Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zoo Praha přivítala první letošní mládě, vodušku s roztomilými kopýtky. Sloni mají novou hračku, obří plastovou kouli, a malý klokánek poprvé vykoukl z maminčina vaku

24.01.2015
Zoo Praha přivítala první letošní mládě, vodušku s roztomilými kopýtky. Sloni mají novou hračku, obří plastovou kouli, a malý klokánek poprvé vykoukl z maminčina vaku

Autor: Petr Hamerník, Zoo Praha

Popisek: Mládě klokana horského je každým dnem odvážnější.

FOTOGALERIE Jako už tradičně, přinášíme novinky ze života pražské Zoo. A je toho hodně! Narodila se nová mláďata, tím prvním letošním mládětem je sameček vodušky červené, který se narodil hned v sobotu 3. ledna. Zoo také představila vítězné návrhy nového pavilonu goril, ten starý je totiž ohrožen povodněmi. V Údolí slonů se objevila nová hračka, v létě by měli přibýt tři noví lvi, sluníčko vylákalo z vaku malého klokánka horského, na vánočních stromcích si pochutnali sloni, zubři i velbloudi – spucli i ohromný smrk z pražského Staroměstského náměstí.

Jak už bylo řečeno, prvním letošním mládětem je sameček vodušky červené, který se narodil v sobotu 3. ledna. Jeho matkou je sedmiletá samice Slávka, shodou okolností první voduška červená narozená v Zoo Praha.

Zoo Praha chová vodušky červené od roku 2002. Letošní první přírůstek pražské zoo je už 22. narozeným mládětem. Návštěvníci mohou vodušky vidět ve Velkém výběhu. Samci mají dlouhé lyrovité rohy, samice jsou bezrohé. Rohy slouží samcům hlavně při vzájemných soubojích, v přírodě se před predátory brání ostrými kopyty. Vodušky červené, označované také lečve, se vyskytují v bažinatých oblastech a v okolí řek střední a jižní Afriky. Patří mezi velmi dobré plavce a díky větší délce svých končetin se dokáží poměrně rychle a ladně pohybovat i po povrchu pokrytém bahnem. 

Zoo také představila vítězné návrhy nového pavilonu goril

Celkem patnáct architektonických ateliérů se zúčastnilo soutěže o návrh stavby nového pavilonu goril. Ten musí Zoo Praha nezbytně vybudovat z toho důvodu, že stávající pavilon se nachází v nejnižším místě Zoo a v případě další velké povodně by evakuace goril byla spojena s enormním rizikem.

Proč a kde jsme se Zoo rozhodla vybudovat nový pavilon goril? „Povodeň v červnu 2013 už podruhé zatopila stávající pavilon goril, který je nemožné před velkou vodou dostatečně ochránit. Gorily se při povodni musejí uchýlit do povodňové věže, což je pro ně velmi stresující, a v nejhorším případě by byla nezbytná jejich evakuace. Ta by ovšem byla spojena s ohromnými riziky. Nemáme-li tedy v Zoo Praha od chovu našich vůbec nejpopulárnějších zvířat upustit, nezbývá, než vybudovat pavilon nový, mimo záplavovou zónu,“ vysvětlil dnes na tiskové konferenci ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

„Najít pro tento plánovaný pavilon v téměř šedesátihektarové zoologické zahradě vhodné místo bylo složitější, než by se na první pohled mohlo zdát. Vyloučena byla nejen spodní část areálu, ale i svahy orientované na sever a na západ. Rychle jsme rovněž upustili od úvahy vybudovat ho na „pláních“ v horní části zoo, které by tím ztratily svůj charakter. Naopak vhodné se nám od začátku jevily pozemky za komunikací na Podhoří, kde se již nachází Africký dům se svými výběhy. Jako nejvhodnější jsme posléze vybrali prostor na konci těchto výběhů, pod viničním domem Sklenářkou,“ doplnil.

Určitou nevýhodou zvoleného místa je jeho odlehlost, která však současně otevírá zajímavé možnosti. K novému pavilonu povede jednak cesta od Afrického domu, která nabídne nečekané pohledy na výběh žiraf, jednak lávka od západního okraje Údolí slonů. Navíc chce Zoo u plánovaného pavilonu goril otevřít další vchod do zoo se zastávkou autobusů MHD.

Jak probíhala architektonická soutěž?

Veřejnou architektonickou soutěž o návrh s názvem „Nový pavilon goril“ vypsala Zoo Praha ve spolupráci s Českou komorou architektů na konci června 2014. Poté, co základní parametry zadání projednala se všemi příslušnými úřady. Důležitou součástí zadání soutěže byl i požadavek, že nový pavilon goril nesmí narušit krajinný ráz prostoru Sklenářky, ani dálkové pohledy na tento cenný objekt.

Kompletní návrhy nakonec předložilo celkem patnáct architektonických ateliérů. Soutěžní návrhy hodnotila odborná porota, která vybrala pět návrhů, jež postoupily do druhého kola soutěže. Účastníky soutěže zároveň vyzvala, aby své návrhy zpracovali do hlubších podrobností. Ve druhém kole soutěže porota konstatovala, že ani jeden z návrhů nesplnil na sto procent podmínky zadání, proto se rozhodla první cenu nakonec neudělit. Druhou cenu získal architektonický ateliér ABM Architekti s.r.o., který tak v soutěži zvítězil. Třetí cenu získal návrh architektonického studia Mjölk s.r.o. Porota se rozhodla udělit také zvláštní odměnu za vysokou řemeslnou úroveň architektům z ateliéru

Nový pavilon bude zaujímat mnohem větší plochu než pavilon stávající. V plánu je vybudovat komplex, který kromě jedné velké gorilí rodiny pojme také druhou menší skupinu. Také návštěvnické prostory budou rozlehlejší a zároveň návštěvníkům představí prostředí, které gorily obývají ve střední Africe, i problematiku jejich ochrany. Pro lepší splynutí s terénem bude mít nový objekt zelenou střechu a nebude tak nijak narušovat přírodní ráz Zoo. Vlastní výstavba nového pavilonu goril je plánována na léta 2016 až 2017. Větší část roku 2015 bude věnována přípravě projektové dokumentace a získání všech potřebných povolení.

Pomáhá i veřejnost

Po předchozím úspěšném fundraisingovém projektu s cílem podpořit výstavbu nového prostoru pro slony, kdy se v průběhu deseti let podařilo nashromáždit od individuálních dárců přes 50 milionů Kč, se rozhodla Zoo Praha oslovit veřejnost podobným způsobem tentokrát s cílem podpořit výstavbu nového pavilonu goril. Těsně před Vánoci realizovala Zoo první kolo fundraisingu a obeslala na 30 tisíc dárců. První průběžné výsledky jsou víc než potěšující. Během svátečního období dorazilo více než 600 tisíc Kč. Lidé mohou přispívat na speciální konto s číslem  3070207/0100, které Zoo zřídila po povodni v roce 2013. Na tomto účtu už se v letech 2013 a 2014 podařilo nashromáždit již zmíněných 18 miliónů Kč.

V Údolí slonů je o zábavu postaráno

V Údolí slonů se v těchto dnech objevila nová hračka. Je velká, dobře viditelná a sloní stádo má díky ní o zábavu postaráno.  Obří koule je speciálně pro sloní hry vyrobena z tvrzeného plastu. V plášti má tři otvory, ze kterých se sloni snaží vydolovat kukuřičné pochoutky a ohromně se u toho baví.

Sloni se vyznačují mimořádnou inteligencí a potřebují svůj aktivní mozek neustále zaměstnávat. Také proto se uvnitř sloního pavilonu nacházejí i další tzv. enrichmentové prvky, například krmné vozíky, do kterých si sloni musí pro různé pamlsky chobotem „sáhnout“ skrz kulatý otvor.

V moderních zoologických zahradách je enrichment nedílnou součástí chovu zvířat. Jde o obohacování a zpestřování života zvířat. Za tím účelem jsou využívány i různé hračky stimulující přirozené instinkty zvířat, nabídka potravy, k jejímuž získání musí zvířata vynaložit námahu, vůně, zvuky a další podněty nebo třeba trénink zvířat.

Na NEJVĚTŠÍM vánočním stromu si pochutnali sloni i zubři

Sloni, zubři i velbloudi dostali od chovatelů výjimečnou lahůdku - vánoční stromky. Zvířata si pochutnala i na vánočním dvaadvacetimetrovém smrku, který doposud zdobil Staroměstské náměstí.

Stejně jako v předchozích letech byl největší vánoční strom rozřezán a převezen do zoologické zahrady, kde dnes posloužil jako vítaný oběd pro její zvířecí obyvatele. Kromě smrku ze Staroměstského náměstí byly pro zvířata zpestřením i vánoční stromky, které si nikdo před svátky nekoupil a prodejcům tak zůstaly ve skladech. Zoo Praha jich letos obdržela asi čtyři sta.

Mezi prvními, kteří si na stromcích pochutnali, byli zubři. Jehličnaté větve jsou ve volné přírodě obvyklou součástí jejich stravy. Jehličnatá dobrota, se kterou se doslova poprali, tak pro ně byla příjemným zpestřením. Stejně jako pro velbloudy nebo sloní stádo, které se k pochoutce stavělo zpočátku ostýchavě, ale pak se všichni osmělili a s větvemi si užili spoustu zábavy.

Získání lvů z Indie: Je to snad víc, než přivézt z Číny pandu

Jamvan, Gini a Jennifer jsou jména tří lvů indických, kteří by ze Zoo Sakkarbaug ve státě Gudžarát měli v létě přicestovat do Prahy. Jejich získání předcházelo více než dvouleté vyjednávání, a pokud se vše podaří, půjde o první dovoz těchto lvů pro Evropský záchovný program (EEP) po více než dvaceti letech.

Lvi indičtí, označovaní také jako perští, žijí ve volné přírodě již pouze v indickém Gudžarátu, v národním parku Gir a jeho okolí. Odtamtud také pocházejí rodiče, resp. prarodiče lvů, kteří zamíří do České republiky. Všichni tři se však již narodili v lidské péči v Zoo Sakkarbaug v blízkém Junagathu (Džúnágath), a to na jaře 2012.

„Pro Gudžarát znamenají lvi snad ještě víc než pandy velké pro Čínu,“ říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Jejich poskytnutí mimo Indii je naprosto výjimečné a rozhodovalo se o něm i na centrální úrovni. Bezpochyby není náhoda, že memorandum o strategické spolupráci mezi Zoo Praha a vládou svazového státu Gudžarát se podepisovalo během summitu, kterého se na přelomu minulého a tohoto týdne účastnili čelní státníci. Nebylo by však myslitelné toho dosáhnout bez podpory a spolupráce našeho velvyslance Miloslava Staška.“

Zoo Praha postupně uzavřela dohody s indickou Central Zoo Authority, vládou Gudžarátu a Sakkarbaug Zoo, které umožní nejen získání lvů, ale i další spolupráci v řadě úrovní. Přitom memorandum s vládou Gudžarátu bylo na přání indické strany podepsáno během globálního ekonomického summitu Vibrant Gujarat, kterého se vedle indického premiéra Nárendra Módího účastnili například ministr zahraničí USA John Kerry, generální tajemník OSN Pan Ki-mun, prezident Světové banky Jim Yong Kim a řada premiérů, ministrů a průmyslníků z celého světa.

Podle velvyslance České republiky v Indii Ing. Miloslava Staška znamená podpis memorand a získání lvů obrovský úspěch pražské zoo.  „O totéž usilovala v minulosti řada předních světových zoologických zahrad a já osobně jsem nesmírně rád, že se to podařilo právě Zoo Praha,“ uvedl Stašek. „Díky řadě významných aktivit v oblasti ochrany a studia ohrožených druhů živočichů má Zoo Praha zde v Indii vynikající jméno a indická strana má zájem s ní navázat i expertní spolupráci. Právě renomé a profesionalita biologů a vedení Zoo Praha sehrály při rozhodování indické vlády o darování tří jedinců těchto šelem do Prahy rozhodující úlohu.“

Transport lvů do České republiky je naplánován na červenec, kdy jsou pro něj v Gudžarátu nejvhodnější klimatické podmínky. „Získání tří lvů z Gudžarátu je klíčové pro celý Evropský záchovný program tohoto druhu,“ uvedl zoologický náměstek Zoo Praha Jaroslav Šimek. „Evropské chovy vzešly z pouhých devíti zakladatelů a nutně potřebují oživit novou krví.“

Návštěvníci Zoo Praha uvidí Jamvana, Gini a Jennifer několik týdnů po jejich příjezdu, po uplynutí povinné podovozní karantény.

Zoo se pyšní mládětem klokana horského

Sluníčko a teploty nad nulou přiměly mládě klokana horského opustit matčin vak a objevovat svět. Při troše štěstí a trpělivosti mohou dvouměsíčního klokánka zahlédnout v horní části areálu také návštěvníci.

Mládě se počáteční týdny svého života schovávalo v bezpečí matčina vaku, poprvé z něj vykouklo v první polovině listopadu.  Nejdříve, jen na krátký okamžik, opustilo mládě matčin vak v polovině prosince. Až teploty nad nulou a sluníčko ho přiměly začít objevovat svět a mimo vak se pohybuje častěji. Každým dnem je odvážnější. Při troše štěstí mohou toto kriticky ohrožené zvíře zahlédnout v horní části Zoo i návštěvníci. 

Klokan horský východní patří k druhům, u kterých lze podle barvy srsti určit pohlaví. Samci jsou tmavě hnědí, zatímco samice světle šedavé a dosahují sotva poloviční hmotnosti.  Zoo Praha chová jednu samici a dva samce klokana horského východního od roku 2013. Jde o poddruh vázaný na terén svahů a roklí. Samci si hájí útočiště v podobě skalních převisů a puklin. Horští klokani patří mezi druhy chladnomilné, tolerující naše klimatické podmínky. Díky své svalnaté zadní části těla budí mohutný dojem a mají také charakteristický způsob skoků. Jde o jeden z největších druhů klokanů. V rámci Evropy je mohou lidé spatřit, kromě pražské zoo, už pouze v Tierpark Berlín.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Tagy
zoo,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace