulo dlouhých sedmnáct let. Zatímco jiní se chtěli věnovat sportu, politice či showbyznysu, jeho bavila zahrádka a různé domácí zlepšováky, takže ani není divu, že u svého milovaného tématu nakonec vydržel neuvěřitelných čtyřicet let. „Hnůj mi nikdy nesmrděl,“ nechal se legendární Přemek Podlaha slyšet v jednom rozhovoru, když se ho novináři zeptali, jak je možné, že se namísto pobytu ve vyhřátém studiu raději hrabe v hlíně.

Běh na hodně dlouhou trať

První nápad vytvořit relaci s touto tematikou se zrodil v jeho hlavě již v roce 1970. Nabídl ho televizi, jenže v konkurenci ostatních se tenkrát neprobojoval ani do první desítky. Receptář v podobě, v níž jsme ho dlouhá léta nadšeně sledovali, spatřil světlo světa až téměř o dvě desetiletí později. „Čekal jsem sedmnáct let, než mi relaci schválili. Nikdo jiný se těmito nápady nezabýval a zájem stále stoupal. A potom si vedení televize začalo uvědomovat, že tato problematika má přece jen něco do sebe,“ vzpomínal na těžké začátky.

Než došlo k prvnímu natáčení, doba se změnila. Spousta výrobků se už dala bez problémů koupit a lidé již nebyli odkázaní na svou vlastní šikovnost. I proto mnozí nevěřili, že se pořad na obrazovce udrží. „Můj program není o tom, aby si lidé sami vyrobili sekačku, je o seberealizaci. Jde o to, že když se chlap večer v hospodě pochlubí, že díky jeho rukám umí sekačka i něco jiného, než jenom sekat trávu, je za frajera,“ mínil Přemek Podlaha. Zlepšováky, které diváci posílali, ho fascinovaly a jeho manželku prý přiváděly k zoufalství. Místo jí doma zabírala plnička kuřecích křidélek, superpřístroj, který dokázal pozemek pohnojit, zasít semena i nahazovat omítku, nebo zlepšovák na natahování mechanického budíku. „Často jsou to ptákoviny, ale jsou oslavou lidské hravosti,“ nedal se populární kutil.

Říkali o něm, že je na prachy

Původně vystudovaný novinář učil nějaký čas na VŠMU, jeho žáky byli například úspěšný režisér Filip Renč či Fero Fenič. Nejvíc ho ale bavila práce před kamerou. Deset stupňů ke zlaté, Tutovka, to byly relace, které bavily národ, ale na Receptář neměla ani jedna z nich a mistr svého řemesla to velmi brzy vycítil. Ze značky dokázal vytěžit, co se jenom dalo, za což především vedení televize ležel pořádně v žaludku. On sám si to nepřipouštěl, penízky se sypaly, a to bylo hlavní. „Byl to mimořádně slušný člověk, ale velmi na peníze. Říkával, že si schovává i balicí papír z vánočních dárků. Prý mu to bylo líto vyhodit,“ nechala se slyšet pracovnice výstaviště, kde si Přemek Podlaha často přivydělával jako moderátor. Jeho touhu být finančně zabezpečený dokonce kamarádi označovali jako fóbii z chudoby.

Právě peníze se staly důvodem, proč se Podlaha rozešel ve zlém s vlastním synem. V době největšího úspěchu daroval synu Pavlovi byt v Prazem, na dceru Petru zase nechal přepsat chalupu. Jenže zatímco ona se o darovaný majetek starala, její bratr byt prodal s obrovskou ztrátou. Dlouho mu nevydržel ani luxusní hotel a dvě restaurace, na jejichž rozjezd mu otec půjčil pořádný balík. Za všechno mohly hrací automaty, kterým Pavel podlehl. To Přemka Podlahu tak rozzlobilo, že ho vydědil. „Nemám syna, teda mám, ale nevím o něm. A možná ani nechci vědět,“ zlobil se. Nesnesl totiž pomyšlení, že by syn jeho pracně nabytý majetek znovu rozházel.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace