Incheba na Výstavišti končí. Předčasně, nechává ho chátrat
03.04.2013
Foto: Cigler Marani Architects
Popisek: Podle návrhu architekta Jakuba Ciglera by mělo levé křídlo konečně znovu vstát z popela. Otázkou ale stále zůstává, kdo to zaplatí.
Velkolepý zábavní park by měl vyrůst v prostorách holešovického Výstaviště. Pražský magistrát předčasně vypověděl smlouvu se společností Incheba, která skončí příští rok na Silvestra, a hledá partnera, který by byl ochoten investovat do chátrajícího areálu.
Tři požáry a obrovská povodeň se vážně podepsaly na stavu Výstaviště v pražských Holešovicích, které už zhruba dvacet let evidentně chátrá. Jeho neutěšený stav je ovšem i důsledkem nejasné dohody mezi hlavním městem a společností Icheba, která měla do areálu investovat a pak ho průběžně udržovat. Nic takového se však nedělo už minimálně deset let.
Rozvod na Silvestra
Přestože měla současná nájemní smlouva platit až do roku 2016 plus dalších pět let v rámci opce, obě strany se dohodly na jejím předčasném ukončení. „Bylo zjevné, že když necháme smlouvu běžet až do roku 2021, tak chátrající objekty do té doby spadnou. Pak bychom za nějakých devět let neměli Výstaviště, ale rumiště,“ prohlásil radní pro kulturu Václav Novotný (TOP 09) a dodal: „Je to takové podivné manželství, které se moc nepovedlo.“
Dohoda s Inchebou bude ukončena již příští rok a výměnou za souhlas město Praha souhlasilo se snížením šedesátimilionového ročního nájemného na třetinu. „Společnost Incheba Praha přistoupila na dohodu o předčasném ukončení nájemní smlouvy k 31. prosinci 2014,“ potvrdila zprávu mluvčí výstavní firmy Markéta Holatová.
Budeme mít pražský Prátr?
Pražský magistrát trvá na tom, aby Výstaviště zůstalo i nadále sportovním, výstavním a volnočasovým areálem se zábavním parkem, který by se měl svou kvalitou a nabídkou vyrovnat podobným zařízením v jiných světových metropolích. Nyní má dva roky na hledání způsobu, jak zdevastovaný areál s řadou cenných architektonických staveb znovu probudit k životu a zajistit, aby si na sebe dokázal vydělat. „Podle mého názoru by bylo nejvhodnější najít investora, který to celé zaplatí, a pak si vložené finance takříkajíc odbydlí,“ míní Novotný.
Investora chce radnice hledat doma i v zahraničí, mimo jiné plánuje vyrazit s nabídkou na jaře na prestižní realitní veletrh do Cannes. V budoucnu by mělo Výstaviště nabízet i prostor pro velké festivaly a koncerty, tedy akce, které si nenechá ujít relativně vysoký počet návštěvníků a vybírá se na nich vstupné. Z těchto prostředků by pak mohlo spolufinancovat méně ziskové akce.
Co radnice vlastně chce?
Magistrát nyní čeká dlouhá diskuse, jak by vlastně měl areál vypadat. Zatím se radní a zastupitelé ještě nedohodli. „Je nutné řešit celý areál jako celek,“zdůraznil architekt Jakub Cígler, jehož ateliér zpracoval studii na opravu Průmyslového paláce a jeho okolí. „Investice se musí rozprostřít do celého území, jehož funkce musí být smysluplné a jasně definované. Takhle už jednáme asi se třetím radním a je to pořád polovičaté,“ postěžoval si.
Dokud se na radnici nedohodnou, co vlastně chtějí, bude areál Výstaviště spravovat Incheba. „Ohledně pořádání výstav se pro naše vystavovatele a návštěvníky vypovězením smlouvy nic nemění. Budou zachovány v takovém rozsahu, na který byli všichni zvyklí a který všem plně vyhovoval. Incheba bude na Výstavišti v Holešovicích pořádat výstavy minimálně do konce roku 2018,“ potvrdila její tisková mluvčí.
Zemská výstava v Praze
Pražské Výstaviště vzniklo oddělením východní části parku Stromovka při příležitosti Jubilejní zemské výstavy, která se konala v roce 1891 a znamenala pro Prahu mimořádně významnou událost. Během jejího konání ji od 15. května do 18. října navštívilo neuvěřitelných 2,5 milionu lidí. Centrem výstaviště se stal novobarokní Průmyslový palác, postavený podle projektu významných českých architektů Bedřicha Münzbergera a Františka Prášila . Slavnostně byl otevřen již o dva měsíce dříve, tedy 15. března 1891.
Současně s výstavištěm byla vybudována i další řada pražských architektonických unikátů, například Petřínská rozhledna, lanové dráhy na Petřín a Letnou, Hanavský pavilon či Křižíkova elektrická dráha, první elektrická tramvajová trať v českých zemích.
V současnosti má Výstaviště rozlohu 36 hektarů.Jednou z jeho největších atrakcí je elektricky osvětlená Křižíkova fontána, přiléhající k zadnímu taktu Průmyslového paláce, která byla obnovena u příležitosti konání Všeobecné československé výstavy 1991.
Adina Janovská