Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Do Zoo můžete vyrazit i na Štědrý den! Děti mají vstup za korunu a k vidění je i živé zlaté prasátko! Levhartíkům je už rok, unikátní rypoši, co dělá a jak se má Moja?

24.12.2014
Do Zoo můžete vyrazit i na Štědrý den! Děti mají vstup za korunu a k vidění je i živé zlaté prasátko! Levhartíkům je už rok, unikátní rypoši, co dělá a jak se má Moja?

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Popisek: Ani v pražské Zoo nemůže chybět nádherný vánoční strom...

FOTOGALERIE Do pražské zoologické zahrady mohou lidé zavítat kterýkoliv den v roce. Nejinak tomu je i během letošních vánočních svátků. Na prohlídku zimní zoologické zahrady mohou návštěvníci vyrazit i na Štědrý den, kdy je otevřeno do 14 hodin. Děti do patnácti let mají navíc vstup pouze za jednu korunu… Jaké novinky se v pražské Zoo odehrály v poslední době?

Všichni, kdo od rána budou poctivě držet půst, mohou v Zoo na Štědrý den vidět skutečné zlaté prasátko. K vidění bude v amfiteátru Rezervace Bororo ve 12 hodin.

Na Štědrý den dostanou své dárky i zvířata – přijďte se tedy podívat, jak si je užijí. Donést dárky jim přitom můžete i vy. Trvanlivé ovoce a zeleninu, suché pečivo, piškoty, ořechy všeho druhu bude služba přebírat u hlavního vchodu do zoo. 

A víte, co budou mít na „štědrovečerní večeři“ například tučňáci, velbloudi nebo lachtani? Zjistit to můžete během speciálních komentovaných krmení, která budou probíhat v následujících časech: 10.30 orli východní, 11.00 tučňáci, 12.00 velbloudi, 13.00 vydra severoamerická,  13.00 kočka rybářská a další kočkovité šelmy, 13.30 lachtani.

Živé Vánoce v Zoo

Živé Vánoce budou v pražské zoo pokračovat i po Štědrém dnu. Od 27. do 29. prosince připravila pro návštěvníky zajímavý program plný staročeských tradic a řemesel. V teple Vzdělávacího centra si budou moci zájemci vyrobit například svíčku ze včelího vosku nebo zjistí, jak funguje kolovrátek.

Do pražské Zoo se návštěvníci nemusí vypravit jen automobilem nebo klasickou MHD, ale cestu si mohou zpříjemnit plavbou po Vltavě a do Zoo vyrazit parníkem! Využít mohou speciální nabídku Pražské paroplavební společnosti a Zoo Praha, které nabízí zvýhodněnou společnou vstupenku s 20% slevou. Vstupenku si mohou zakoupit od 25. 12. až do konce letošního roku v Pražské paroplavbě. V zoo pak návštěvníci nebudou čekat před pokladnami a půjdou rovnou k turniketům, obě společnosti totiž využívají stejný vstupenkový systém.

Levhartí trojčata oslavila první narozeniny

Trojčata levhartů mandžuských, narozená v pražské Zoo loni 25. listopadu, slavila své první narozeniny! Trojčata této kriticky ohrožené šelmy se v Zoo Praha narodila vůbec poprvé.

Dva samečci a jedna samička se narodili tříleté samici Khance a čtyřletému Kirinovi. Chovatelé z jejich narození měli velkou radost, úspěšně odchovat se je v pražské Zoo totiž podařilo po třinácti letech. Dnes roční levharti se těší velmi dobrému zdraví a stále více se podobají svým rodičům.

Levhart mandžuský patří k největším poddruhům levharta skvrnitého a je jednou z nejohroženějších kočkovitých šelem. Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) odhaduje jejich počet v divočině na pouhých několik desítek jedinců. V Zoo Praha jsou levharti mandžuští soustavněji chováni od roku 1992.

Zima mi nevadí, jako by říkal roztomilý malý jelínek sambar

Nejenom v jarních měsících přichází na svět nová mláďata. V Zoo Praha se teď mohou těšit z nového přírůstku sambara ostrovního. Sameček se narodil 13. listopadu a stále bývá k vidění i ve venkovní expozici, kam většinou doprovází svou matku.

Chov sambarů ostrovních byl v pražské Zoo zahájen letos na konci května, kdy z německého Tierparku Berlin přišli do Prahy dva jeleni a dvě laně. Tato rodinka sambarů se v polovině listopadu rozrostla o pátého člena, který se má čile k světu.

Sambary ostrovní chová v Evropě pouze šest zoologických zahrad, včetně pražské zoo. Původním domovem sambarů jsou indonéské ostrovy Jáva a Bali. Později osídlili i další indonéské ostrovy a lidmi byli introdukováni do velké části indopacifické oblasti.

Zoo Praha začíná budovat Rákosův pavilon pro ptáky

V pražské Zoo byl slavnostně odhalen základní kámen nového pavilonu exotických ptáků. Ten ponese název po mecenáši a významném chovateli ptactva, panu Stanislavu Rákosovi, jehož štědrý dar pražské zoo umožnil, aby se mohlo začít se stavbou.

„Shodou okolností v době, kdy jsme projekt nového pavilonu exotického ptactva začali připravovat, setkal jsem se s panem Rákosem, který se rozhodl jeho stavbu velkoryse podpořit. Jsme mu nesmírně zavázáni,“ uvádí ředitel pražské Zoo Miroslav Bobek. 

Rákosův pavilon vznikne v prostoru tzv. lineárky (podél cesty k Velké voliéře). Bude sestávat ze dvou venkovních voliér a řady vnitřních expozic, které návštěvníky zavedou za vzácnými a jen ojediněle chovanými ptáky – zejména papoušky -  Nového Zélandu, Nové Guineje, Filipín a Střední i Jižní Ameriky.

„K vidění zde bude přibližně 30 druhů exotických ptáků,“ říká zoologický náměstek Jaroslav Šimek, „od kakadu palmových, jedny z největších papoušků světa, přes amazoňany šedohlavé a jamajské, až po naše vůbec nejvzácnější chovance – ary kobaltové. Ty chováme jako jediná Zoo v kontinentální Evropě.“

Práce už začaly sanací svahu, do kterého bude pavilon částečně zapuštěn a na kterém posléze vznikne vinice. Odhadovaný rozpočet na Rákosův pavilon, jehož otevření je plánováno na rok 2016, činí včetně interiéru a sanace svahu 28,5 milionu Kč bez DPH, z toho 7 milionu Kč bude hrazeno z dotací Evropské unie.

Slon Mekong se odstěhoval do Amsterdamu

Pražskou Zoo opustil sloní samec Mekong. Zamířil do Zoo Amsterdam, kde se připojil k chovné skupině samic. „Mekong nám bude chybět, ale dva sloní býky mít nemůžeme,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Nedávno dovezený Ankhor je z chovatelského hlediska mnohem perspektivnější. Jsme však rádi, že Mekong směřuje nikoli do samčí, ale do chovné skupiny a dostane tak ještě příležitost.“

Chovná skupina samic v Zoo Amsterdam se skládá ze tří slonic. Matka Thang Tai se narodila v roce 1989, v zoo žije společně se svými dcerami – devítiletou Yindee a tříletou Mumbou. Samotný Mekong se narodil roku 1982 ve Vietnamu a svého zatím jediného potomka zplodil v Lipsku. Do Zoo Amsterdam s ním odjela také chovatelka Veronika Štruplová, která mu v prvních dnech pomůže s adaptací na nové prostředí. 

Moja oslavila už 10. narozeniny

Slavná Moja slavila v sobotu 13. prosince ve španělském Cabarcénu své desáté narozeniny. Moja je prvním mládětem gorily nížinné, které se v České republice narodilo v lidské péči, a sama je teď pyšnou matkou samičky Duni. Tu porodila 16. dubna loňského roku.

„Moja se ve španělském Cabarcénu do gorilí skupiny zapojila úspěšně a její soužití se samcem Nikym a ostatními samicemi funguje velmi dobře. Také její malá samička Duni, která se stále víc osamostatňuje, prospívá. Myslím, že nejenom nám, ale i v Cabarcénu dělá všem velikou radost. I takhle na dálku bychom jí rádi popřáli krásné, kulaté narozeniny,” říká ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Kurátor primátů Zoo Praha Vít Lukáš se spojil se svými španělskými kolegy, aby zjistil, jak se Moje těsně před svými desátými narozeninami daří. „Jak Moja, tak Chelewa velmi dobře vychovávají svá již odrostlejší mláďata, která jsou obrovskou radostí gorilího pavilonu, kde předvádějí různé vylomeniny a hry. Duni je krásné gorilí mládě. Dnes je velmi samostatná, odchází od Moji i na delší čas, šplhá po liánách až do nejvyšších míst expozice a velmi ráda si hraje se svým sourozencem N'guvuou,” prozrazuje Vít Lukáš novinky z Cabarcéna.

Nyní jsou obě gorilí mláďata cabarcénské gorilí rodiny ve věku, kdy se učí vše důležité pro správné chování ve skupině. Odkoukávají komunikaci, krmení, přípravu hnízd ke spaní, respektování hierarchie a jiné důležité prvky z gorilího života.

Moja se narodila 13. prosince roku 2004. V listopadu 2011 odcestovala do španělského Cabarcéna, aby zde mohla založit vlastní rodinu, což se taky 16. dubna 2013 podařilo, když na svět přivedla své první mládě, samičku Duni.

Unikátní mláďata rypošů obřích v Zoo Praha

Téměř deset let trvalo kurátorovi savců Zoo Praha Pavlovi Brandlovi a jeho týmu, než se jim podařilo odchovat mláďata rypoše obřího. Jejich dlouhodobé úsilí se nakonec vyplatilo a v říjnu se narodila celkem tři mláďata tohoto bizarně vypadajícího podzemního hlodavce. Zoo Praha je může nyní návštěvníkům ukázat jako jediná Zoo v Evropě.

Rypoši obří představují zvláštní skupinu afrických hlodavců, kteří se přizpůsobili životu v podzemí. Válcovité tělo s krátkýma nohama se skvěle hodí pro pohyb těsnými tunely, velké dopředu trčící hlodáky jim umožňují prokousávat si cestu zemí. Místo zraku, který ve tmě nemají jak uplatnit, se řídí skvělým čichem a v tunelech se orientují podle vnímání otřesu, magnetismu a zvuků. Další zvláštností je jejich společenský život – jejich kolonie připomínají kolonie eusociálního hmyzu. Ve skupině je totiž jediná samice, která se rozmnožuje, a ostatní jedinci razí chodby a vyhledávají potravu.

V zoologických zahradách bývají rypoši k vidění jen zřídka, vybudovat pro ně vhodnou expozici je totiž náročné. V pražské zoo obsadili potemnělou vitrínu v pavilonu Afrika zblízka, která svým vzhledem napodobuje průřez systémem podzemních tunelů.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                        

Vložil: Anička Vančová

Tagy
zoo,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace