Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šikana v dětství ho naučila velkorysosti. Tvrdá cesta Michaela Kocába od ‘kostelní krysy‘ k populárnímu rockerovi a politikovi... Tajnosti slavných

29.04.2015
Šikana v dětství ho naučila velkorysosti. Tvrdá cesta Michaela Kocába od ‘kostelní krysy‘ k populárnímu rockerovi a politikovi... Tajnosti slavných

Autor: ČT

Popisek: Hudebník, nebo politik? Ať Michael Kocáb dělá cokoli, vždycky jede naplno

Známý hudebník, občanský aktivista i politik trpěl v dětství šikanou. Své zážitky pak zúročil v dospělosti v boji proti bezpráví a stal se jedním z nejpopulárnějších osobností polistopadové éry.

Mnohovrstevnatá osobnost Michaela Kocába vždy vyvolávala emoce. Je věčný kluk, nebo podnikatel? Významná postava českého undergroundu, či politik? Zpěvák, nebo poslanec? A je vůbec možné sloučit život rockového hudebníka, skladatele, politika a podnikatele? Zvlášť pokud je synem evangelického faráře? Michael Kocáb to dokázal – a všechny své role hraje vždy naplno.

Pronásledovali ho, protože byl jiný

Hudebník, skladatel, někdejší předseda parlamentní komise pro dohled nad odsunem sovětských vojsk z Československa a poradce prezidenta Václava Havla se narodil 28. července 1954 ve Zruči nad Sázavou mamince psycholožce a tatínkovi evangelickému faráři. Dětství a základní školu prožil v Chodově u Karlových Varů, a právě tam zažíval na základní škole, jak ho spolužáci hned od první třídy vyloučili ze svého středu. Pokřikovali na něj, že je kostelní krysa, protože jeho tatínek sloužil jako farář a on místo do oddílu Jisker a Pionýra chodil na náboženství. Přál si chodit do Pionýra jako ostatní, ale rodiče mu to zakázali.

V dětství ho spolužáci šikanovali a nazývali kostelní krysou

V dětství ho spolužáci šikanovali a nazývali kostelní krysou

Za svou odlišnost byl záhy vystaven kruté šikaně – spolužáci mu nadávali a bili ho. Snažil se jim utéct, a tak se ze školy vykrádal zadním východem, kde přelézal vrata, aby se rychle dostal do bezpečí domova a schoval se. I přes několikerý úspěšný útěk před pronásledovateli však zažil, že si na něj spolužáci počíhali a běželi s ním až domů, kde ho ztloukli v jeho pokoji, který do té doby považoval za bezpečný azyl.

Zbožňovaný i nenáviděný Pražský výběr

Po maturitě na gymnáziu v Mladé Boleslavi vystudoval pražskou konzervatoř, skladbu pod vedením známého skladatele Ilji Hurníka a hru na varhany ve třídě Jiřího Ropka, nejvýznamnějšího varhaníka 20. století, jenž hrál v kostele sv. Jakuba. Už během studií založil v roce 1977 kultovní kapelu Pražský výběr, která vznikla jako odnož Pražského Big Bandu a zpočátku hrála čistý jazz rock. Již v roce 1980 byl Kocáb obviněn z politické provokace a jeho stíhání ukončila až prezidentská amnestie.

Pražský výběr počátkem 80. let - zleva Michal Pavlíček, Jiří Hrubeš, Vilém Čok a Michael Kocáb

Pražský výběr počátkem 80. let – zleva Michal Pavlíček, Jiří Hrubeš, Vilém Čok a Michael Kocáb

Až do roku 1989 se skupina pohybovala na pomezí mezi oficiální a neoficiální scénou. V roce 1982 natočil režisér Juraj Herz ve spolupráci s Pražským výběrem mysteriózní drama Straka v hrsti s podtitulem Hra o lásce a nenávisti. Koláž minulosti a přítomnosti, aktualizovaná, ostrá satira a podobenství o střetu lidských vlastností, okamžitě skončila v trezoru a pro Pražský výběr zákazem činnosti, který platil až do roku 1987. V roce 1984 ještě Juraj Herz natočil o skupině dokument Nesmírná únava materiálu a o rok později emigroval její bubeník Jiří Hrubeš.

Vilém Čok ve filmu Pražákům, těm je tu hej

Vilém Čok ve filmu Pražákům, těm je tu hej

Několik měsíců před revolucí v roce 1989 se Kocáb podílel jako autor hudby, herec i režisér společně s Karlem Smyczkem na natáčení filmu Pražákům, těm je tu hej, v němž byla mimo jiné i scéna jeho popravy, natáčená v mauzoleu Klementa Gottwalda. Po rozpadu původní skupiny založil Kocáb v roce 2006 projekt Pražský Výběr II. V roce 2012 se na rodinném pohřbu Václava Havla, který na žádost Havlovy ženy Dagmar organizoval, usmířil s Michalem Pavlíčkem a dali kapelu Pražský výběr znovu dohromady.

Jak se rocker stal politikem

V 80. letech vedla komunistická Státní bezpečnost na Kocába tzv. signální svazek s krycím jménem Míša, jehož existence prokazuje podezření StB, že se Kocáb dopouštěl porušování tehdy platných zákonů. Jeho politická kariéra začala na jaře 1989, když s Michalem Horáčkem založil iniciativu Most, která měla zprostředkovat komunikaci oficiálních politických představitelů s disidenty. Po 17. listopadu se stal jedním ze zakladatelů Občanského fóra, navrhl Václava Havla na prezidenta a později se stal jeho externím poradcem. Od roku 1990 byl poslancem Federálního shromáždění bez politické příslušnosti a předsedal komisi pro dohled nad odsunem sovětských vojsk z Československa.

S Václavem Havlem 23. listopadu 1989 před vystoupením na Václavském náměstí

S Václavem Havlem 23. listopadu 1989 před vystoupením na Václavském náměstí

I ve své práci vládního zmocněnce využil zkušenosti šikanovaného, ale dokázal se nikdy nemstít, naopak trpělivě a velkoryse vyjednával o demokratických způsobech chování při zásadních diplomatických jednáních na nejvyšší státní úrovni. Poté co 30. března 1991 opustil poslední sovětský voják naše území, čímž jeho úloha skončila, rezignoval na politickou funkci a začal se věnovat především podnikání v mediální oblasti.

V červnu 1991 se jako předseda parlamentní komise pro odsun sovětských vojsk loučí s jejich posledním velitelem, generálplukovníkem Eduardem Vorobjovem, který byl v srpnu 1968 členem sovětských okupačních jednotek

V červnu 1991 se jako předseda parlamentní komise pro odsun sovětských vojsk loučí s jejich
posledním velitelem, generálplukovníkem Eduardem Vorobjovem, který byl v srpnu 1968 členem
sovětských okupačních jednotek

V roce 2008 kandidoval do Senátu, a přestože nevyhrál, o rok později se stal ministrem pro lidská práva a menšiny. Po vyslovení nedůvěry Topolánkově vládě na jaře 2009 byl Kocáb jediným úřadujícím ministrem, který se stal členem úřednické vlády Jana Fischera. Po nástupu premiéra Nečase si stěžoval, že se vláda o činnost jeho útvaru nezajímá a nespolupracuje, a poté co Nečas zvolil za svého poradce pro oblast lidských práv křesťanského konzervativce Romana Jocha, Kocáb pohrozil svou rezignací. To si Nečas vyložil jako akt podání rezignace a následně byl Kocáb 15. září 2010 vládou odvolán. Ačkoliv Nečas deklaroval, že funkce zůstane zachována, zůstala několik měsíců neobsazena a činnost útvaru ještě více stagnovala. A Michael Kocáb, který rezignoval na veřejné politické funkce, se věnuje hudbě, podnikání a poradenství.

Američanku odvezl za železnou oponu

Poprvé se Kocáb oženil v roce 1983 s Američankou Marshou Crew, s níž se seznámil v roce 1981 v Mnichově. Rodačka z Wilmingtonu v Severní Karolíně, která v té době tančila v Berlíně u cirkusu, se zamilovala do mladého muže s neochvějnými názory na svět i politiku, a zatímco si její rodina klepala na čelo, sbalila kufry a vydala se s ním za železnou oponu. „Rodiče říkali, že jsem cvok. Mysleli si, že jsem se zbláznila, když jsem jela přes železnou oponu špatným směrem,“ svěřila se v rozhovoru pro měsíčník Kraus. Tehdy jí prý ještě Kocáb sliboval, že budou žít půl roku v Praze a půl roku v Americe. To se ale nikdy nestalo.

S manželkou Marshou na oslavě narozenin a křtu CD dcery Natálie

S manželkou Marshou na oslavě narozenin a křtu CD dcery Natálie

„Musela jsem změnit všechno. Sny. Návyky. Jazyk. Chování. Vůbec jsem se sem nehodila a nikdo ze mě neměl radost,“ popsala Marsha složitý star v Čechách. Kocábovi porodila syna Michaela a dcery Jessicu a Natálii, která se stejně jako otec věnuje hudbě. Nezkrotitelnému bouřlivákovi prý stále odpouštěla, hlavně nevěry. „Rozvedla jsem se, když se nakupilo až moc lží. Ale především jsem ztratila rodinu. Byla jsem vychovaná v tom, že rodina je všechno. To je prů…“ prohlásila Marsha.

Láska k exotické krásce

Poslední kapkou do poháru Marshiny trpělivosti se prý stal Kocábův vztah s tiskovou mluvčí, exotickou moderátorkou a modelkou Lejlou Abbasovou. Sbalila syna a kufry a odjela do USA, zakrátko se ale vrátila do Česka, protože se jí prý stýskalo. Po medializaci vztahu s Lejlou Kocáb prohlásil, že s manželkou žili ve společné domácnosti již osm let odděleně, a nabídl svou rezignaci, kterou premiér Fischer nepřijal. Abbasová pozici tiskové mluvčí opustila sama.

S přítelkyní Lejlou Abbasovou a synem Davidem v létě roku 2012

S přítelkyní Lejlou Abbasovou a synem Davidem v létě roku 2012

Známý muzikant a o pětadvacet let mladší kráska, která zdědila exotický vzhled po otci Súdánci, působili pět let jako harmonický pár, přestože jejich vztahu zpočátku málokdo předpovídal delší trvání. Počátkem prosince 2011 Lejla porodila syna Davida a nadšený otec jí pomáhal ze všech sil. Postupně se ale rodinná pohoda začala kalit a poslední Vánoce již strávila Lejla sama se synem, s jehož výchovou jí nyní pomáhá maminka. Příčinou rozchodu prý nebyl nikdo třetí, ale skutečnost, že se ze jejich vztahu prostě vytratila láska.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace